Հունվարի 27–ը կսահմանվի Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր. կհամարվի ոչ աշխատանքային
20/01/2026 11:10
Ազգային ժողովն ընդունեց՝ հունվարի 27–ը կսահմանվի Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր։
Այդ օրը կլինի ոչ աշխատանքային։
Այս նախաձեռնության հեղինակներն են ՔՊ-ական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանն ու «Հայաստան» խմբակցությունից հեռացած Գեղամ Նազարյանը։
Ռուբինյանը նշել է, որ այդ օրը կհարգեն տարբեր տարիների ռազմական գործողությունների ժամանակ հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհածների հիշատակը։
Ըստ նրա՝ 25 տարիների ընթացքում չի եղել համապետական հիշատակի օր։
«Հաշվի առնելով վերջին տարիների իրադարձությունները՝ 2020-ին ու դրանից հետո եղել են տարբեր իրադարձություններ, մենք ունեցել ենք զոհեր, գաղտնիք չէ, որ դրանից առաջ էլ եղել են տարբեր ռազմական իրադարձություններ՝ ապրիլյան պատերազմը, դրանից առաջ՝ տարբեր սահմանային դեպքեր, հարձակումներ, ունեցել ենք նաև ծառայության ժամանակ զոհեր։ Կարծում եմ՝ կա անհրաժեշտություն՝ սահմանելու հիշատակի օր, որի ընթացքում կհարգենք հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակը»,- նշել էր Ռուբինյանը։
Թե ինչու են առաջարկել, որ այդ օրը լինի՝ Ռուբինյանը պարզաբանել էր՝ պետք էր ընտրել այնպիսի օր, որը կոնկրետ որևէ ռազմական իրադարձության օր չէ։
«Ընտրել ենք հունվարի 27-ը՝ որպես բանակի օրվան նախորդող օր, որովհետև ավանդաբար հունվարի 28-ին պաշտնոյաներն այցելում են Եռաբլուր»,- ասել էր ՔՊ-ականը։

January 27 declared Day of Remembrance for those who died defending the Homeland; it will be a non-working day
20/01/2026 12:43
The National Assembly has adopted a resolution declaring January 27 as the Day of Remembrance for those who lost their lives defending the homeland. The day will be observed as a non-working day.
The initiative was proposed by Civil Contract Party MP Ruben Rubinyan and Gegham Nazaryan, who left the “Armenia” faction.
Rubinyan emphasized that the day will honor the memory of all who sacrificed their lives during military operations over the years. “There has not been a national day of remembrance in the past 25 years,” he noted.
“Considering the events of recent years – in 2020 and beyond – we experienced casualties. Even before that, there were various military incidents, including the April War and border conflicts, during which servicemen lost their lives. It is important to establish a day to honor their memory,” Rubinyan added.
Regarding the choice of January 27, Rubinyan explained that the date was selected so as not to coincide with any specific military event. “We chose January 27 because it precedes Army Day on January 28, a day when officials traditionally visit Yerablur,” he said.