Հունվարի 27–ը կսահմանվի Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր. կհամարվի ոչ աշխատանքային
Ազգային ժողովն ընդունեց՝ հունվարի 27–ը կսահմանվի Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակի օր։
Այդ օրը կլինի ոչ աշխատանքային։
Այս նախաձեռնության հեղինակներն են ՔՊ-ական պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանն ու «Հայաստան» խմբակցությունից հեռացած Գեղամ Նազարյանը։
Ռուբինյանը նշել է, որ այդ օրը կհարգեն տարբեր տարիների ռազմական գործողությունների ժամանակ հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհածների հիշատակը։
Ըստ նրա՝ 25 տարիների ընթացքում չի եղել համապետական հիշատակի օր։
«Հաշվի առնելով վերջին տարիների իրադարձությունները՝ 2020-ին ու դրանից հետո եղել են տարբեր իրադարձություններ, մենք ունեցել ենք զոհեր, գաղտնիք չէ, որ դրանից առաջ էլ եղել են տարբեր ռազմական իրադարձություններ՝ ապրիլյան պատերազմը, դրանից առաջ՝ տարբեր սահմանային դեպքեր, հարձակումներ, ունեցել ենք նաև ծառայության ժամանակ զոհեր։ Կարծում եմ՝ կա անհրաժեշտություն՝ սահմանելու հիշատակի օր, որի ընթացքում կհարգենք հայրենիքի պաշտպանության համար զոհվածների հիշատակը»,- նշել էր Ռուբինյանը։
Թե ինչու են առաջարկել, որ այդ օրը լինի՝ Ռուբինյանը պարզաբանել էր՝ պետք էր ընտրել այնպիսի օր, որը կոնկրետ որևէ ռազմական իրադարձության օր չէ։
«Ընտրել ենք հունվարի 27-ը՝ որպես բանակի օրվան նախորդող օր, որովհետև ավանդաբար հունվարի 28-ին պաշտնոյաներն այցելում են Եռաբլուր»,- ասել էր ՔՊ-ականը։

27 января будет установлен Днём памяти погибших при защите Отечества и объявлен нерабочим
Национальное собрание приняло решение установить 27 января Днём памяти погибших при защите Отечества. Этот день будет объявлен нерабочим.
Авторами инициативы выступили депутат от фракции «Гражданский договор» Рубен Рубинян и вышедший из фракции «Армения» депутат Гегам Назарян.
Рубен Рубинян отметил, что в этот день будет отдаваться дань памяти всем, кто в разные годы погиб, защищая Родину в ходе военных действий.
По его словам, на протяжении 25 лет в стране не существовало общенационального дня памяти.
«Учитывая события последних лет — 2020 года и последующего периода, когда мы понесли потери, а также тот факт, что и до этого имели место различные военные события — Апрельская война, пограничные инциденты, нападения, случаи гибели военнослужащих при исполнении служебных обязанностей, считаю необходимым установить день памяти, в который мы будем чтить погибших при защите Отечества», — подчеркнул Рубинян.
Объясняя выбор даты, он отметил, что было важно определить день, не привязанный к какому-либо конкретному военному событию.
«Мы выбрали 27 января — день, предшествующий Дню армии, поскольку по традиции 28 января официальные лица посещают пантеон "Ераблур"», — заявил депутат от «Гражданского договора».