Փոքր բիզնեսը կազատվի հարկերից, որպեսզի հնարավորություն ունենալու զարգանա․ Նարեկ Կարապետյան (Տեսանյութ)
Վերջին տարում փոքր բիզնեսի հարկը կրկնապատկվել է՝ 5-ից դարձել է 10 տոկոս․ Սամվել Կարապետյանի տնտեսական ծրագրի շնորհանդեսին հայտարարեց «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը։
«ՀՀ-ում 69 000 տնտեսվարող շրջանառության հարկով է հարկվում, 27 000-ը միջին և մեծ բիզնես է։ 69 000 տնտեսվարող վճարում է մեր հարկերի ընդամենը 2 տոկոսը, որն ընկերությունների 70 տոկոսն է։ Մենք պետք է ազատենք փոքր բիզնեսը հարկերից, որպեսզի այն հնարավորություն ունենա զարգանալու»,- ասաց նա։
«Անցած տարի միայն մեկ տարվա ընթացքում մենք կորցրել ենք 3000 փոքր բիզնես։ Հարկերը կրկնապատկվել են, և այդքանն էլ կորել են։ Գեղեցկության սրահներ, հացի փռեր՝ ձեր հարկերը կլինեն զրո տոկոս, փոքր կրպակներ՝ ձեր հարկերը լինելու են զրո տոկոս»,- ասաց նա։
Կարապետյանը նշեց, որ միակ բանը, որ իրենք խնդրում են, այն է, որպեսզի միջին բիզնեսը չփորձի իրեն բաժանել և դառնալ փոքր բիզնես։ «Դա արդեն վարչարարության խնդիր է։ Մյուս հարցերով մասսայական հաջողություն ենք ունենալու։ Մենք պետք է փոքրին ասենք՝ մեծացիր, դու մինչև միջին չդառնաս, մենք ձեզ աջակցելու ենք։ Մենք այս 2 տոկոսը, վստահեցնում եմ, կգտնենք ուրիշ տեղերից»,- ասաց նա։

Small businesses to be exempt from taxes to foster growth – Narek Karapetyan (Video)
Last year, the small business tax in Armenia doubled, rising from 5% to 10%, Narek Karapetyan, coordinator of the “Our Way” movement, announced during the presentation of Samvel Karapetyan’s economic program.
“In the Republic of Armenia, 69,000 businesses are subject to turnover tax, 27,000 of which are medium and large enterprises. These 69,000 businesses account for 70% of all companies but contribute only 2% of total tax revenues. We must exempt small businesses from taxes to give them the opportunity to grow,” Karapetyan said.
“In just one year, we lost 3,000 small businesses due to the doubling of taxes. Beauty salons, bakeries, and small kiosks – your taxes will now be zero,” he emphasized.
Karapetyan clarified that the plan targets genuine small businesses. “We are not asking medium-sized companies to divide themselves into smaller entities. That is an administrative matter. Our goal is to support small businesses as they grow into medium-sized enterprises. We will cover the 2% from other sources to ensure they can develop,” he said.