Ռուսական հեղուկ գազը Հայաստան կհասնի Ադրբեջանի տարածքով. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն
Հայաստանը քննարկում է Ռուսաստանից Հայաստան հեղուկ բնական գազը երկաթուղով Ադրբեջանի միջոցով տեղափոխելու հնարավորությունը։ ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի քարտուղար Լիլիթ Շաբոյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը հեղուկ գազ է ներմուծում Ռուսաստանից և Իրանից, և նշել է, որ հանրապետությունն այժմ խնդիրներ ունի այս տեսակի վառելիքի ներմուծման հետ կապված։
«Իրանում որոշակի խնդիրներ են առաջացել հայտնի հանգամանքների պատճառով, և ռուսական ուղղությամբ խնդիրները կապված են Վերին Լարսի հետ։ Խնդիրը շատ շուտով կլուծվի, քանի որ հեղուկ գազը Հայաստան կներմուծվի երկաթուղով։ Ռուսական հեղուկ գազը շատ շուտով Հայաստան կհասնի Ադրբեջանի միջոցով», - ասել է մամուլի խոսնակը՝ առանց մատակարարման ժամկետները նշելու։

Russian liquefied gas to reach Armenia via Azerbaijan – Ministry of Economy
Armenia is exploring the possibility of transporting liquefied natural gas from Russia to Armenia by rail through Azerbaijan, Lilit Shaboyan, press secretary of the Armenian Ministry of Economy, told TASS.
She noted that Armenia imports liquefied gas from both Russia and Iran, but the country is currently facing challenges with these supplies.
“Certain issues have arisen with imports from Iran due to known circumstances. On the Russian side, the problem is related to Upper Lars. These issues will be resolved shortly, as liquefied gas will soon be delivered to Armenia by rail. Russian liquefied gas will reach Armenia via Azerbaijan in the near future,” Shaboyan said, without specifying exact delivery dates.