Ճիշտ նպատակներ են դրված․ Հրանտ Բագրատյանը՝ «Մեր ձևով» շարժման տնտեսական ծրագրի մասին
«Մեր ձևով» շարժումը երեկ ներկայացրել է ազգային բարերար, գործարար, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի տնտեսական ծրագիրը, ՀՀ տնտեսության զարգացման տեսլականը։
ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, ով նույնպես ներկա էր տնտեսական ծրագրի շնորհանդեսին, Aysor․am-ի հետ զրույցում կարծիք է հայտնել, որ դրված նպատակները ճիշտ են։
«Երեկ այդ նպատակները հռչակվեցին, մասնավորապես այն, որ պետք է խթանել արդյունաբերությունը, ոտքի կանգնեցնել գյուղատնտեսությունը։ Շատ արդիական հարցեր են, քանի որ վերջին 8 տարիների ընթացքում այս ոլորտներում զգալի հետըթաց կա, ուստի բոլոր այդ շեշտադրումները ճիշտ են։ Ինչ վերաբերում է դրանց իրականացմանը, իհարկե, դա իրատեսական է, այդ նպատակները տեսանելիորեն իրագործելի են, սակայն մեխանիզմները պետք է մանրամասն մշակվեն»,-ասել է Բագրատյանը։
Նա նաև ընգծել է, որ ծրագիրը մշակվել է՝ հաշվի առնելով առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները և նախատեսված է երկարաժամկետ հեռանկարի համար՝ հինգ տարվա կտրվածքով։
Հիշեցնենք, որ 5 կետից բաղկացած ծրագիրը նախատեսում է շուրջ 300 հազար նոր աշխատատեղի ստեղծում, փոքր բիզնեսի հարկերի վերացում, գյուղմթերքի երաշխավորված գնումների մեխանիզմի ներդրում, պետության մասնակցությամբ 20 հազար մատչելի բնակարանի կառուցում, ինչպես նաև դեղերի գների 20 տոկոսով նվազում։

Поставлены правильные цели: Грант Багратян — об экономической программе движения «По-нашему»
Движение «По-нашему» накануне представило экономическую программу национального благотворителя и предпринимателя, владельца группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна — видение развития экономики Республики Армения.
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян, также присутствовавший на презентации программы, в беседе с Aysor.am выразил мнение, что поставленные цели являются правильными.
«Вчера были провозглашены эти цели, в частности — необходимость стимулирования промышленности и подъёма сельского хозяйства. Это весьма актуальные вопросы, поскольку за последние восемь лет в этих сферах наблюдается значительный спад, поэтому все обозначенные акценты верны. Что касается реализации, разумеется, она реалистична: цели очевидно достижимы, однако механизмы их осуществления должны быть детально проработаны», — отметил Багратян.
Он также подчеркнул, что программа разработана с учётом предстоящих парламентских выборов и рассчитана на долгосрочную перспективу — сроком на пять лет.
Напомним, что программа, состоящая из пяти пунктов, предусматривает создание порядка 300 тысяч новых рабочих мест, отмену налогов для малого бизнеса, внедрение механизма гарантированных закупок сельскохозяйственной продукции, строительство при участии государства 20 тысяч доступных квартир, а также снижение цен на лекарственные средства на 20 процентов.