«Իմ մտքում և համոզմունքներում ոչինչ չի փոխվել». քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը հացադուլի 13-րդ օրը հոդված է հրապարակել՝ խոսելով «ռեժիմի ՄԻՊ-ի մասին»
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը հացադուլի 13-րդ օրը հոդված է հրապարակել՝ խոսելով «ռեժիմի ՄԻՊ-ի մասին»։
«Ջերմ ողջույններ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից։ Հունվարի 19-ին «ՄԻՊ» գրասենյակի առաջ իրականացված ակցիայի ընթացքում իրականում մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվելու օժտված, իսկ մերօրյա իրականության մեջ ռեժիմի ՄԻՊ-ը դարձած կառույցից վերև բարձրանալու և խնդրի շուրջ հանդիպելու առաջարկ են արել մեր թիմի ներկայացուցիչներին։ Հանդիպման բովանդակությանը ծանոթանալուց հետո, անկեղծ ասած, զարմանալու քիչ առիթներ ունեցա, բայց ցանկանում եմ մի քանի անկյունաքարային արձանագրումներ անել ապագայի համար։ Ընդհանրապես, ապագայում պետք է լուրջ վերաբերվել ՄԻՊ կառույցին և հատկապես դրա աշխատակազմին, և նախապատվությունը տալ ոչ թե հայաթ չտեսած, իսկ հետո սեփական կրթությամբ գրոտեսկային բառամթերքով տոգորվող փափկասուն տղաներին, այլ կյանքում սեփական փորձով կայացած պրակտիկ մասնագետներին։
Ինչևէ, գանք բովանդակությանը. «ՄԻՊ» գրասենյակում տարատեսակ բարդ ստորադասական նախադասություններով համեմված գրոտեսկային բառամթերքով գրասենյակի աշխատակիցների հետ զրույցի արդյունքում կարող ենք հետևություն անել, որ.
1. մեր ձերբակալությունն ու ապօրինի կալանքն իրենց համար իրավաչափ են,
2. իրենք հրապարակային արձագանքի կարիք չեն տեսնում, բայց միջազգային կառույցներին և այլ տեղերում իրենց ասած «այլ գործիքակազմերով» տեղեկացնում են, որ մեր նկատմամբ տեղի ունեցողն ամբողջությամբ օրինաչափ է, և որևէ անհանգստանալու խնդիր չկա (ի դեպ, անգամ խոշտանգումների ենթարկված Սամվել Վարդանյանի դեպքը 2024 թվականի տարեկան զեկույցում տեղ չէր գտել)։
3. իրենք (ինչպես ռեժիմը) խորապես արհամարհում են թե՛ մարդու իրավունքները, թե՛ միջազգային բոլոր կոնվենցիաները, երբ խոսքը վերաբերում է ռեժիմի հակառակորդներին։
Փաստացի կարող ենք արձանագրել, որ մինչ այս հանրության շրջանում ՄԻՊ-ի շուրջ ստեղծված կարծիքը ոչ միայն ճշմարիտ էր, այլև դրա մասին իրենք իրենց ներկայությամբ և ճաճանչափայլ նախադասություններով փաստել են՝ Արամ Մինասյանը, Անդրանիկ Եղոյանը, Էդգար Մարտիրոսյանը և Լաուրա Գևորգյանը։ Հիմա կասեք՝ «այս ամենն առանց հանդիպելու էլ պարզ էր», համաձայն եմ, բայց պարզ չէին այդ ամենի տակ ստորագրող անձինք։
Հիմա արդեն, գիտենք, թե Անահիտ Մանասյանից բացի էլ ովքեր են պատասխանատու ՄԻՊ կառույցի կործանման և իշխանահաճո սանիտարի վերածվելու համար։ Անձամբ ինձ համար շատ կարևոր են ռեժիմի ապօրինությունների մաս կազմող անձանց նույնականացումը և ապագայում անխտիր բոլորին իրենց բաժնով պատասխանատվության կանչելը։
Այս ամենը վաղ թե ուշ ավարտվելու է, և մենք կկործանենք մեր ապագան, եթե այսօրվա ռեժիմին ծառայողները վաղը գլխարկները փոխեն և հայտնվեն հաջորդ իշխանության շարքերում։
Հ.Գ. Հացադուլի մեջ գտնվելուս 13-րդ օրն է, իմ մտքում և համոզմունքներում ոչինչ չի փոխվել, օրգանիզմս դեռևս սպասարկում է քաղաքական օրակարգս։

«В моих мыслях и убеждениях ничего не изменилось»: политзаключённый Нарек Самсонян на 13-й день голодовки опубликовал статью об «омбудсмене режима»
Политзаключённый Нарек Самсонян на 13-й день голодовки опубликовал статью, в которой высказался об «омбудсмене режима».
«Тёплые приветствия из УИУ «Армавир». 19 января во время акции, проведённой перед офисом Защитника прав человека, представители структуры, призванной заниматься защитой прав человека, а в нынешней реальности превратившейся в Омбудсмена режима, предложили членам нашей команды подняться наверх и встретиться для обсуждения вопроса. Ознакомившись с содержанием встречи, признаюсь, я был не слишком удивлён, однако считаю необходимым зафиксировать несколько ключевых моментов на будущее.
В целом в дальнейшем к институту Омбудсмена и особенно к его аппарату следует относиться серьёзно и отдавать предпочтение не инфантильным юношам, не видевшим жизни и впоследствии наполняющим свою речь гротескной лексикой, почерпнутой из собственного образования, а практикующим специалистам, состоявшимся благодаря жизненному опыту.
Итак, перейдём к сути. В результате общения с сотрудниками офиса «Омбудсмена», изобилующего сложноподчиненными предложениями и гротескным словоупотреблением, можно сделать следующие выводы:
наше задержание и незаконный арест они считают правомерными;
они не видят необходимости в публичной реакции, однако посредством «других инструментов» информируют международные структуры и иные инстанции о том, что происходящее с нами якобы полностью законно и не вызывает поводов для беспокойства (к слову, даже дело Самвела Варданяна, подвергшегося пыткам, не было отражено в годовом отчёте за 2024 год);
они (как и сам режим) глубоко пренебрегают как правами человека, так и всеми международными конвенциями, когда речь идёт об оппонентах режима.
Фактически можно констатировать, что сложившееся в обществе мнение об институте Омбудсмена оказалось не просто верным — его представители сами подтвердили это своим поведением и «красивыми» формулировками. Речь идёт об Араме Минасяне, Андранике Егяняне, Эдгаре Мартиросяне и Лауре Геворгян. Можно сказать: «и без встречи всё это было ясно» — соглашусь. Но до сих пор не были ясны имена тех, кто подписывается под всем этим.
Теперь мы знаем, кто, помимо Анаит Манасян, несёт ответственность за разрушение института Омбудсмена и его превращение в угодливого режиму санитарa. Лично для меня крайне важно выявление всех лиц, причастных к беззакониям режима, и привлечение их в будущем к ответственности — без исключений.
Всё это рано или поздно закончится, и мы уничтожим своё будущее, если сегодняшние приспешники режима завтра просто сменят головные уборы и окажутся в рядах следующей власти.
P.S. Сегодня 13-й день моей голодовки. В моих мыслях и убеждениях ничего не изменилось, мой организм пока обслуживает мою политическую повестку.