«Ամենակարևորը, որ խիղճները մաքուր ու արդար լինեն». Տեր Արտաշեսը Մասյացոտնի թեմի հոգևորականներին, որոնց սպառնում են, քաջության կոչ է անում
21/01/2026 16:17
Ոսկետափի Սուրբ Սահակ-Մեսրոպ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Արտաշես քահանա Հակոբյանն այսօր հայտարարությամբ հանդես եկավ ու զղջման խոսք ասաց, որ երեկ սպառնալիքների ներքո ասել էր, թե միանում է եկեղեցուն դեմ դուրս եկած տիրադավներին։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Տեր Արտաշեսն ասաց, որ ամբողջ ճշմարտությունն արտացոլված է իր այսօրվա հայտարարության մեջ։
«Ոչ մի տող կամ միտք՝ այս կողմ կամ այն կողմ»,- նշեց Տեր Արտաշեսը։
Տեր Հայրը հանդիպել է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանի հետ, փակագծեր, սակայն, չբացեց։
Տեր Արտաշեսը թեմի բոլոր հոգևորականներին, որոնց սպառնում են, քաջության կոչ է անում։
«Ամենակարևորը, որ խիղճները մաքուր ու արդար լինեն»,- ասաց Տեր Արտաշեսը։
Տեղեկությունները, թե երեկ հանդիպում է ունեցել թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ Սարոյանի հետ՝ Տեր Արտաշեսը հերքեց։
«Հանդիպումներ ունեցել եմ, բայց երեկ չեմ հանդիպել»,- հավելեց Տեր Արտաշես քահանա Հակոբյանը։
Նշենք, որ երեկվանից հետապնդումներ են սկսվել Մասյացոտնի թեմի քահանաների նկատմամբ։ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպս Սարոյանը տարբեր միջոցներով փորձում է սպառնալ այն քահանաներին, ովքեր չեն միացել հակաեկեղեցական արշավին ու իրենց առաջնորդ են ընդունում Տեր Ռուբեն Վարդապետ Զարգարյանին, ում Վեհափառ Հայրապետը նշանակել է թեմի առաջնորդական տեղապահ։
Գևորգ Սարոյանին սպասարկող Մասյացոտնի թեմի նախկին էջով հայտարարել էին, որ Տեր Արտաշեսը միանում է հակաեկեղեցական արշավին, այսօր, սակայն, Տեր Հայրն ասաց, որ հայտարարությունը «հետևանք էր արտաքին ազդեցությամբ մոլորության, իրականությունը ճիշտ չգնահատելու և հոգեկան լարվածության»։

«Самое главное — чтобы совесть была чистой и были справедливыми» — отец Арташес призывает священников Масиацотнской епархии, которым угрожают, проявить стойкость
21/01/2026 17:19
Настоятель церкви Святого Саака-Месропа в общине Воскетап, священник Арташес Акопян, сегодня выступил с заявлением и выразил сожаление в связи с тем, что накануне под угрозами заявил о присоединении к антицерковным действиямм предателей.
В беседе с Aysor.am отец Арташес подчеркнул, что вся правда полностью отражена в его сегодняшнем заявлении.
«Ни одной строки и ни одной мысли — ни в ту, ни в другую сторону», — отметил он.
Священник также сообщил, что встретился с местоблюстителем предстоятеля Масиацотнской епархии, архимандритом отцом Рубеном Заргаряном, однако подробности встречи раскрывать не стал.
Отец Арташес обратился с призывом к мужеству ко всем священнослужителям епархии, в отношении которых оказываются угрозы и давление.
«Самое главное — чтобы совесть была чистой и были справедливыми», — подчеркнул он.
Информацию о том, что накануне он встречался с бывшим предстоятелем епархии Геворгом Сарояном, отец Арташес опроверг.
«Встречи были, но вчера встречи не было», — добавил священник Арташес Акопян.
Отметим, что с вчерашнего дня в отношении священников Масиацотнской епархии начались преследования. По имеющейся информации, бывший предстоятель епархии епископ Геворг Сароян различными методами пытается оказывать давление и угрожать тем священникам, которые не присоединились к антицерковной кампании и признают своим духовным руководителем архимандрита отца Рубена Заргаряна, назначенного Его Святейшеством местоблюстителем предстоятеля епархии.
На странице, ранее обслуживавшей Геворга Сарояна как предстоятеля Масиацотнской епархии, накануне было заявлено, что отец Арташес присоединяется к антицерковной кампании. Однако сегодня священник пояснил, что то заявление стало «следствием заблуждения под внешним воздействием, неправильной оценки реальности и сильного психоэмоционального напряжения».