Հոգևորականները ֆիզիկական հաշվեհարդարների սպառնալիքի տակ անգամ վախենում են ընտանիքի անդամներին տանը միայնակ թողնել. ո՞ւր են նայում իրավապաշտպան կազմակերպությունները. Տեր Զարեհ
21/01/2026 13:24
Տեր Զարեհ քահանա Աշուրյանը, ով ժամանակին հոգևոր ծառայություն էր իրականացնում Մասյացոտնի թեմում, իսկ այժմ Թեոդոսիայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվն է, զարմացած է՝ ո՞ւր են նայում իրավապաշտպան կազմակերպությունները, երբ սպառնում են հոգևորականներին։
«Ինչո՞ւ չեն արձագանքում մեր պետությունում հավատարմագրված ներկայացուցչությունները, երբ այսքան ատելության խոսք է գեներացվում եկեղեցականների դեմ, ովքեր չեն միաբանում իշխանականներին՝ ընդդեմ Սուրբ Եկեղեցին, երբ մեր հոգևորականները ֆիզիկական հաշվեհարդարների սպառնալիքի տակ անգամ վախենում են ընտանիքի անդամներին տանը միայնակ թողնել։
Վտանգված է ժողովրդավարությունը, անձնական կյանքի անձեռնմխելիությունը։ Աշխարհը կուրացած է, նրանց աչքերը փակ են մեր խնդիրների համար, նրանք չեն տեսնում մեր հոգևորականների և հավատացյալների տառապանքը»,- նշել է Տեր Հայրը։

«Священнослужители, находясь под угрозой физической расправы, боятся даже оставлять членов своих семей одних дома: куда смотрят правозащитные организации?» — отец Зарех
Священник Зарех Ашурян, ранее осуществлявший духовное служение в Масиацотнской епархии, а ныне являющийся настоятелем церкви Святого Саргиса в Феодосии, с недоумением задаётся вопросом: куда смотрят правозащитные организации, когда в адрес духовенства звучат угрозы?
«Почему не реагируют аккредитованные в нашем государстве представительства, когда против священнослужителей, не примыкающих к властям в их действиях против Святой Церкви, генерируется столь масштабная риторика ненависти? Почему молчат, когда наши духовные лица, находясь под угрозой физической расправы, боятся даже оставлять членов своих семей одних дома?
Под угрозой находятся демократия и неприкосновенность частной жизни. Мир словно ослеп — его глаза закрыты на наши проблемы, он не видит страданий наших священнослужителей и верующих», — отметил отец Зарех.