Ձեր քահանաներին մենակ մի թողեք, կանգնեք նրանց կողքին․ Տեր Սարգսի կոչը՝ հավատավոր ժողովրդին
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Մասյացոտնի թեմի քահանաների նկատմամբ հետապնդումներ են սկսվել։ Ըստ լուրերի, Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը տարբեր միջոցներով փորձում է ճնշումներ գործադրել այն քահանաների նկատմամբ, ովքեր որպես առաջնորդ են ընդունում Տեր Ռուբեն Վարդապետ Զարգարյանին։
Ավելի ուշ էլ հայտնի դարձավ, որ Մասյացոտնի թեմից Տեր Արտաշես քահանա Հակոբյանը միացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած «եկեղեցու բարենորոգումներին»։
Արագածոտնի թեմի Հովհաննավանքի հոգևոր հովիվ Տեր Սարգիս քահանա Սարգսյանին խնդրեցինք մեկնաբանել ստեղծված իրավիճակը, հարցնելով նաև, թե արդյո՞ք վտանգված չէ քահանաների անձնական կյանքն ու խոսքի ազատությունը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Տեր Սարգիսը հիշեցրեց, որ հոկտեմբերի 15-ից սկսած, երբ Արագածոտնի թեմի քահանաներին բերման էին ենթարկել, ակնհայտ դարձավ՝ գործընթացներն իրավական հենք չունեն.
«Պարզ դարձավ, որ որևէ իրավական կողմի պահպանություն չկա։ Մարդիկ ինչ-որ բաներ են ասել, վարչական ռեսուրսն էլ, հիմնվելով այդ խոսքերի վրա, ամեն տեսակ լծակ կիրառում է՝ ինչ-որ բանի հասնելու համար»։
Նրա խոսքով՝ բազմիցս դիմումներ են ներկայացրել թե՛ բերման ենթարկվելու, թե՛ գույքի վերադարձի հարցերով, սակայն իշխանությունները գործել են իրենց հայեցողությամբ։
«Նույն պատկերն այսօր տեսնում ենք Մասյացոտնում։ Սահմանադրությամբ ամրագրված է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ու եկեղեցական ժողովն իրավունք ունեն որոշումներ կայացնելու և դրանք կյանքի կոչելու։ Բայց փաստացի տեսնում ենք, որ այդ որոշումները չեղարկվում են, դատարաններում գործընթացներ են սկսում։ Սա ցույց է տալիս, որ մեր երկրում, ցավալիորեն, չի հարգվում սահմանադրական կարգը, ոչ էլ՝ մյուս օրենքները։ Գործում են ըստ իրենց կամեցողության։
Հիմա էլ լուրերից տեղեկացանք, որ ճնշումներ են գործադրվում Մասյացոտնի թեմում ծառայող քահանաների նկատմամբ. հորդորում են, համոզում են, փորձում են ստիպել ընդունել թեմի նախկին առաջնորդի իրավասությունը։ Սա մեզ շատ է ցավեցնում, և աղոթում ենք, որ մեր քահանա եղբայրներն ամուր մնան»,- ասաց նա։
Տեր Սարգիսը կոչ արեց հավատավոր ժողովրդին կանգնել իրենց հոգևոր հայրերի կողքին։
«Մեր հորդորն է ոչ միայն քահանա եղբայրներին, այլ նաև՝ ամբողջ հավատավոր ժողովրդին, որ քահանաներին մենակ չթողնեն, կանգնեն նրանց կողքին, պաշտպանեն իրենց իրավունքը՝ աղոթական կարգի, նորմալ պատարագներ ունենալու իրավունքը»,- նշեց քահանան։
Նրա խոսքով՝ այս փորձությունը պատահական չէ։
«Որևէ փորձություն որևէ ժողովրդի վրա հենց այնպես չի տրվում։ Մենք ազգովին գլուխ ենք գովել, որ համար մեկն ենք, հիմա էլ Աստված ասում է՝ ցույց տվեք»,- ընդգծեց նա։
Տեր Սարգիսը շեշտեց, որ այս փուլում ամենակարևորը հավատքին հավատարիմ մնալն է.
«Մեզ համար ամենակարևորն է մնալ աղոթքով, մնալ ամուր, Քրիստոսին կպած, Ավետարանին կպած, Հայ Առաքելական եկեղեցուն ու Մայր Աթոռին հավատարիմ։ Թող Աստված զորացնի ամենքիս»։
Հայտնի է նաև, որ տեր Սարգիսն այս շրջանում Հովհաննավանք չի գնում, քանի որ եկեղեցու կարգալույծ քահանա Ստեփան Ասատրյանն է շարունակում այնտեղ ծառայություն իրականացնել, չնայած այն բանին, որ Մայր Աթոռի կողմից  բազմիցս հայտարարվել է՝ եկեղեցական ծես անցկացնել կարող է միայն օծված հոգևորականը։
Կարգալույծ հռչակվելուց հետո էլ Ստեփան Ասատրյանը շարունակում է Հովհաննավանքում «պատարագներ» մատուցել, դրանցից երկուսին մասնակցել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Տեր Սարգիսն ասաց, որ ինքն ու Տեր Մանուկը Հովհաննավանք չեն գնում.
«Ուշի, Օհանավան գյուղերում, երբ արարողություններ են լինում ու մեզ հրավիրում են, գնում ենք. տնօրհնեք, հուղարկավորություն կամ որևէ այլ արարողություն, խոչընդոտումներ չեն եղել։ Իհարկե, այնտեղ էլ աշխատում են վարչական ռեսուրսով ուղղորդել մարդկանց, որ անպայման իրենց ուզած, արդեն կարգալույծ քահանային կանչեն։ Դա էլ մարդկանց ընտրությունն է, դա էլ մեծամասամբ կապված է իրենց կուսակցական պատկանելության հետ»,-ասաց Տեր Սարգիսը։

«Не оставляйте своих священников одних, встаньте рядом с ними» — призыв отца Саргиса к верующим
Накануне стало известно о начавшихся преследованиях в отношении священников Масиацотнской епархии. По имеющейся информации, бывший предстоятель Масиацотнской епархии епископ Геворг Сароян различными способами оказывает давление на тех священников, которые признают своим духовным руководителем отца Рубена Заргаряна.
Позднее также стало известно, что священник Арташес Акопян из Масиацотнской епархии присоединился к инициированным премьер-министром Николом Пашиняном так называемым «церковным реформам».
Мы обратились к настоятелю монастыря Ованаванк Арагацотнской епархии, священнику Саргису Саргсяну, с просьбой прокомментировать сложившуюся ситуацию, а также ответить на вопрос, не находятся ли под угрозой личная безопасность священников и их свобода слова.
В беседе с Aysor.am отец Саргис напомнил, что еще с 15 октября, когда священников Арагацотнской епархии подвергли приводу, стало очевидно отсутствие какого-либо правового основания у происходящих процессов.
«Стало ясно, что никакие правовые гарантии не соблюдаются. Люди что-то сказали, а административный ресурс, опираясь на эти слова, применяет всевозможные рычаги, чтобы добиться желаемого», — отметил он.
По его словам, неоднократно направлялись обращения как по факту привода, так и по вопросам возврата имущества, однако власти действовали по собственному усмотрению.
«Ту же картину мы сегодня видим в Масиацотне. Конституцией закреплено, что Католикос Всех Армян и церковное собрание имеют право принимать решения и приводить их в исполнение. Однако фактически мы видим, что эти решения отменяются, инициируются судебные процессы. Это свидетельствует о том, что в нашей стране, к сожалению, не уважается ни конституционный строй, ни иные законы. Действуют по своему усмотрению.
Теперь из сообщений мы узнали, что в отношении священников, служащих в Масиацотнской епархии, оказываются давления: их уговаривают, убеждают, пытаются принудить признать полномочия бывшего предстоятеля епархии. Это причиняет нам глубокую боль, и мы молимся, чтобы наши братья-священники оставались стойкими», — сказал он.
Отец Саргис обратился с призывом к верующим поддержать своих духовных отцов.
«Мы призываем не только наших братьев-священников, но и весь верующий народ не оставлять священников одних, встать рядом с ними, защищать свое право на молитвенный уклад и на проведение полноценной литургической жизни», — подчеркнул священник.
По его словам, происходящее не является случайным испытанием.
«Ни одно испытание не дается какому-либо народу просто так. Мы как нация хвастались, что мы первые, а теперь Бог говорит: покажите», — отметил он.
Отец Саргис подчеркнул, что на данном этапе самым важным является сохранение верности вере.
«Для нас самое главное — оставаться в молитве, быть стойкими, держаться Христа, Евангелия,  оставаться верными Армянской Апостольской Церкви и Первопрестольному Святому Эчмиадзину. Да укрепит Бог всех нас».
Также известно, что в настоящее время отец Саргис не посещает монастырь Ованаванк, поскольку там продолжает совершать службы лишенный сана священник Степан Асатрян, несмотря на неоднократные заявления Первопрестольного Святого Эчмиадзина о том, что церковные обряды может совершать исключительно рукоположенный священнослужитель.
После лишения сана Степан Асатрян продолжает проводить так называемые «литургии» в Ованаванке, в двух из которых принимал участие Никол Пашинян.
В беседе с Aysor.am отец Саргис сообщил, что он и отец Манук не посещают Ованаванк.
«Когда в селах Уши и Оганаван проводятся обряды и нас приглашают, мы идем — будь то освящение дома, похороны или другие церемонии. Препятствий не было. Однако и там при помощи административного ресурса людей пытаются направлять к нужному им, уже лишенному сана священнику. Это выбор людей и во многом связано с их партийной принадлежностью», — отметил он.