Հայաստանի ու Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերը միանալու են իրար. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանի ու Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերը միանալու են իրար, փոխադարձաբար նույն պայմաններով օգտվելու են և՛ արտահանման, և՛ ներմուծման հնարավոր պայմաններից, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե Հայաստանն արդեն ստացել է փոխադարձ առավելությունների մի մասը, բենզինի գինը 20 տոկոսով նվազել է։
«Ցորեն է ներկրվում Հայաստան, դա փոխադարձ առավելություն չէ՞։ Հիմա Ադրբեջանում հետևում են, ասում են՝ հետաքրքիր է՝ Հայաստանի խորհրդարանում մեկը կնկատի՞, որ փոխադարձ առավելության մի մասն արդեն իսկ ստացվել է»,- նշեց նա։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հայտարարում են, որ իրենք իրենց երկրի տարածքով միջանցքներ են տրամադրել Հայաստանին։

Энергосистемы Армении и Азербайджана будут объединены — Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил в Национальном собрании о предстоящем объединении энергетических систем Армении и Азербайджана. По его словам, страны будут использовать возможности экспорта и импорта на взаимовыгодных условиях.
«Армения уже получила часть взаимных преимуществ: цена на бензин снизилась на 20%», — отметил премьер.
Он также подчеркнул, что Армения импортирует пшеницу, что также является примером взаимной выгоды. «Сейчас в Азербайджане наблюдают и задаются вопросом: интересно, заметит ли кто-то в парламенте Армении, что часть взаимного преимущества уже получена», — добавил Пашинян.
Кроме того, по его словам, представители Азербайджана заявили, что предоставили Армении проходы через свою территорию для транзита.