Երբ երկրի նախագահը չգիտի, որ ինքն է «երկրի ղեկավարը»
«Շարունակեմ հարգարժան նախագահ Ալիևի միտքը... որ ապագան կախված է մեզնից... Ես նկատի ունեմ հատկապես մեր երկու երկրների ղեկավարներից։ Իսկ արդեն մեր երկու երկրների ղեկավարները ցույց են տվել իրենց պատրաստակամությունը, և ամենակարևորը, ինչպես նշեց նախագահ Ալիևը, ցուցաբերել են քաղաքական խիզախություն...»։
Այս միտքը պատկանում է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, ով Դավոսի տնտեսական ֆորումի շրջանակներում պանելային քննարկման է մասնակցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ միասին։
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության 123-րդ հոդվածի՝ «Հանրապետության նախագահը պետության գլուխն է»։ Վարչապետը՝ կառավարության՝ պետության գործադիր մարմնի ղեկավարն է։
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ պարոն Ալիևին, ինչպես նաև ես իրավունք ունեմ շնորհակալություն հայտնելու մեր վարչապետին, որովհետև երկրի մեր ղեկավարը վարչապետն է, այն քաղաքական կամքի համար, որը դրսևորվել է...», - այսպես եզրափակեց իր խոսքը Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Ի տարբերություն պանելային քննարկման մյուս մասնակիցների՝ Դավոսում Խաչատուրյանը խոսել է հայերեն, որը հասանելի է այս հղումով։

When a president does not know he is the head of state
“I will continue the idea of the esteemed President Aliyev… that the future depends on us… I mean especially the leaders of our two countries. And the leaders of our two countries have already shown their willingness, and most importantly, as President Aliyev noted, they have shown political courage…”
These remarks were made by Armenian President Vahagn Khachaturyan during a panel discussion at the World Economic Forum in Davos, alongside Azerbaijani President Ilham Aliyev and Serbian President Aleksandar Vučić.
According to Article 123 of the Constitution of the Republic of Armenia, “The President of the Republic is the head of state.” The Prime Minister, in turn, is the head of the government and the executive branch.
“I want to express my gratitude to the leadership of Azerbaijan, Mr. Aliyev, and I also have the right to express my gratitude to our Prime Minister, because our leader of the country is the Prime Minister, for the political will that has been demonstrated…,” President Khachaturyan concluded.
Unlike the other panelists, Khachaturyan spoke in Armenian at Davos. The video is available at the following link.