Երբ երկրի նախագահը չգիտի, որ ինքն է «երկրի ղեկավարը»
«Շարունակեմ հարգարժան նախագահ Ալիևի միտքը... որ ապագան կախված է մեզնից... Ես նկատի ունեմ հատկապես մեր երկու երկրների ղեկավարներից։ Իսկ արդեն մեր երկու երկրների ղեկավարները ցույց են տվել իրենց պատրաստակամությունը, և ամենակարևորը, ինչպես նշեց նախագահ Ալիևը, ցուցաբերել են քաղաքական խիզախություն...»։
Այս միտքը պատկանում է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, ով Դավոսի տնտեսական ֆորումի շրջանակներում պանելային քննարկման է մասնակցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հետ միասին։
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության 123-րդ հոդվածի՝ «Հանրապետության նախագահը պետության գլուխն է»։ Վարչապետը՝ կառավարության՝ պետության գործադիր մարմնի ղեկավարն է։
«Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի ղեկավարությանը՝ պարոն Ալիևին, ինչպես նաև ես իրավունք ունեմ շնորհակալություն հայտնելու մեր վարչապետին, որովհետև երկրի մեր ղեկավարը վարչապետն է, այն քաղաքական կամքի համար, որը դրսևորվել է...», - այսպես եզրափակեց իր խոսքը Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Ի տարբերություն պանելային քննարկման մյուս մասնակիցների՝ Դավոսում Խաչատուրյանը խոսել է հայերեն, որը հասանելի է այս հղումով։

Когда президент страны не знает, что именно он является «главой государства»
«Продолжу мысль уважаемого президента Алиева… о том, что будущее зависит от нас… Я имею в виду прежде всего от руководителей наших двух стран. И уже руководители наших стран продемонстрировали свою готовность, а самое главное — как отметил президент Алиев — проявили политическую смелость…»
Эта мысль принадлежит президенту Армении Ваагну Хачатуряну, который в рамках Всемирного экономического форума в Давосе принял участие в панельной дискуссии вместе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Сербии Александром Вучичем.
Согласно статье 123 Конституции Республики Армения, «Президент Республики является главой государства». Премьер-министр, в свою очередь, является руководителем правительства — высшего исполнительного органа государства.
«Я хочу выразить благодарность руководству Азербайджана — господину Алиеву, а также считаю себя вправе поблагодарить нашего премьер-министра, поскольку руководителем нашей страны является премьер-министр, за ту политическую волю, которая была проявлена…», — такими словами завершил своё выступление президент Армении Ваагн Хачатурян.
В отличие от других участников панельной дискуссии, в Давосе Хачатурян выступал на армянском языке; запись его выступления доступна по соответствующей ссылке.