Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի վերաբերյալ ներկա պահին քրեական վարույթ առկա չէ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից տեղեկացնում են, թե Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի վերաբերյալ քրեական վարույթ առկա չէ։
Aysor.am-ը գրավոր հարցմամբ դիմել էր դատախազություն՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն՝ կա՞ նախաձեռնված քրեական վարույթ, որը վերաբերում է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին։
«Նշված անձի «վերաբերյալ»  ՀՀ դատախազությունում քրեական վարույթի վերաբերյալ տեղեկություն ներկայում առկա չէ»,- Aysor.am-ին պատասխանել են Դատախազությունից։
Դատախազությունից խնդրել էինք տրամադրել նաև տեղեկություն, թե ինչ վարույթի շրջանակներում է հարցաքննվել «Շողակաթ» հեռուստաընկերության տնօրեն Մանյա Ղազարյանը։
Դատախազությունից, սակայն, նշել են՝ նախաքննության շահերից ելնելով՝ տեղեկատվություն հնարավոր չէ տրամադրել:
Հիշեցնենք՝ «Հրապարակ» օրաթերթը գրել էր, որ իշխանությունները Գարեգին Բ-ի դեմ նոր քրեական վարույթ են նախապատրաստում։
«Մեզ պատմեցին, որ Քննչական կոմիտեում մեղադրանք է քննվում` «փողերի լվացման» հոդվածով։ Այդ վարույթի շրջանակներում հարցաքննվել է «Շողակաթ» հեռուստաընկերության տնօրեն Մանյա Ղազարյանը, որը եւս գործով անցնում է»,- գրել էր  լրատվամիջոցը։

В настоящее время в отношении Католикоса всех армян не ведется никаких уголовных дел
В Генеральной прокуратуре Республики Армения сообщили, что на данный момент уголовное производство в отношении Католикоса всех армян не возбуждено.
Aysor.am направил в прокуратуру письменный запрос с просьбой предоставить информацию о том, инициировано ли уголовное производство в отношении Католикоса всех армян.
«В Генеральной прокуратуре Республики Армения в настоящее время отсутствует информация о наличии уголовного производства "в отношении" указанного лица», — сообщили в ответе Aysor.am из прокуратуры.
Редакция также запросила информацию о том, в рамках какого уголовного производства была допрошена директор телекомпании «Шогакат» Маня Казарян.
Однако в прокуратуре указали, что, исходя из интересов предварительного следствия, предоставление такой информации невозможно.
Напомним, что газета «Грапарак» ранее писала о том, что власти готовят новое уголовное производство в отношении Гарегина II.
«Нам сообщили, что в Следственном комитете расследуется обвинение по статье "отмывание денег". В рамках этого производства была допрошена директор телекомпании «Шогакат» Маня Казарян, которая также фигурирует по делу», — писало издание.