Քաղբանտարկյալների հարցը մեզ համար առաջնային օրակարգային խնդիր է․ Իշխան Սաղաթելյան
Երկու օր առաջ Գեղամ Մանուկյանի հետ այցելեցինք «Արմավիր» ՔԿՀ՝ տեսակցելու այդ պահին 10 օր շարունակ հացադուլի մեջ գտնվող քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանին։ Այդ քայլով նա իր արդարացի բողոքն էր արտահայտում այս իշխանությունների ապօրինի որոշումների դեմ՝ հանրության ուշադրությունը սևեռելով բոլոր քաղբանտարկյալների խնդիրների վրա։ Այս մասին գրում է ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
«Արդեն այդ օրը նրան հայտնել էին, որ հաջորդ օրը վերջինս կտեղափոխվի բժշկական կենտրոն, որտեղ կցուցաբերվեն առողջության պահպանման համար անհրաժեշտ բժկական ծառայություններ և կիրականացվի անհրաժեշտ վիրահատական միջամտություն։
Սակայն, Նարեկ Սամսոնյանի՝ հիվանդանոց տեղափոխումն իրականացվեց միայն երկու օր անց, իսկ այսօր «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ հոսպիտալացման թույլտվություն տալու փոխարեն որոշում կայացվեց Նարեկին հետ վերադարձնել «Արմավիր» ՔԿՀ։
Ստեղծված իրավիճակն ուղիղ սպառնալիք է ապօրինի կալանավորված քաղաքացու առողջությանը և պահանջում է անհապաղ միջամտություն։
Մեր գործընկերներն ամեն ինչ անում են, որպեսզի Նարեկ Սամսոնյանը անհապաղ ստանա հասանելիություն՝ անհրաժեշտ բժշկական ծառայություններին։
Նույնանման իրավիճակ է նաև Վարդան Ղուկասյանի պարագայում, ով, ունենալով կալանքի հետ անհամատեղելի առողջական խնդիրներ և հիվանդություններ, շարունակում է զրկված մնալ պատշաճ բուժօգնությունից՝ ապօրինի կալանքի պատճառով։
«Արմավիր» ՔՀԿ կատարած այցելության օրը տեսակցեցինք նաև քաղբանտարկյալներ Վազգեն Սաղաթելյանին և Խաչիկ Գալստյանին, ովքեր իրենց ողջույններն էին փոխանցում ազատության մեջ գտնվող համախոհ հայրենակիցներին։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ընդգծել, որ քաղբանտարկյալների հարցը մեզ համար առաջնային օրակարգային խնդիր է, և հանդիսանում է մեր քննարկումների առանցքային թեմաներից մեկը` քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումների ընթացքում»։

Вопрос политзаключенных является для нас приоритетным вопросом повестки дня — Ишхан Сагателян
Два дня назад вместе с Гегамом Манукяном мы посетили УИУ «Армавир», чтобы встретиться с политзаключённым Нареком Самсоняном, который на тот момент уже 10 дней держал голодовку. Этим шагом он выражал свой справедливый протест против незаконных решений действующих властей, привлекая внимание общественности к проблемам всех политзаключённых. Об этом написал член Бюро Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», депутат Национального собрания Ишхан Сагателян.
«Уже в тот день ему сообщили, что на следующий день он будет переведён в медицинский центр, где ему окажут необходимые медицинские услуги для сохранения здоровья и проведут требуемое хирургическое вмешательство.
Однако перевод Нарека Самсоняна в больницу был осуществлён лишь спустя два дня, а сегодня вместо выдачи разрешения на госпитализацию со стороны ГНКО "Центр пенитенциарной медицины" было принято решение вернуть Нарека в УИУ «Армавир».
Сложившаяся ситуация представляет собой прямую угрозу здоровью незаконно удерживаемого под стражей гражданина и требует немедленного вмешательства.
Наши коллеги делают всё возможное, чтобы Нарек Самсонян в кратчайшие сроки получил доступ к необходимым медицинским услугам.
Аналогичная ситуация сложилась и в случае Вардaна Гукасяна, который, имея серьёзные проблемы со здоровьем и заболевания, несовместимые с содержанием под стражей, продолжает оставаться лишённым надлежащей медицинской помощи из-за незаконного ареста.
В день визита в УИУ «Армавир» мы также встретились с политзаключёнными Вазгеном Сагателяном и Хачиком Галстяном, которые передали свои приветствия находящимся на свободе единомышленникам и соотечественникам.
Ещё раз хочу подчеркнуть, что вопрос политзаключённых является для нас приоритетной повесткой и остаётся одной из ключевых тем наших обсуждений в ходе встреч с политическими силами», — отметил Ишхан Сагателян.