Չնայած իր անձնական անվտանգությանը սպառնացող վտանգներին՝ Կաթողիկոսը ողջ ուժով դիմադրում է հանրային գիտակցությունը թունավորող քաոսին. Եզրաս Սրբազան
23/01/2026 10:55
Հայ Առաքելական եկեղեցուն աջակցելու համար Մոսկվայի հայկական եկեղեցական համալիրի հանդիսավոր դահլիճում են հավաքվել Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի տարբեր քաղաքներից հոգևորականներ, թեմական և ծխական խորհուրդների անդամներ, Կրասնոդարի և Հյուսիսային Կովկասի հայոց թեմի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Ռուսաստանի հայերի միության տարածաշրջանային մասնաճյուղերի ղեկավարներ՝ ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի գլխավորությամբ:
Ներկաները դատապարտել են Հայաստանի Հանրապետությունում եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող բռնաճնշումները։
«Եկեղեցին վերկուսակցական, վերքաղաքական, ազգային-հոգևոր կազմակերպություն է, որը կոչված է հաշտեցման, այլ ոչ թե անկարգությունների», - նշել է Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը։
Սրբազան Հայրն ընդգծել է՝ չնայած իր անձնական անվտանգությանը սպառնացող վտանգներին՝ Կաթողիկոսը ողջ ուժով դիմադրում է հանրային գիտակցությունը թունավորող քաոսին։
«Կաթողիկոսը կոչ է անում հարևան երկրների հետ խաղաղ համակեցության, բայց՝ առանց նվաստացուցիչ նախապայմանների և հարգելով ազգի արժանապատվությունը», - նշել է Եզրաս Սրբազանը։
Սրբազան Հայրը կոչ է արել անսասան մնալ Մայր Հայաստանի և մեր ընդհանուր հոգևոր օրրանի՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի  նկատմամբ հավատարմության մեջ։
«Մենք պարզապես պետք է հաղթահարենք տիրող անտարբերությունը. մենք պետք է մերժենք չարիքը և ներենք միմյանց՝ հանուն ապագայի։ Վճռական գործողությունների ժամանակն է եկել։ Ժամը եկել է, որ յուրաքանչյուր հայ ասի իր խոսքը, որպեսզի ոչ ոք չհամարձակվի քանդել մեր միասնությունը», - հավելել է Սրբազանը։

Несмотря на угрозы личной безопасности, Католикос всей силой противостоит хаосу, отравляющему общественное сознание — архиепископ Езрас
23/01/2026 11:05
В торжественном зале Армянского церковного комплекса в Москве в поддержку Армянской Апостольской Церкви собрались священнослужители из различных городов Российской и Ново-Нахичеванской епархии, члены епархиальных и приходских советов, представители Армянской епархии Краснодара и Северного Кавказа, а также руководители региональных отделений Союза армян России во главе с президентом САР Ара Абраамяном.
Участники встречи осудили притеснения, осуществляемые в отношении Церкви в Республике Армения.
«Церковь — внепартийная, внеполитическая национально-духовная организация, призванная к примирению, а не к беспорядкам», — заявил глава Российской и Ново-Нахичеванской епархии архиепископ Езрас Нерсисян.
Святейший отец подчеркнул, что, несмотря на угрозы его личной безопасности, Католикос всей своей силой противостоит хаосу, отравляющему общественное сознание.
«Католикос призывает к мирному сосуществованию с соседними государствами, но без унизительных предварительных условий и при уважении достоинства нации», — отметил архиепископ Езрас.
Святейший отец призвал сохранять непоколебимую верность Матери-Армении и нашей общей духовной колыбели — Первопрестольному Святому Эчмиадзину.
«Мы просто обязаны преодолеть царящее равнодушие. Мы должны отвергнуть зло и простить друг друга ради будущего. Время решительных действий пришло. Настал час, когда каждый армянин должен сказать своё слово, чтобы никто не осмелился разрушить наше единство», — добавил архиепископ.