Երևանի քաղաքապետարանը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել կարմիր գծերի թանկացման գործով
Երևանի քաղաքապետարանը վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել կարմիր գծերի թանկացման գործով, Aysor.am-ին հայտնեց Երևանի քաղաքապետարանի լրատվական վարչության պետ Օֆելյա Սիմոնյանը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Վերաքննիչ վարչական դատարանը մերժել էր Երևանի ավագանու բողոքը՝ վերահաստատելով, որ ավտոկայանատեղիների (կարմիր գծերի) սակագների բարձրացումը ոչ իրավաչափ է։
Քաղաքապետարանից մեզ փոխանցել էին, որ Վերաքննիչ վարչական դատարանի որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում դատական իշխանության պաշտոնական կայքում հրապարակվելու օրվանից մեկ ամիս անց և նույն ժամկետում կարող է բողոքարկվել ՀՀ վճռաբեկ դատարանում։
Երևանի քաղաքապետարանը, օրենքով սահմանված ժամկետում, օգտվել է այդ հնարավորությունից և վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ Վարչական դատարանը մասամբ բավարարել էր «Մայր Հայաստան» խմբակցության դիմումը՝ ոչ իրավաչափ ճանաչելով Երևանի ավագանու 2025 թվականի տեղական վճարների որոշման մի մասը, մասնավորապես՝ ավտոկայանատեղիների սակագների բարձրացման վերաբերյալ կետերը։
Երևանի ավագանին այդ որոշման դեմ բողոքարկել էր Վերաքննիչ վարչական դատարանում, սակայն դատարանը 2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին մերժել էր բողոքը և ուժի մեջ թողել առաջին ատյանի դատական ակտը։

Мэрия Еревана подала кассационную жалобу по делу о повышении тарифов «красных линий»
Мэрия Еревана подала кассационную жалобу по делу о повышении тарифов на платные парковки («красные линии»), сообщила Aysor.am начальник информационного управления мэрии Еревана Офелия Симонян.
Ранее сообщалось, что Административный апелляционный суд отклонил жалобу Совета старейшин Еревана, подтвердив, что повышение тарифов на автопарковки («красные линии») является неправомерным.
В мэрии отмечали, что решение Апелляционного административного суда вступает в законную силу по истечении одного месяца со дня его опубликования на официальном сайте судебной власти и в тот же срок может быть обжаловано в Кассационном суде Республики Армения.
Мэрия Еревана в установленный законом срок воспользовалась этой возможностью и подала кассационную жалобу.
Напомним, что Административный суд частично удовлетворил иск фракции «Мать Армения», признав неправомерной часть решения Совета старейшин Еревана о местных платежах на 2025 год, в частности положения, касающиеся повышения тарифов на автопарковки.
Совет старейшин Еревана обжаловал данное решение в Апелляционном административном суде, однако 12 декабря 2025 года суд отклонил жалобу, оставив в силе судебный акт суда первой инстанции.