Անհասկանալի մնաց, թե ինչու Թրամփը տետ-ա-տետ հանդիպում չունեցավ Հայաստանի վարչապետի հետ
«Իհարկե, Թրամփի հետ նստելն ու լուսանկարվելը (ըստ արարողակարգի՝ այբբենական կարգով, ընդունող կողմը՝ մեջտեղում) կարևոր է ներքին PR-ի համար, քանի որ քողարկում է Դավոսում Թրամփի հետ երկկողմ հանդիպում չունենալու փաստը:
Ինձ համար այդպես էլ անհասկանալի մնաց, թե ինչու Թրամփը տետ-ա-տետ հանդիպում չունեցավ Հայաստանի վարչապետի հետ, մինչդեռ նման հանդիպում ունեցավ Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Սովորաբար, ԱՄՆ-ն պարիտետը փորձում է միշտ պահել:
Ընդ որում, Թրամփն ու Ալիևը քննարկում էին «TRIPP» նախաձեռնությունը: Ի դեպ, Թրամփը Դավոսում ունեցել է միայն երկու երկկողմ հանդիպում՝ Ալիևի և Զելենսկու հետ (չհաշված ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին)»։

Suren Sargsyan: Unclear why Trump did not have a tête-à-tête meeting with Armenian PM in Davos
“Of course, sitting with Trump and taking photos – arranged by protocol in alphabetical order with the host in the middle – is useful for domestic PR, as it conceals the fact that no bilateral meeting with Trump took place in Davos.
It remains unclear to me why Trump did not hold a tête-à-tête with the Armenian Prime Minister, while he did meet privately with the President of Azerbaijan. Traditionally, the United States seeks to maintain diplomatic parity.
Moreover, Trump and Aliyev discussed the TRIPP initiative. Notably, Trump held only two bilateral meetings in Davos – with Aliyev and Zelenskyy (aside from his meeting with the NATO Secretary General).”