Եկեղեցին դատի է տվել Ստեփան Ասատրյանին՝ պահանջելով վերադարձել Հովհաննավանքի ու Մայր Աթոռի տրամադրած բնակարանի բանալիները
Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին երկու հայց է ներկայացրել Ստեփան Ասատրյանի՝ նախկին հոգևորական Տեր Արամի դեմ։
Առաջին հայցով եկեղեցին դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել Ստեփան Ասատրյանին հետ վերադարձնել եկեղեցուն սեփականության իրավունքով պատկանող Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի Օհանավան գյուղի Հովհաննավանքի եկեղեցին (այդ թվում՝ եկեղեցու բանալիները)՝ արգելելով Ստեփան Արտակի Ասատրյանին մուտք գործել Հովհաննավանքի եկեղեցու հետևյալ հատվածները՝ Սուրբ Խորան, ավանդատուն և ատյան։
Եկեղեցին պահանջում է նաև Ստեփան Ասատրյանից հօգուտ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու բռնագանձել դատական ծախսերը, այդ թվում՝ նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը։
Երկրորդ հայցով եկեղեցին դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել Ստեփան Ասատրյանին հետ վերադարձնել եկեղեցուն սեփականության իրավունքով պատկանող ք․Երևան, Շենգավիթ, Արշակունյաց պողոտա 54/3 շենք, 18 բնակարանը (այդ թվում՝ Բնակարանի բանալիները)՝ վտարելով Ստեփան Ասատրյանին (իր հետ բնակվող անձանց) նշված բնակարանից։
Պահանջվում է նաև Ստեփան Ասատրյանից հօգուտ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու բռնագանձել դատական ծախսերը, այդ թվում՝ նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը։
Ստեփան Ասատրյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է, թե ինքը և՛ բանավոր, և՛ գրավոր համաձայնություն ունի տունն ամռանը վերադարձնելու մասով. Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսոկոպոս Պռոշյանի հետ է ձեռք բերվել այդ պայմանավորվածությունը։
Մայր Աթոռից նրան ժամանակ էին տվել, որ բնակարանն ազատի մինչև 2026թ. հունվարի 15-ը, Ստեփան Ասատրյանը, սակայն, մինչ այս պահը բնակարանի բանալիները չի հանձնել, ինչպես և չի հանձնել Հովհաննավանքի բանալիները։

Церковь подала в суд на Степана Асатряна, требуя возврата ключей от Ованаванка и квартиры, предоставленной Первопрестольным Святым Эчмиадзином
Армянская Апостольская Святая Церковь подала два иска против Степана Асатряна — бывшего священнослужителя отца Арама.
В рамках первого иска церковь требует через суд обязать Степана Асатряна вернуть находящуюся в собственности церкви церковь Ованаванк, расположенную в селе Оганаван общины Аштарак Арагацотнской области (включая ключи от храма), а также запретить Степану Артаковичу Асатряну доступ в следующие участки церкви Ованаванк: Святой алтарь, ризницу и клирос.
Кроме того, церковь требует взыскать со Степана Асатряна в пользу Армянской Апостольской Святой Церкви судебные расходы, в том числе сумму ранее уплаченной государственной пошлины.
Во втором иске церковь требует через суд обязать Степана Асатряна вернуть принадлежащую церкви на праве собственности квартиру, расположенную по адресу: г. Ереван, Шенгавит, проспект Аршакуняц, дом 54/3, квартира 18 (включая ключи от квартиры), с выселением Степана Асатряна и проживающих с ним лиц из указанного жилого помещения.
Также заявлено требование о взыскании со Степана Асатряна в пользу Армянской Апостольской Святой Церкви судебных расходов, включая сумму ранее уплаченной государственной пошлины.
В беседе с Aysor.am Степан Асатрян заявил, что у него имеется как устная, так и письменная договоренность о возврате жилья летом, достигнутая с предстоятелем Арагацотнской епархии епископом Мкртичем Прошяном.
По словам Асатряна, Первопрестольный Эчмиадзин предоставил ему срок для освобождения квартиры до 15 января 2026 года. Однако на данный момент ключи от квартиры, равно как и ключи от церкви Ованаванк, им до сих пор не переданы.