«Ուխտ»-ը «ուղտ»-ից չտարբերող Ոսկետափի էջում նշել են, թե Տեր Արտաշեսը խախտել է ուխտը, մինչդեռ Տեր Հայրն ընդգծում է՝ պատրաստ է նահատակության եկեղեցու համար
23/01/2026 14:30
Ոսկետափ բնակավայրի պաշտոնական էջով այսօր մի հայտարարություն է տարածվել, որով դատապարտել են, որ համայնքի եկեղեցու հոգևոր սպասավոր Տեր Արտաշես քահանա Հակոբյանը չի միացել եկեղեցու դեմ արշավին ու թեմի առաջնորդ է համարում Վեհափառ Հայրապետի տնօրինությամբ նշանակված առաջնորդական տեղապահ Տեր Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանին։
Մինչ բնակավայրի էջով նշել են, թե, իբր, եկեղեցու հավատավոր մի խումբ բնակիչներ նույնպես իրենց վրդովմունքն են արտահայտում Տեր Արտաշեսի հայտարարության առնչությամբ, Տեր Հայրն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այս օրերին տարբեր մարդիկ եկել ու իրենց աջակցությունն են հայտնել։
Մասյացոտնի թեմի քահանաների նկատմամբ ճնշումները շարունակվում են, տարբեր անձանց միջոցով փորձում են սպառնալ քահանաներին, որ միանան թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ Սարոյանին։
Տեր Արտաշեսն ընդգծեց՝ հոգևորականաց դասը որևէ խոչընդոտից չի վախենում։
«Եթե պետք է՝ պատրաստ ենք անգամ նահատակության մեր եկեղեցու ու մեր համայնքների համար»,- նշեց Ոսկետափի եկեղեցու հոգևոր հովիվը։
Ինչ վերաբերում է հայտարարությունում հիշատակված Գորոյան ընտանիքին՝ Տեր Արտաշեսն ասաց, որ եկեղեցին կառուցել է Գորոյան ընտանիքը, եկեղեցու բարերարներն իրենք են, բայց մինչև այսօր որևէ խնդիր չեն ունեցել այդ ընտանիքի հետ։
Ի դեպ, նկատենք, որ բնակավայրի պաշտոնական էջով ուխտ բառը գրել էին «ղ»-ով, ապա՝ ուղղել։
Հիշեցնենք՝ հետապնդումներ են սկսվել Մասյացոտնի թեմի քահանաների նկատմամբ։ Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը տարբեր միջոցներով փորձում է սպառնալ այն քահանաներին, ովքեր չեն միացել հակաեկեղեցական արշավին ու իրենց առաջնորդ են ընդունում Տեր Ռուբեն Վարդապետ Զարգարյանին, ում Վեհափառ Հայրապետը նշանակել է թեմի առաջնորդական տեղապահ։
Գևորգ Սարոյանին սպասարկող Մասյացոտնի թեմի նախկին էջով հայտարարել էին, որ Տեր Արտաշեսը միանում է հակաեկեղեցական արշավին, ավելի ուշ, սակայն, Տեր Հայրն ասել էր, որ հայտարարությունը «հետևանք էր արտաքին ազդեցությամբ մոլորության, իրականությունը ճիշտ չգնահատելու և հոգեկան լարվածության»։
Տեր Արտաշեսը հանդես էր եկել զղջման խոսքով ու նշել, որ սպառնալիքների ներքո է ասել, որ միանում է եկեղեցուն դեմ դուրս եկած տիրադավներին։

На странице Воскетапа, не делающей различия между «обетом» и «верблюдом», отмечено, что отец Арташес нарушил обет, тогда как сам священник подчеркивает готовность к мученичеству ради церкви
Сегодня на официальной странице населённого пункта Оскетап было опубликовано заявление, в котором осуждается то, что духовный пастырь общины, священник отец Арташес Акопян, не присоединился к кампании против церкви и признаёт в качестве предводителя епархии назначенного Верховным Патриархом местоблюстителя — архимандрита отца Рубена Заргаряна.
Хотя на странице населённого пункта отмечалось, что якобы группа верующих жителей выражает своё недовольство заявлением отца Арташеса, сам священник в беседе с Aysor.am сообщил, что в эти дни разные люди приходили и выражали ему поддержку.
Преследования священников Масиацотнской епархии продолжаются: через различных лиц пытаются угрожать священникам, чтобы они присоединились к бывшему предводителю епархии Геворгу Сарояну.
Отец Арташес подчеркнул, что духовенство не боится никаких препятствий:
«Если потребуется — мы готовы даже к мученичеству ради нашей церкви и наших общин», — заявил духовный пастырь церкви Воскетапа.
Что касается семьи Гороян, упомянутой в заявлении, отец Арташес отметил, что именно семья Гороян построила церковь и они является её благотворителями, и до сегодняшнего дня никаких проблем с этой семьёй не возникало.
Стоит отметить, что на официальной странице населённого пункта слово «ухт» (ред. - «обет») сначала было написано с буквой «ղ» (ред. - «верблюд»), а затем исправлено.
Напомним, что преследования священников Масиацотнской епархии продолжаются. Бывший предводитель епархии епископ Геворг Сароян различными способами пытается угрожать священникам, которые не присоединились к антицерковной кампании и признают своим предводителем архимандрита отца Рубена Заргаряна, назначенного Верховным Патриархом местоблюстителем предводителя епархии.
На бывшей странице Масиацотнской епархии, обслуживающей Геворга Сарояна, ранее заявляли, что отец Арташес присоединился к антицерковной кампании. Однако позднее сам священник пояснил, что это заявление стало «следствием заблуждения под внешним воздействием, неправильной оценки реальности и психоэмоционального напряжения».
Отец Арташес произнес слова раскаяния и объяснил, что под угрозами он говорил о том, что собирается присоединиться к тем, кто выступает против церкви.