Մարդու կյանքը նրանց չի հետաքրքրում, վատ կառավարիչ ու վատ մարդիկ են. Ժաննա Ալեքսանյանը՝ Նարեկ Սամսոնյանի 15-օրյա հացադուլի մասին
23/01/2026 14:13
«Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանն արդեն 15 օր է՝ հացադուլի մեջ է, սակայն, ըստ իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանի, իշխանությունները որևէ իրական մտահոգություն չեն ցուցաբերում նրա առողջական վիճակի և կյանքի նկատմամբ։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Ժաննա Ալեքսանյանը նշեց, որ Առողջապահության նախարարության այն ՊՈԱԿ-ը, որը զբաղվում է դատապարտյալների և կալանավորների առողջական վիճակով, «շատ հանգիստ է տանում անգամ 40-օրյա հացադուլը»՝ փաստացի չանհանգստանալով մարդու կյանքով և առողջությամբ։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ Նարեկ Սամսոնյանի կալանքի փոփոխության հարցում առանցքային դերակատարում ունի գլխավոր դատախազը, որը իրավասու է փոխել նրա խափանման միջոցը.
«Առողջության հարցով, նախևառաջ, պետք է զբաղվի առողջապահության նախարարը։ Շատ են պատասխանատուները՝ սկսած Ալեն Սիմոնյանից։ Նա է հաղորդում ներկայացրել, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ մարդուն պետք է կալանքի տակ պահեն, մի բան էլ՝ երկարացնեն կալանքը»։
Նրա գնահատմամբ՝ գործող իշխանություններն օգտվում են ընդհանուր թողտվության մթնոլորտից և միջազգային կառույցների անտարբերությունից։
«Այս իշխանությունները ոչ միայն վատ կառավարիչներ են, այլև՝ վատ մարդիկ։ Մարդու կյանքը նրանց բոլորովին չի հետաքրքրում։ Թքած ունեն։ Այդ իշխանության որևէ ներկայացուցչի չեմ տեսել, որ անհանգստանա մարդու վիճակով, նույնիսկ երբ նա մահվան շեմին է հայտնվում»,- ընդգծեց իրավապաշտպանը։
Ժաննա Ալեքսանյանը համոզված է, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները՝ մասնավորապես Human Rights Watch-ը և Amnesty International-ը, կարձագանքեն Նարեկ Սամսոնյանի իրավիճակին։
Նա քննադատեց մի շարք այլ միջազգային կառույցների դիրքորոշումը՝ նշելով, որ դրանք առաջնորդվում են քաղաքական շահերով և չեն ընդունում, որ Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ։
«Այս իրավիճակը շատ ծանր է բոլորիս համար։ Ծանր օրեր ենք ապրում։ Ալեն Սիմոնյանը, որը ժամանակին թքում էր մարդու վրա և անպատիժ էր մնում, հիմա ինչո՞ւ պետք է հետ կանգնի, եթե մարդը 15 օր հացադուլի մեջ է։ Պատժելու ցանկությունը նրանց համար վեր է ամեն ինչից»,- ասաց Ալեքսանյանը։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ թեև բողոքի ակցիաներ կազմակերպվում են, դրանք պետք է լինեն ավելի մասշտաբային, իսկ քաղաքական ուժերը պարտավոր են հստակ պահանջներ դնել՝ պարզաբանելու, թե ինչու է մարդը պահվում երկարատև կալանքի տակ։

«Их не интересует человеческая жизнь, они плохие управленцы и плохие люди» — Жанна Алексанян о 15-дневной голодовке Нарека Самсоняна
23/01/2026 14:53
Соавтор подкаста «Имнемними» Нарек Самсонян уже 15 дней находится на голодовке. По словам правозащитницы Жанны Алексанян, власти не проявляют реальной озабоченности его состоянием здоровья и жизнью.
В интервью Aysor.am Алексанян отметила, что государственное учреждение (ГНКО) Министерства здравоохранения, отвечающее за здоровье заключённых, «спокойно относится даже к 40-дневной голодовке», фактически не беспокоясь о жизни и здоровье человека.
По словам правозащитницы, ключевую роль в вопросе изменения меры пресечения Нарека Самсоняна играет генеральный прокурор, который имеет полномочия изменять меру пресечения.
«За здоровьем человека прежде всего должна следить министр здравоохранения. Есть много ответственных лиц, начиная с Алена Симоняна. Он написал заявление, но это ещё не значит, что человека нужно держать под стражей и продлевать заключение», — сказала она.
Алексанян подчеркнула, что действующая власть пользуется общей атмосферой вседозволенности и равнодушием международных организаций.
«Эти власти не только плохие управленцы, но и плохие люди. Их совершенно не интересует человеческая жизнь. Им наплевать. Я не видела ни одного представителя этой власти, который бы волновался за состояние человека, даже когда он оказывается на грани смерти», — отметила правозащитница.
Жанна Алексанян уверена, что международные правозащитные организации, в частности Human Rights Watch и Amnesty International, отреагируют на ситуацию Нарека Самсоняна.
При этом она критически высказалась о позиции ряда других международных организаций, отметив, что они руководствуются политическими интересами и отказываются признавать наличие политзаключённых в Армении.
«Эта ситуация крайне тяжела для всех нас. Мы переживаем трудные дни. Ален Симонян, который раньше плюнул на человека и остался безнаказанным, почему теперь должен отступить, если человек находится на голодовке уже 15 дней? Желание наказать для них превыше всего», — сказала Алексанян.
По её словам, хотя организуются акции протеста, они должны быть более масштабными, а политические силы обязаны выдвигать чёткие требования, чтобы объяснить, почему человек содержится под длительным заключением.