Ճանապարհների փակ լինելու պատճառով Սյունիքում 40 դիմորդ չի կարողացել ներկայանալ քննակենտրոն. ԳԹԿ-ն առանձին քննություն կկազմակերպի
24/01/2026 13:44
Սյունիքի մարզում փակ ճանապարհների պատճառով Սիսիանից և հարակից գյուղերից մի քանի տասնյակ դիմորդներ չեն կարողացել հասնել Գորիսի քննական կենտրոն՝ «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայի միասնական քննությանը մասնակցելու համար։
Aysor.am-ի հետ զրույցում ԳԹԿ մամուլի խոսնակ Խաչանուշ Գրիգորյանը նշեց, որ մարզի 158 դիմորդից այս պահին Գորիսում քննություն է հանձնում 118-ը։ Ըստ նրա՝ Սիսիանի տարածաշրջանից 40 դիմորդ չի կարողացել հասնելու քննական կենտրոն։
«Իրենց համար առանձին քննություն կկազմակերպվի, որովհետև, ըստ էության, բացակայության պատճառը եղանակային պայմաններն են եղել»,-ասաց նա։

В Сюнике 40 абитуриентов не смогли явиться в экзаменационный центр из-за закрытых дорог — Центр оценки и тестирования организует отдельный экзамен
В Сюникской области несколько десятков абитуриентов из Сисиана и соседних сел не смогли добраться до экзаменационного центра в городе Горис для участия в едином экзамене по предмету «Армянский язык и литература» из-за закрытых дорог.
В беседе с Aysor.am пресс-секретарь Центра оценки и тестирования (ЦОТ) Хачануш Григорян отметила, что из 158 абитуриентов региона на данный момент экзамен в Горисе сдают 118 человек. По её словам, 40 абитуриентов из Сисианской области не смогли добраться до экзаменационного центра.
«Для них будет организован отдельный экзамен, поскольку, по сути, причиной отсутствия стали погодные условия», — сказала она.