«Չընկրկել, չհուսահատվել». Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արագածոտնի թեմը՝ արդարության վերականգնման սպասումով
26/01/2026 18:42
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արագածոտնի թեմը Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանին և թեմի դիվանապետ Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի կալանքը երկարացնելու՝ դատարանի որոշմանն է անդրադարձել՝ շեշտելով՝ կայացված որոշումներն անհիմն են եւ անընդունելի.
«Այսօր Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցավ Արագածոտնի թեմի Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանին և թեմի դիվանապետ Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանին առնչվող ենթադրյալ քրեական վարույթով առաջին դատական նիստը:
Չնայած պաշտպանների բերված օրինաչափ և իրական փաստարկների, դատարանը որոշում կայացրեց անհիմն երկարաձգել Թեմակալ Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը մեկ ամսով և Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի տնային կալանքը՝ ևս մեկ ամսով:
Ակնհայտ է, որ կայացրած որոշումներն անհիմն են և անընդունելի։
Արագածոտնի թեմը հորդորում է չընկրկել, չհուսահատվել և հարատևել աղոթքի մեջ՝ արդարության վերականգնման սպասումով»։

«Не падать духом, не отчаиваться»: Аргацотнская епархия Армянской Апостольской Церкви в ожидании восстановления справедливости
26/01/2026 19:01
Аргацотнская епархия Армянской Апостольской Церкви прокомментировала решение суда о продлении срока ареста Его Высокопреосвященства епископа Мкртичa Прошяна и главы канцелярии Аргацотнской епархии, духовного пастыря церкви Святого Геворга в Мугни отца Гарегина Арсеняна, подчеркнув, что принятые решения являются необоснованными и неприемлемыми.
«Сегодня в суде первой инстанции общей юрисдикции Арагацотнской области состоялось первое судебное заседание по предполагаемому уголовному делу, касающемуся главы Аргацотнской епархии Его Высокопреосвященства епископа Мкртичa Прошяна и главы канцелярии епархии отца Гарегина Арсеняна.
Несмотря на законные и обоснованные доводы защитников, суд необоснованно принял решение продлить срок ареста епархиального предводителя Его Высокопреосвященства епископа Мкртичa Прошяна на один месяц, а также продлить домашний арест отца Гарегина Арсеняна ещё на один месяц.
Очевидно, что принятые решения являются необоснованными и неприемлемыми.
Аргацотнская епархия призывает не падать духом, не отчаиваться и укрепляться в молитве, ожидая восстановления справедливости».