Ըստ իմ ունեցած տվյալների, Արցախում 1 կամ 2 հայ է մնացել․ Գեղամ Ստեփանյան
Օրերս ԱՍՀ նախարար Արսեն Թորոսյանը  հայտարարել էր, որ Արցախում մինչ այժմ բնակվող 10 հայեր և ազգությամբ ռուս մեկ  ՀՀ քաղաքացի տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն։ Թորոսյանը նշել էր, թե նրանք «դիմել են Ադրբեջանի և Հայաստանի պատկան մարմիններին՝ ՀՀ տեղափոխվելու խնդրանքով»։
«Ըստ իմ ունեցած տեղեկատվության՝ նրանց կողմից խնդրանք չի եղել իրենց բերել Հայաստան,  այդ մարդիկ անգամ չեն իմացել, թե ուր են գնում։ Նրանց պարզապես  անսպասելի նստացրել են մեքենաները ու բերել են Հակարի կամրջի մոտ»-  Aysor.am-ին ասաց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նրա ունեցած տվյալներով՝ Արցախում դեռևս մեկ կամ երկու հայ մնացել է։
«Մի կողմից Ադրբեջանը պնդում էր, թե Արցախում մնացած  հայերը հանգիստ, հաշտ ապրում են իրենց կյանքով։ Այդ մասին վերջերս Ալիևը կրկին պնդել էր,  բայց ինչպես որոշ ժամանակ անց պարզվեց, նրանք  անձամբ չեն խնդրել իրենց տեղափոխել, դա եղել է իրենց կամքից անկախ։ Ես փորձում եմ  տրամաբանություն գտնել, բայց չեմ կարողանում հասկանալ՝ ինչն էր պատճառը, որ Ադրբեջանն այդպես վարվեց։ Հատկապես, եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Ադրբեջանի համար շատ ձեռնտու էր ցույց տալ, իբր այդ մարդիկ շատ հանգիստ ապրում են այնտեղ՝ տպավորություն ստեղծելու համար, իբր մյուսները ինքնակամ են հեռացել և  բռի տեղահանություն չի եղել։ Ըստ էության, այս գործողությամբ Ադրբեջանը կորցնում է իր «մարդասեր» երևալու հնարավորությունը, քանի որ տրամաբանական հարց է առաջանում՝ եթե այնտեղ իսկապես ամեն ինչ լավ էր, ապա ինչո՞ւ մարդիկ, ովքեր որոշել էին մնալ, այնումանայնիվ, դուրս եկան Արցախից։ Մեր ունեցած տեղեկատվությունը շատ քիչ է ամբողջական պատկերն ունենալու համար, որ հասկանանք՝ ինչին էր միտված այդ քայլը»,-ասաց  Ստեփանյանը։
Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ չնայած անձամբ չի հանդիպել Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիներին, բայց որոշ տեղեկատվություն ունի հարազատների հետ շփումներից.
«Տեղափոխվածների մի մասը գտնվում է խնամքի կենտրոններում։ Գիտեմ, որ հոգեբանական վիճակի զննություն են անցել, որովհետև, ինչպես գիտեք, այնտեղ կային մարդիկ, ովքեր որոշակի խնդիրներ ունեին։ Իսկ մի մասն արդեն իրենց ընտանիքների հետ են»։

По имеющимся у меня данным, в Арцахе остались один или два армянина: Гегам Степанян
Ранее министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян заявил, что проживавшие до сих пор в Арцахе 10 армян и один гражданин Армении русской национальности были перевезены в Республику Армения. По словам Торосяна, они «обратились в соответствующие органы Азербайджана и Армении с просьбой о переезде в РА».
«По имеющейся у меня информации, никакой просьбы с их стороны о перевозке в Армению не было. Эти люди даже не знали, куда их везут. Их просто неожиданно посадили в машины и доставили к мосту Хакари», — заявил Aysor.am омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
По его данным, в Арцахе до сих пор остаётся один или два армянина.
«С одной стороны, Азербайджан утверждал, что оставшиеся в Арцахе армяне спокойно и мирно живут своей жизнью. Об этом недавно вновь заявлял Алиев. Однако, как выяснилось позже, они лично не просили о переезде — всё это было осуществлено против их воли. Я пытаюсь найти логику, но не могу понять, что стало причиной таких действий Азербайджана. Тем более если учитывать, что для Азербайджана было крайне выгодно демонстрировать, будто эти люди живут там совершенно спокойно, чтобы создать впечатление, что остальные покинули Арцах добровольно и никакого насильственного перемещения не было. По сути, этим шагом Азербайджан лишает себя возможности выглядеть "гуманным", поскольку возникает логичный вопрос: если там действительно всё было хорошо, то почему люди, которые решили остаться, всё же покинули Арцах. У нас слишком мало информации, чтобы иметь полную картину и понять, на что был нацелен этот шаг», — отметил Степанян.
По словам Гегама Степаняна, хотя он лично не встречался с перевезёнными в Армению гражданами, у него есть определённая информация, полученная в ходе общения с их родственниками.
«Часть перевезённых находится в центрах ухода. Мне известно, что они прошли обследование психологического состояния, поскольку, как вы знаете, среди них были люди с определёнными проблемами. Другая часть уже находится со своими семьями», — сообщил он.