Ինչո՞ւ Միքայել Սրբազանին թույլ չեն տվել հաղորդություն ստանալ. Մանրամասներ
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի կրոնական իրավունքը խախտվել է։ Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Սրբազանի պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանը՝ անդրադառնալով «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում տեղի ունեցած միջադեպին։
«Սա խղճի և դավանանքի իրացման խնդիր է։ Միջազգային բոլոր կարգավորումները հստակ ասում են՝ անձը, անկախ իր գտնվելու վայրից, պետք է կարողանա իրացնել իր կրոնական իրավունքները»,– ընդգծեց փաստաբանը։
Ֆարմանյանի խոսքով՝ Սրբազանին թույլ չեն տվել, որ հիվանդասենյակի դուռը բաց մնա, որպեսզի նա կարողանա մասնակցել Սուրբ Պատարագին և ստանալ Սուրբ Հաղորդություն։
Պաշտպանը նշեց, որ Միքայել Սրբազանի համար յուրաքանչյուր կիրակի պատարագ կարող է մատուցել միայն տեր Զենոնը։ Սակայն վերջինս ֆիզիկապես չի կարող ամեն կիրակի այցելել, քանի որ պատարագ է մատուցում նաև ԱԱԾ-ում գտնվող Արշակ Սրբազանին և Բագրատ Սրբազանին։ Շատ դեպքերում, ըստ փաստաբանի, հենց Միքայել Սրբազանն է հրաժարվում տեր Զենոնի այցից՝ որպեսզի իր հոգևոր եղբայրները չմնան առանց պատարագի։
Երեկ Սրբազանի համար պատարագը կազմակերպվել է «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի հոգևոր տեսուչի կողմից։ Սակայն վերջինիս թույլատրված չէ մտնել հիվանդասենյակ։ ԲԿ-ի քահանան պատարագը սովորաբար մատուցում է միջանցքում՝ հիվանդասենյակի դուռը կիսաբաց պահելով, որպեսզի Սրբազանը կարողանա լսել և հաղորդակից լինել պատարագին։
«Սրբազանը համաձայնել էր, որ անգամ այդ պայմաններում՝ կիսաբաց դռնով, մասնակցի պատարագին։ Սակայն երեկ դուռն ամբողջությամբ փակել են, և նրան զրկել են անգամ լսելու հնարավորությունից։ Նոր հերթափոխի աշխատակիցներն ասել են, որ իրենց հանձնարարված է դուռն ամբողջությամբ փակ պահել»,– նշեց Ֆարմանյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ խնամակալի միջոցով հնարավոր է եղել կապ հաստատել, ինչից հետո ինքը զանգահարել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ։ Վերջիններիս միջամտությամբ խնդիրը մասնակիորեն լուծվել է։
«ՄԻՊ գրասենյակից ինձ հայտնեցին, որ միջոցներ են ձեռնարկել, խոսել են ՔԿՀ-ի աշխատակիցների հետ, որպեսզի հիվանդասենյակի դուռը պահվի այն դիրքի, որ Սրբազանը կարողանա լսել միջանցքում պատարագ մատուցող քահանային»։
Այնուամենայնիվ, Միքայել Սրբազանը Սուրբ Հաղորդություն չի ստացել, քանի որ բժշկական կենտրոնի քահանային թույլատրված չէ մոտենալ նրան։
«Ես ինքս եմ տեսնում, թե ինչ հոգեվիճակում է հայտնվում Սրբազանը, երբ զրկվում է պատարագից։ Բայց ունենք այն, ինչ ունենք՝ հակաիրավական գործընթացներ, ապօրինի կալանք, ապօրինի դատապարտում և քաղաքական հետապնդում այսօրվա իշխանությունների կողմից։ Իրենց չկայացած լինելու վրեժը փորձում են լուծել այս մաքրամաքուր հոգևորականի միջոցով»,– հավելեց Մարինե Ֆարմանյանը։
Պաշտպանը անդրադարձավ նաև համացանցում տարածված լուսանկարին, որտեղ պատկերված է Միքայել Սրբազանը՝ ոստիկանների ուղեկցությամբ, իսկ ֆոնին իբր պատարագ է մատուցվում։
«Այդ լուսանկարը իրականությանը չի համապատասխանում։ Այն արհեստական բանականությամբ գեներացված պատկեր է և որևէ առնչություն չունի իրական դեպքի հետ, թեև իրավիճակն էությամբ հենց այդպիսին է եղել»,– եզրափակեց նա։

Почему архиепископу Микаелу не позволили принять причастие: подробности
Религиозное право архиепископа Микаела Аджапахяна было нарушено. Об этом в интервью Aysor.am сообщила адвокат архиепископа, Марине Фарманян, комментируя инцидент в медицинском центре «Измирлян».
«Это вопрос реализации совести и вероисповедания. Все международные нормы чётко указывают: человек, независимо от места пребывания, должен иметь возможность реализовывать свои религиозные права», — подчеркнула адвокат.
По словам Фарманян, архиепископу не разрешили оставить дверь палаты открытой, чтобы он мог участвовать в Святой Литургии и принять Святую Причастие.
Адвокат отметила, что каждое воскресенье литургию для архиепископа Микаела может совершать только отец Зенон. Однако последний физически не может приходить каждое воскресенье, так как также совершает литургию для архиепископа Аршака и архиепископа Баграта, находящихся в Службе национальной безопасности. Во многих случаях, по словам Фарманян, сам архиепископ Микаел отказывается от визита отца Зенона, чтобы его духовные братья не остались без литургии.
Вчера литургию для архиепископа организовал духовный инспектор медицинского центра «Измирлян». Однако ему не разрешено заходить в палату. Обычно священник проводит службу в коридоре, оставляя дверь палаты приоткрытой, чтобы архиепископ мог слышать и участвовать в богослужении.
«Архиепископ согласился, что даже при таких условиях — с приоткрытой дверью — будет участвовать в богослужении. Однако вчера дверь полностью закрыли, лишив его даже возможности слышать богослужение. Новая смена сотрудников заявила, что им приказано держать дверь полностью закрытой», — добавила Фарманян.
По словам адвоката, через инспектора удалось установить контакт, после чего она позвонила в офис Защитника прав человека. Благодаря их вмешательству проблема была частично решена.
«Из офиса Защитника прав человека сообщили, что были предприняты меры, проведены переговоры с сотрудниками СИЗО, чтобы дверь палаты оставалась в таком положении, чтобы архиепископ мог слышать священника, совершающего литургию в коридоре».
Тем не менее, архиепископ Микаел не получил Святого Причастия, так как священнику медицинского центра не разрешено подходить к нему.
«Я сам вижу, в каком состоянии оказывается архиепископ, когда его лишают литургии. Но у нас есть то, что есть — противоправные процессы, незаконное заключение, незаконный приговор и политическое преследование со стороны нынешней власти. Свою месть за их неуспехи они пытаются реализовать через этого чистого духовного человека», — добавила Марине Фарманян.
Адвокат также прокомментировала фото, распространившееся в сети, на котором изображён архиепископ Микаэел в сопровождении полиции, а на заднем плане совершается литургия.
«Это фото не соответствует действительности. Оно сгенерировано искусственным интеллектом и не имеет отношения к реальному событию, хотя по сути ситуация была именно такой», — заключила она.