Դատախազը միջնորդեց ևս երեք ամիս ժամկետով երկարաձգել Մկրտիչ Սրբազանի կալանքի ժամկետը (Տեսանյութ)
Մեկնարկել է Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի և Արագածոտնի թեմի դիվանապետ, Մուղնիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Գարեգին քահանա Արսենյանի գործով առաջին դատական նիստը։
Դատարան են եկել թեմի հոգևորականներ՝ ի աջակցություն Սրբազան Հորը։
Դատական նիստերի դահլիճ են եկել նաև Ստեփան Ասատրյանն ու Արամայիս Թախմազյանը՝ նախկին հոգևորականներ Տեր Արամն ու Տեր Թադեն, նրանք տուժող կողմն են։
Մեղադրող դատախազը հայտարարեց, թե ազատության մեջ մնալու դեպքում Մկրտիչ Սրբազանի կողմից քրեական վարույթին խոչընդոտելու, այդ թվում՝ ապացուցման գործընթացին ապօրինի միջամտելու հավանականությունը բարձր է։
Նա հայտարարեց, թե Սրբազան Հորը մեղսագրվում է ծանր հանցագործության կատարում, որի համար պատիժ է նախատեսված բացառապես ազատազրկումը՝ 4-ից 8 տարի ժամկետով։

Прокурор ходатайствовал о продлении срока ареста епископа Мкртичa на три месяца (видео)
Началось первое судебное заседание по делу главы Аргацотнской епархии Его Высокопреосвященства епископа Мкртичa Прошяна и священника Аргацотнской епархии, духовного пастыря церкви Святого Геворга в Мугни, отца Гарегина Арсеняна.
В суд прибыли священнослужители епархии в поддержку Его Высокопреосвященства епископа Мкртича.
Также в зале суда присутствовали Степан Асатрян и Арамаис Тахмазян — бывшие священнослужители отец Арам и отец Таде, выступающие в качестве потерпевшей стороны.
Прокурор заявил, что в случае пребывания на свободе епископ Мкртич может препятствовать уголовному процессу, в том числе незаконно вмешиваться в процесс доказывания.
Он также отметил, что Его Высокопреосвященству епископу Мкртичу вменяется совершение тяжкого преступления, за которое предусмотрено исключительно лишение свободы сроком от 4 до 8 лет.