Միս, ձուկ, շոկոլադ, սուրճ, կարագ, ձու. որքան է կազմել գնաճը
2025թ.-ին դեկտեմբեր ամսին 12-ամսյա գնաճը ևս 3,3% է կազմել։ Միայն մեկ ամսում՝ դեկտեմբերին նախորդ ամսվա՝ նոյեմբերի նկատմամբ արձանագրվել է 1,2% գնաճ:
Aysor.am-ի դիտարկմամբ՝ ըստ ԱՎԿ-ի տվյալների, մեկ տարում, 2025թ.-ին՝ սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գներն աճել են 4.3%-ով։
Մեկ տարում ալյուրը և ձավարեղենի գները բարձրացել են 5.4%-ով, մակարոնեղենինը՝ 7.9%-ով։
Մսի գինը մեկ տարում 7.9%-ով աճել է. տավարի մսի գինը՝ 11,7%-ով, խոզի մսի գինը՝ 12.7%-ով, իսկ գառան և ոչխարի միսը թանկացել է 14.1%-ով։
Ձկան և ծովամթերքի գինը մեկ տարում 19.5%-ով է ավելացել։
Կաթնամթերքի, պանրի գնաճը կազմել է 6.1%, կարագի և ձվի գնաճը՝ 7.2%։
Շոկոլադի գինն աճել է 10.4%-ով, շարաքինը՝ 1,1%-ով, 9.5%-ով աճել է սուրճի գինը, 1,9%-ով՝ թեյի։
Ցանկում թերևս միայն բանջարեղենի գինն է նվազել՝ 7,5 տոկսով։ Կարտոֆիլի գինը մեկ տարում նվազել է 7,7%-ով։
Ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտային արտադրատեսակների գներն աճել են 7.3%-ով։
Ոչ պարենային ապրանքներից և ծառայությունների գնային պատկերն այսպիսին է՝ կրթությունը 8.3% է աճել, տրանսպորտը՝ 6,2%,  հանգիստ և մշակույթ՝ 4.2%, առողջապահություն՝ 2.5%, հագուստ և կոշիկ՝ 0.3%։
Միայն բենզինի և  դիզելային վառելիքի գներն են ոչ պարենային ցանկից նվազել՝ համապատասխանաբար 0.8 և 0.9%-ով։

Мясо, рыба, шоколад, кофе, масло, яйца: каков был уровень инфляции?
В декабре 2025 года годовая инфляция также составила 3,3%. За один месяц — с ноября по декабрь — зафиксирован рост цен на 1,2%.
По данным Статистического комитета Республики Армения, в течение 2025 года цены на продукты питания и безалкогольные напитки выросли на 4,3%.
Цены на муку и мучные изделия за год повысились на 5,4%, макаронные изделия — на 7,9%.
Цена на мясо за год увеличилась на 7,9%: говядина подорожала на 11,7%, свинина — на 12,7%, баранина и мясо овец — на 14,1%.
Цены на рыбу и морепродукты за год выросли на 19,5%.
Рост цен на молочные продукты и сыр составил 6,1%, на масло и яйца — 7,2%.
Шоколад подорожал на 10,4%, сахар — на 1,1%, кофе — на 9,5%, чай — на 1,9%.
Среди основных продуктов, похоже, только цены на овощи снизились — на 7,5%, картофель подешевел на 7,7%.
Цены на алкогольные напитки и табачные изделия выросли на 7,3%.
Среди непищевых товаров и услуг: образование подорожало на 8,3%, транспорт — на 6,2%, отдых и культура — на 4,2%, здравоохранение — на 2,5%, одежда и обувь — на 0,3%.
Единственными непищевыми товарами, подешевевшими в 2025 году, стали бензин и дизельное топливо — на 0,8% и 0,9% соответственно.