Հազար փառք ու պատիվ նրանց, ովքեր հայրեր, մայրեր, քույրեր ու զավակներ են կորցրել հանուն Հայաստանի ու Արցախի, և չեն ուրացել նրանց հերոսական նահատակությունը. Աշոտ Երկաթ
Հրապարակվել է «Սիսական» ջոկատի լեգենդար հրամանատար, պահեստազորի գնդապետ Աշոտ Մինասյանի (Աշոտ Երկաթ) ուղերձը կալանավայրից՝ Բանակի օրվան ընդառաջ.
«Էս ի՞նչ արեցինք մենք տղերք, էս ի՞նչ արեցինք:
Բանտախցի նեղ պատուհանից նայում եմ դուրս ուր երևացող բլրակին ձյուն է նստած, հեռավոր սարերին ձյուն է նստած, կալանավայրի բակում ձյուն է նստած, ուսերիս վրա ձյուն է նստած, անցած ճանապարհիս վրա ձյուն է նստած, ու ձյան վրա երևում են իմ ոտնահետքերը, բոլորիս ոտնահետքերը, ազգիս, ժողովրդիս, ամբոխիս ոտնահետքերը, բոլոր խաբվածների ոտնահետքերը: Ու որքան մոտիկ եմ նայում այնքան կեղտոտ են դառնում բոլորիս հետքերը: Հասկանում եմ, որ բոլորս մեղավոր ենք, որ բոլորս ցեխոտ ենք, որ բոլորս խաբված ենք, որ բոլորս ուրացող ենք:
Տղե՛րք, մենք ո՞նց կարողացանք ջնջել, փոշիացնել, վերացնել մեր իսկ կողմից ստեղծած, մեր փոքրիկ, մեր թերություններով լի, գեղեցիկ, տաք, հրաշալի հայրենիքը ու խաբվել մեր ստամոքսին, մեր ուտելիքին, մեր լափին. ինչպես խաբվել էին մեր պապերը հարյուր տարի առաջ, հինգ հարյուր տարի առաջ, հինգ հազար տարի առաջ:
Ժամանակը մեզ դաս չեղավ, մեր պապերի սխալները մեզ դաս չեղան, պատմությունը մեզ դաս չեղավ ու ակամա հիշում եմ մեծ բանաստեղծ Թումանյանի խոսքերը.
-Խաղաղությո՜ւն ձեզ, մեր անբա՛խտ պապեր,
Ձեզ տանջող ցավը մե՛զ էլ է պատել։
Իմ զինակից հրամանատարներ և ընկերներ, ձեր հրամանով տասնյակ, հարյուրավոր ու հազարավոր տղաներ են նետվել մարտադաշտ, հաղթանակներ կերտել:
Էս ո՞ւր մնացիք, տղե՛րք , էս ու՞ր մնացիք :
Հայրենիքին ծառայելը մեզանից յուրաքանչյուրի պարտքն է, զինվորական կոչումը պետության կողմից յուրաքանչյուրիս պատվարժեքության զգացողություն ու գնահատանք:
Էս ի՞նչ արեցինք մենք, տղե՛րք, էս ի՞նչ արեցինք...
Ո՞նց թույլ տվեցինք, որ մեզ գլորեն, տրորեն, նսեմացնեն, նվաստացնեն, տարալուծեն, զրպարտեն ու դարձնեն անզոր զորականներ:
Մեծն Պարույր Սևակն ասում էր.
-Երնեկ գժերին, որ էլ չեն գժվի...
Գժվե՛ք տղերք, գժվե՛ք: Գժվեք ու ելեք ոտքի։ Գժվեք, որ չկորցնենք հայրենիքը: Գժվեք, որ կերտենք այն հայրենիքը, որ փափագում էինք մենք: Գժվեք, որ առանձին-առանձին չմեռնենք մեր չորս պատերի մեջ կամ բանտախցերում:
Հանճարեղ բանաստեղծ Իգնատ Մամյանը մեր համար գրել է ժամանակին.
-Կանգնել եմ այսպես ամայության դեմ,
Որպես հավատի շնչավոր արձան,
Վիրավորներս մեռնում են արդեն,
Ձիավորներս ինչու՞ ուշացան:
Հայրենիքս մեռնում է արդեն, ինչու՞ ենք ուշանում, տղե՛րք,
Ինչու՞ ենք ուշանում:
Հազար փառք ու պատիվ այն բոլոր աշխարհասփյուռ հայերին, ովքեր իրենց հոգու մեջ ու աչքերում կրում են հայրենիքը, ովքեր հայրեր, մայրեր, քույրեր ու զավակներ են կորցրել հանուն Հայաստանի ու Արցախի, բայց չեն ուրացել իրենց կորցրածների հերոսական նահատակությունը, մարտիրոսվածների պատգամները արժանապատիվ հայրենիք ունենալու համար:
Էս ի՞նչ արեցինք մենք, տղե՜րք, էս ի՞նչ արեցինք...
Պարտված բանակներին չեն շնորհավորում, պարտվածներին խղճում են կամ արհամարհում:
Ես շնորհավորում եմ մեր բոլոր զոհված ընկերների և զոհված զավակների բանակի օրը, ովքեր իրենց հաղթանակն էին կերտել, ովքեր պետություն էին կերտել իրենց նահատակությամբ ու արժանապատվորեն:
Ես շնորհավորում եմ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց հոգու խորքում խաչ են կրում, ովքեր հավատ ունեն առ Աստված, ովքեր չեն ուրացել մարտիրոսվածների պատգամը, և այն բոլոր մարդկանց տոնը, ում աչքերում ու հոգու մեջ Հայաստան ու Արցախ է դաջված։

Вечная слава и честь тем, кто потерял отцов, матерей, сестёр и детей во имя Армении и Арцаха и не отрёкся от их героического мученичества — Ашот Еркат
27/01/2026 18:46
Опубликовано обращение легендарного командира отряда «Сисакан», полковника запаса Ашота Минасяна (Ашот Еркат) из места заключения — ко Дню армии.
«Что же мы наделали, ребята, что мы наделали?
Из узкого окна тюремной камеры смотрю наружу: снег лёг на виднеющийся холм, снег — на дальние горы, снег — во дворе колонии, снег — на моих плечах, снег — на пройденном пути. А на снегу видны мои следы — следы всех нас: следы нации, народа, толпы, следы всех обманутых. И чем ближе вглядываюсь, тем грязнее становятся эти следы. Понимаю, что мы все виноваты, что мы все в грязи, что мы все обмануты, что мы все отреклись.
Ребята, как мы смогли стереть, рассеять, уничтожить созданную нами самими — маленькую, со своими недостатками, но красивую, тёплую, чудесную Родину — и прельститься желудком, едой, наживой? Так же, как были обмануты наши предки сто, пятьсот, пять тысяч лет назад.
Время не стало для нас уроком, ошибки предков — тоже не стали уроком, история не стала уроком. И невольно вспоминаю слова великого поэта Туманяна:
Мир вам, наши несчастные предки,
Все ваши горести близки теперь и нам…
Мои соратники — командиры и друзья, по вашему приказу десятки, сотни и тысячи ребят шли на поле боя и ковали победы.
Где вы теперь, ребята? Куда вы исчезли?
Служение Родине — долг каждого из нас, а воинское звание — это ощущение чести и признание со стороны государства.
Что же мы сделали, ребята, что мы сделали…
Как мы позволили растоптать нас, унизить, обесценить, растворить, оклеветать и превратить в беспомощных воинов?
Великий Паруйр Севак говорил:
Счастливы безумцы — они больше не сойдут с ума…
Сходите с ума, ребята, сходите с ума! Встаньте! Сходите с ума, чтобы не потерять Родину. Сходите с ума, чтобы создать ту Родину, о которой мы мечтали. Сходите с ума, чтобы не умирать поодиночке в четырёх стенах или в тюремных камерах.
Гениальный поэт Игнат Мамян когда-то написал для нас:
Стою так перед пустыней,
Как живое изваяние веры,
Наши раненые уже умирают,
Почему задержались всадники?
Моя Родина уже умирает. Почему мы медлим, ребята? Почему мы медлим?
Тысяча славы и чести всем армянам по всему миру, которые носят Родину в душе и в глазах, которые потеряли отцов, матерей, сестёр и детей во имя Армении и Арцаха, но не отреклись от героического подвига своих близких, от заветов павших мучеников — за достойную Родину.
Что же мы наделали, ребята, что мы наделали…
Побеждённые армии не поздравляют — побеждённых жалеют или презирают.
Я поздравляю с Днём армии армию наших павших товарищей и погибших сыновей — тех, кто ковал свою победу, кто своим мученичеством и достоинством созидал государство.
Я поздравляю всех, кто в глубине души несёт крест, кто имеет веру в Бога, кто не отрёкся от заветов мучеников, и всех тех, в чьих глазах и сердце навсегда запечатлены Армения и Арцах.
Председатель Епархиального совета Сюникской епархии
Командир отряда «Сисакан»
Полковник запаса
Заключённый УИУ «Вардашен» Министерства юстиции РА
Ашот Грантович Минасян (Еркат)»