Զոհվածի հայրն առավոտ 6-ից Եռաբլուրում էր, որ Փաշինյանին թույլ չտար մոտենալ որդու շիրիմին (Տեսանյութ)
44-օրյա պատերազմի զոհ Հարություն Հարությունյանի հայրը Եռաբլուրում էր։ Aysor.am-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ առավոտյան ժամը 6։00-ից այստեղ է, որպեսզի թույլ չտա՝ հանկարծ Նիկոլ Փաշինյանն այցելի իր որդու շիրիմին։
«Եկել էի խոչընդոտեի, որ իմ տղայի շիրիմին կոնկրետ չմոտենար։ Ես չեմ ուզում, որ ինքը հարամի իմ տղայի շիրիմը, որովհետև այս տղերքն ուրիշ գաղափարի տեր են եղել, գիտենք՝ ինչի համար են գնացել, կյանք են տվել»,- ասաց զոհվածի ծնողը։
Զոհվածի հայրը նշեց, որ չի հավատում Փաշինյանի անկեղծությանը․«Բոլորն էլ այստեղ էին, և, բնականաբար, իրենք չէին եկել տղերքի մոտ, տղերքի համար։ Իրենք եկել էին թուրքի թիկունքը պահեն, որ թուրքը կարողանա մտնի Եռաբլուր ու դուրս գա․ ազգիս դավաճանը»։
Փաշինյանի այցին նա հետևել էր։ «44-օրյա տղաների շիրիմներին ոնց որ չմոտեցավ, մոտեցավ 90-ականներին զոհվածների շիրիմներին ու դուրս եկավ»,- նշեց զոհվածի հայրը։

Отец погибшего с 6 утра находился на «Ераблуре», чтобы не дать Пашиняну приблизиться к могиле сына (видео)
Отец погибшего в ходе 44-дневной войны Арутюна Арутюняна находился на «Ераблуре». В беседе с Aysor.am он сообщил, что с 6:00 утра находится там, чтобы не допустить, чтобы Никол Пашинян приблизился к могиле своего сына.
«Я пришёл, чтобы помешать тому, чтобы он конкретно приблизился к могиле моего сына. Я не хочу, чтобы он осквернил могилу моего сына, потому что эти ребята были носителями других идей — мы знаем, за что они пошли и отдали свои жизни», — заявил отец погибшего.
Он также отметил, что не верит в искренность Пашиняна: «Все здесь были, и, естественно, они пришли не к ребятам и не ради ребят. Они пришли, чтобы прикрывать тыл турка, чтобы турок, предатель мог войти на «Ераблур» и выйти. Предатель моего народа».
Отец погибшего следил за визитом Пашиняна. «К могилам ребят 44-дневной войны он, по сути, не подходил — подошёл к могилам погибших в 90-е годы и ушёл», — отметил он.