Միրզոյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահի հետ
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ իր այցը Ստրասբուրգ խորհրդանշական է, քանի որ համընկնում է Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակի հետ՝ ընդգծելով ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին ԵԽ հետ ունեցած փոխգործակցության կարևորությունը։
«Հայաստանը ժողովրդավարություն է, և սա այլևս անդառնալի գործընթաց է, քանզի մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ ժողովրդավարական բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգին՝ չնայած զանազան մարտահրավերներին», - հավելել է նախարար Միրզոյանը։
Զրուցակիցներն ընդգծել են միջխորհրդարական փոխգործակցության կարևորությունը, ինչի վկայությունն է ԵԽԽՎ հարթակում ՀՀ պատվիրակության անդամների ակտիվ ներգրավվածությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Պետրա Բայրը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է օգոստոսի 8-ի համաձայնությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության ամրապնդմանն ու ինստիտուցիոնալիզացման ուղղությամբ իրականացված և ընթացիկ քայլերը։ Անդրադարձ է կատարվել հումանիտար բնույթի հարցերի։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի համար առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերում ԵԽԽՎ կողմից ցուցաբերված հետևողական աջակցության համար»։

Мирзоян встретился с председателем ПАСЕ
Министр иностранных дел Армении отметил, что его визит в Страсбург носит символический характер, поскольку совпадает с 25-летием членства Армении в Совете Европы, подчеркнув важность сотрудничества с Советом Европы на пути к демократическому развитию.
«Армения — демократия, и это уже не необратимый процесс, поскольку мы, несмотря на различные вызовы, продолжаем придерживаться амбициозной программы демократических реформ», — добавил министр Мирзоян.
Собеседники подчеркнули важность межпарламентского сотрудничества, о чем свидетельствует активное участие членов армянской делегации в платформе ПАСЕ.
Арарат Мирзоян и Петра Байр обменялись мнениями о региональных процессах. Министр Мирзоян представил реализованные и текущие шаги по укреплению и институционализации мира между Арменией и Азербайджаном, установленного в результате соглашений от 8 августа. Были затронуты гуманитарные вопросы.
Министр иностранных дел РА выразил благодарность за неизменную поддержку, оказываемую ПАСЕ по вопросам, имеющим первостепенное значение для Армении.