Հայաստանը բազմաթիվ ռազմական գործողությունների և պատերազմների շրջան է ունեցել, այդ իսկ պատճառով «երկնային բանակի» օրն ընտրվել է հավաքական խորհրդով․ ՊՆ փոխնախարար
ՊՆ փոխնախարար Արման Սարգսյանը Եռաբլուր էր այցելել պաշտոնական արարողությունից ավելի ուշ։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՊՆ փոխնախարարն անդրադարձավ պատերազմի զոհերի հարազատների դիտարկումներին, թե հիշատակի օրվա ընտրությունը սխալ է․
«Արդեն ունենք կոնկրետ հիշատակի օր՝ երկնային բանակի օր։ Բոլորի համար ընդունելի է այս օրը՝ հավաքական խորհրդով, և ճիշտ է, որ ԱԺ-ն հավանության արժանացրեց, և մենք ունենք հստակ օր, որը չի կապվում որևէ կոնկրետ ռազմական գործողության օրվա հետ։ Բոլոր հարցերը իմ կողմից բերված տրամաբանությամբ են, որ այս օրը ընտրվել է»։
Նա ընդգծեց, որ սեպտեմբերի 27-ին հիշատակի օրվա ընտրությունը սխալ կլիներ՝ ի տարբերություն ծնողներից շատերի պնդման, որ հենց այդ օրն է իրենց համար հիշատակի օր, երբ սկսվեց 44-օրյա պատերազմը։
«Քանի որ Հայաստանը բազմաթիվ ռազմական գործողությունների ու պատերազմների շրջան է ունեցել, այդ իսկ պատճառով հստակ օր չի դրվել։ Պետք է այդ տրամաբանությամբ մոտենան։ Բոլորը մեր եղբայրներն են, և ավագները կասեն՝ բոլորը բոլորի որդիներն են, որոնք զոհվել են հայրենիքի համար, և գալիս են իրենց խոնարհումն ու հարգանքը բերելու»,- ասաց նա։

Армения пережила множество военных операций и войн, поэтому день «небесной армии» был выбран коллективным советом: замминистра обороны
Заместитель министра обороны Арман Саргсян посетил «Ераблур» позже официальной церемонии. В ходе краткого общения с журналистами он прокомментировал замечания родственников погибших о том, что выбор даты Дня памяти был неверным.
«У нас уже есть конкретный день памяти — День небесной армии. Этот день приемлем для всех и выбран как коллективный символ. Правильно, что Национальное собрание его утвердило, и у нас есть чёткая дата, не привязанная к какому-либо конкретному дню военных действий. Все вопросы укладываются в ту логику, которую я изложил, — именно по этой логике и была выбрана данная дата», — заявил он.
Он подчеркнул, что выбор 27 сентября в качестве Дня памяти было бы неправильно, вопреки позиции многих родителей, для которых именно этот день является днём памяти — днём начала 44-дневной войны.
«Поскольку Армения пережила множество военных операций и войн, по этой причине и не была установлена конкретная дата. К этому нужно подходить с такой логикой. Все — наши братья; как говорят старшие, все — сыновья всех, отдавшие жизнь за Родину, и люди приходят, чтобы выразить своё почтение и уважение», — сказал он.