Փաշինյանի «հնարած» տերմինի տողատակում «իրական» և «պատմական» ՀՀ-ի բաժանումն է Զինված ուժերից․ քաղաքագետ
27/01/2026 10:55
Քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանը գրել է.
«Նիկոլ Փաշինյանն այսօր «հնարել» է նոր տերմին՝ «երկնային բանակ»: Իհարկե, շատերն են թերեւս խիստ հուզվել այդ տերմինից, սակայն Նիկոլ Փաշինյանն ինքը զբաղված է ոչ թե հուզականությամբ, այլ քաղաքականությամբ: Եվ նրա «հնարած» տերմինը մաքուր քաղաքական է, որի տողատակում «իրական» եւ «պատմական» Հայաստանների բաժանումն է Զինված ուժերի մասով:
Միայն հուզական պրիզմայով կարող է «երկնային բանակ» հասկացությունն ընկալվել իբրեւ զոհված զինծառայողների ամբողջություն: Քաղաքական առումով Փաշինյանն այդպես բաժանում է Հայաստանի Զինված ուժերը, այդպիսով «երկնային» բնորոշելով այն զինուժը, որի մարտական առաջադրանքների շարքում էր, եւ այդ շարքում նաեւ առաջնայիններից մեկն էր Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համակարգի արցախյան թեւի պաշտպանությունը:
Հիշեցնեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը դեռեւս 2025 թվականի օգոստոսի 18-ի ուղերձում է շատ թափանցիկ հայտարարել, որ «խաղաղության խնամակալության» շրջանակում դրված է անգամ զոհված զինծառայողների հիշատակը պատվելու ձեւերի եւ բովանդակության փոփոխությունը»:

Подтекст «выдуманного» Пашиняном термина — это отделение «реальной» и «исторической» Армении от Вооруженных Сил: политолог
27/01/2026 11:11
«Сегодня Никол Пашинян "придумал" новый термин — "небесная армия". Разумеется, многие, вероятно, были глубоко тронуты этим выражением, однако сам Никол Пашинян занят не эмоциями, а политикой. И "придуманный" им термин носит сугубо политический характер, в подтексте которого — разделение "реальной" и "исторической" Армении в контексте Вооружённых сил.
Исключительно через эмоциональную призму понятие "небесная армия" может восприниматься как совокупность погибших военнослужащих. В политическом же смысле Пашинян таким образом разделяет Вооружённые силы Армении, определяя как "небесные" те силы, в круг боевых задач которых входила — и одной из ключевых была — защита Арцахского крыла системы безопасности Республики Армения.
Напомню, что ещё в обращении от 18 августа 2025 года Никол Пашинян весьма прозрачно заявил, что в рамках "попечительства о мире" предусматривается даже изменение форм и содержания почитания памяти погибших военнослужащих».