Բուժաշխատողներն այսօր պաշտպանված չեն, շատ հաճախ զրկվում են աշխատանքից, քանի որ բարձրաձայնում են խնդիրները. Գևորգ Գրիգորյան (Տեսանյութ)
28/01/2026 16:31
AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակն անցկացնում է կոռուպցիայի կանխարգելման թեմայով աշխատաժողով։
«Հայրենիք» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը հայտարարեց, որ բացարձակապես չի արդարացնում գումարի սև շրջանառությունն առողջապահական ոլորտում, սակայն, ըստ նրա, սա իրականանում է այն պատճառով, որ պետական համակարգում սահմանվող առողջապահական ոլորտի բուժծառայությունների գները ծիծաղելի են։
«Օրինակ՝ ապահովագրական համակարգում սոնոգրաֆիայի արժեքը 3000 դրամ է, երբևիցե որևէ բուժկենտրոնում այդ գումարով սոնոգրաֆիա արած կա՞ք, դոպլերը 4000 դրամ է, գաստրոսկոպիան 12000 դրամ է, իսկ բուժաշխատողը դրանից ստանում է 20 տոկոսը, որը հարկվում է»,- մանրամասնեց բժիշկը։
Նա ասաց, թե այսօր ֆինանսապես ավելի ձեռնտու է անձրևոտ եղանակին աշխատել տաքսու վարորդ, քան՝ բժիշկ առօրյայում։
Գրիգորյանի խոսքով՝ բուժաշխատողներն այսօր շատ հաճախ զրկվում են աշխատանքից, քանի որ բարձրաձայնում են խնդիրները։
«Բուժաշխատողներն այսօր պաշտպանված չեն, իսկ դրա մեղավորներից մեկը քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչներն են, որովհետև մոռանում ենք, որ առողջապահությունից կախված ենք բոլորս՝ անկախ քաղաքական պաշտոնից կամ սոցիալական կագավիճակից, ուստի՝ բժիշկներն ու բուժաշխատողները կենսական կարևորություն են ներկայացնում Հայաստանի համար»,- ընդգծեց Գևորգ Գրիգորյանը։

Медицинские работники сегодня не защищены и нередко лишаются работы за то, что поднимают проблемы: Геворг Григорян
28/01/2026 16:48
Антикоррупционная платформа AntiCor проводит рабочее заседание, посвящённое теме предотвращения коррупции.
Член попечительского совета фонда «Отечество», врач Геворг Григорян заявил, что он ни в коем случае не оправдывает теневой оборот средств в сфере здравоохранения, однако, по его словам, это во многом обусловлено тем, что установленные государством тарифы на медицинские услуги являются несоразмерно низкими.
«К примеру, в страховой системе стоимость сонографии составляет 3000 драмов. Есть ли хоть один медицинский центр, где за такую сумму реально делают сонографию? Допплер — 4000 драмов, гастроскопия — 12 000 драмов, при этом медицинский работник получает лишь 20 процентов от этой суммы, которая к тому же облагается налогом», — пояснил врач.
Он отметил, что сегодня в финансовом плане зачастую выгоднее работать таксистом в дождливую погоду, чем врачом в повседневной практике.
По словам Григоряна, медицинские работники нередко лишаются работы за то, что открыто говорят о существующих проблемах.
«Сегодня медицинские работники не защищены, и одними из виновных в этом являются представители политического поля, поскольку мы забываем, что от системы здравоохранения зависимы все — независимо от политической должности или социального статуса. Следовательно, врачи и медицинские работники имеют жизненно важное значение для Армении», — подчеркнул Геворг Григорян.