Փաշինյանն այցելել է «Զինվորի տուն»
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 34–րդ տարեդարձի առիթով այցելել է «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոն։ Վարչապետին ուղեկցել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը և կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը վարչապետին ներկայացրել են կենտրոնի նորաբաց «Կյանքի սենյակ» սոցիալ-կենցաղային վերականգնման ծառայությունը: Նշվել է, որ այստեղ բուժումը զուգորդվում է կենցաղային հմտությունների վերականգնմամբ։ Տղաներին սովորեցնում են հաշմանդամության հետ ապրել․ թուլացած մկանների և օրինակ՝ թուլացած վերջույթի պայմաններում հագուստի կոճակը կոճկել, արդուկ անել, խոհանոցում և լոգասենյակում ինքնասպասարկվել, սայլակից մեքենա տեղափոխվել և այլն: Վարչապետին ներկայացրել են նաև «Զինվորի տան» նորաբաց ճաշարանը, որտեղ զինհաշմանդամներն օրական 3 անգամ սնվում են: Սնունդը նույնպես, ինչպես և կենտրոնում մատուցվող բոլոր ծառայությունները, զինհաշմանդամների համար անվճար է:
Քաղաքացիական անձինք նույնպես կարող են օգտվել կենտրոնի ծառայություններից, բայց վճարովի հիմունքներով: Նպատակն է՝ քաղաքացիներից ստացված շահույթն ուղղել զինհաշմանդամների խնդիրների լուծմանը:
Վարչապետն այցելել է նաև «Զինվորի տան» վիրաբուժական բաժանմունք, որը հագեցած է նորագույն սարքավորումներով: Այստեղ վիրահատվում են թե՛ զինհաշմանդամներ, թե՛ քաղաքացիական անձինք: Քաղաքացիների վիրահատություններից ստացված շահույթը ևս ուղղվում է շահառուների խնդիրների լուծմանը:
Նշվել է, որ կենտրոնի ֆինանսավորումը կատարվում է պետության, բարերարների և «Զինվորի տան»՝ քաղաքացիական անձանց մատուցվող ծառայություններից ստացված հասույթից։
Վերջում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Զինվորի տան» տոնական ճաշին: Պատերազմից հետո վիրավորում ստացած զինհաշմանդամները և նրանց ընտանիքները նույն սեղանի շուրջ են նստել վարչապետի հետ, շփվել և հնարավորություն ունեցել տալ իրենց հուզող հարցերը»:

Пашинян посетил реабилитационный центр «Дом солдата»
«По случаю 34-й годовщины образования Вооруженных сил Республики Армения премьер-министр Никол Пашинян посетил реабилитационный центр «Дом солдата». Никола Пашиняна сопровождали руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и министр обороны Сурен Папикян.
Ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян и директор центра Айкуи Минасян представили премьер-министру новую социально-бытовую реабилитационную службу «Комната жизни». Было отмечено, что лечение здесь сочетается с восстановлением бытовых навыков: пациентов учат жить с ограниченными возможностями. Премьер-министру также была представлена открытая недавно столовая «Дома солдата», где военнослужащие-инвалиды получают питание 3 раза в день. Питание, как и все предоставляемые в центре услуги бесплатны для военнослужащих-инвалидов.
Гражданские лица также могут пользоваться услугами центра, но на платной основе. Цель — направлять полученную от гражданских лиц прибыль на решение проблем военнослужащих-инвалидов.
Премьер-министр также посетил хирургическое отделение «Дома солдата», которое оснащено новейшим оборудованием. Здесь проводятся операции как военнослужащим-инвалидам, так и гражданским лицам. Прибыль, полученная от операций гражданских лиц, также направляется на решение проблем бенефициаров.
Было отмечено, что центр финансируется государством, меценатами и за счет доходов от услуг, предоставляемых гражданским лицам.
Премьер-министр Пашинян принял также участие в праздничном ужине в «Доме солдата». Военнослужащие-инвалиды, получившие ранения после войны, и члены их семей сидели за одним столом с премьер-министром, пообщались и имели возможность задать волнующие их вопросы»․