Գործող ռեժիմը շարունակաբար թիրախավորում է ազատ խոսքը և ընդդիմադիր մեդիաներին․ Դավիթ Ֆիդանյան (Տեսանյութ)
«2018 թվականից սկսած՝ գործող ռեժիմը շարունակաբար թիրախավորում է Հայաստանի Հանրապետությունում ազատ խոսքը և ընդդիմադիր մեդիաներին։ AntiFake.am-ի շուրջ տեղի ունեցածը այս ամենի ամենալպիրշ դրսևորումներից մեկն էր»- AntiCor հակակոռուպցիոն հարթակի կազմակերպած աշխատաժողովին ասաց AntiFake.am-ի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանը։
«Ժամանակին ընդդիմադիր եղած ուժերը իշխանության գալուց հետո հենց իրենք սկսեցին թիրախավորել ընդդիմադիր մեդիաներին։ Երբ 2025 թվականի նոյեմբերին ուժայինները ներխուժեցին քաղաքական բանտարկյալներ, «Իմնեմնիմի» փոդքաստի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի բնակարաններ, ձերբակալեցին, ապա կալանավորեցին նրանց, դա Երրորդ Հանրապետության պատմության ընթացքում ընդդիմադիր մեդիայի նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու ամենախայտառակ դրսևորումն էր։ Դրան հաջորդեց խմբագրությունում իրականացված խուզարկությունը, ողջ տեխնիկայի առգրավումը, ես ենթարկվեցի եռօրյա կալանքի, իսկ Իշխան Խոսրովյանը մի քանի ժամով ձերբակալվեց։ Ըստ էության, վարչախումբը փորձեց ամբողջությամբ պարալիզացնել մեդիայի գործունեությունը։ Սա ընդդիմադիր մեդիայի նկատմամբ տոտալ բռնաճնշման փորձ է»,- ասաց Ֆիդանյանը։
Լրագրողի դիտարկմամբ՝ սա ոչ միայն առանձին մեդիա գործիչների կամ ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների նկատմամբ իրականացված բռնաճնշում է, այլև ուղերձ ամբողջ մեդիա դաշտին, որ կարող են ներխուժել ցանկացած ընդդիմադիր լրատվամիջոցի խմբագրություն, կալանավորել լրագրողներին.
«Հատկապես նախընտրական փուլում պետք է սպասել ավելի լկտի դրսևորումների ոչ միայն ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի և գործիչների, այլև ընդդիմադիր մեդիա դաշտի նկատմամբ, քանի որ այս վարչախմբի նպատակը մեկ է՝ ամեն գնով վերարտադրվել»։

Действующий режим систематически нацеливается на свободу слова и оппозиционные медиа: Давид Фиданян (видео)
28/01/2026 20:22
Начиная с 2018 года действующий режим последовательно нацеливается на свободу слова и оппозиционные медиа в Республике Армения. Произошедшее вокруг AntiFake.am стало одним из самых вопиющих проявлений этого процесса. Об этом на рабочем заседании, организованном антикоррупционной платформой AntiCor, заявил журналист AntiFake.am Давид Фиданян.
«Силы, которые в своё время были в оппозиции, придя к власти, сами начали преследовать оппозиционные медиа. Когда в ноябре 2025 года силовики ворвались в квартиры политических заключённых — соавторов подкаста "Имнемними" Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна, задержали их, а затем арестовали, это стало самым позорным проявлением давления на оппозиционные медиа за всю историю Третьей Республики. После этого последовал обыск в редакции, изъятие всей техники; я был подвергнут трёхдневному аресту, а Ишхан Хосровян был задержан на несколько часов. По сути, правящая группа попыталась полностью парализовать деятельность медиа. Это — попытка тотальных репрессий против оппозиционных СМИ», — сказал Фиданян.
По словам журналиста, речь идёт не только о репрессиях в отношении отдельных медиаработников или оппозиционных СМИ, но и о сигнале всему медиаполю — о том, что власти могут ворваться в редакцию любого оппозиционного издания и арестовать журналистов.
«Особенно в предвыборный период следует ожидать ещё более наглых проявлений давления не только на оппозиционные политические силы и деятелей, но и на оппозиционное медиаполе, поскольку цель этой правящей группы одна — любой ценой воспроизводиться», — подчеркнул Давид Фиданян.