«Ուզում եմ իմ գոհունակությունն արտահայտել այն իրավիճակով, որը մենք այսօր ունենք բանակում». Փաշինյան
«Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի կազմավորման 34-րդ տարեդարձի առիթով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն և մասնակցել հանդիսավոր նիստին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդես են ելույթներով:
Իր խոսքում վարչապետն անդրադարձել է ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին և ընդգծել այդ գործընթացի կարևորությունը փոփոխվող աշխարհում. «Երբ մենք փոփոխվող աշխարհում չենք փոխվում, դուրս ենք մնում աշխարհից, և դա, ցավոք այն է, ինչ մեր պատմության ընթացքում մի քանի անգամ մեզ հետ տեղի է ունեցել, և մենք որոշել ենք փոխել այդ գործելակերպը»:
Երկրի ղեկավարը բանակի այսօրվա ամենակարևոր ձեռքբերումը համարել է այն, որ կա մտահորիզոնն անընդհատ ընդլայնելու ընկալումը, դրա անհրաժեշտությունը գիտակցված է: Այդ համատեքստում, վարչապետը կարևորել է նաև ոլորտում կրթության զարգացման անհրաժեշտությունը, ինչի ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկվում: «Այսօր սերժանտական համակարգ է ներդրվում, որը շրջադարձային նշանակություն է ունենալու մեր Զինված ուժերի, մեր բանակի մարտունակության տրամաբանության մեջ: Եվ սա շատ երկար և մանրամասն քննարկված բովանդակային փոփոխություն է, որը շատ կարևոր եմ համարում։ Բոլորովին նոր, ըստ էության, զրոյից տարածքային պաշտպանության նոր համակարգ ենք ստեղծում։ Եվ սա էլ շատ էական է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրին և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշման համար՝ հօգուտ զինվորական ծառայության. «Մենք այդպիսի համակարգ նախկինում չենք ունեցել, որ երիտասարդին կամաց-կամաց մոտեցնենք զինծառայությանը և ցույց տանք նրա առավելությունները։ Այսօր 19 տարեկան բազմաթիվ զինծառայողներ ամեն ամիս իրենց տուն 500 հազար, 600 հազար դրամ են տանում, և մարտական հերթապահությունից դուրս ապրում են իրենց տանը»:
Բարեփոխումների շրջանակում երկրի ղեկավարն ընդգծել է ոլորտում գործունեություն իրականացնողների ընկալումն ու գիտակցումը՝ «ի՞նչ ենք անում մենք, ինչի՞ համար ենք անում»․ «Սա ամենակարևոր բանն է, որովհետև բոլորդ գիտեք՝ համակարգային դիմադրությունն ամենադաժան բանն է, որը, երբեմն, հնարավոր չի լինում հաղթահարել: Բայց այն ամենը, որ տեղի է ունենում, ես ուզում եմ ընդգծել՝ սա մեր, բոլորի համատեղ ջանքի արդյունք է: Ուզում եմ, որ մենք սա գնահատենք, այն շատ կարևոր է և շատ բարձր արժեք ունի»։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ոլորտում իրականացվող այլ բարեփոխումներին ևս՝ համազգեստի փոփոխություն, նոր սպառազինության ձեռքբերում, թվայնացում, կադրային առաջընթացի ապահովում՝ անձի աշխատանքով և ծառայության որակով պայմանավորված: Վարչապետն ընդգծել է, որ այս ուղղություններով աշխատանքը պետք է շարունակել:
Նիկոլ Փաշինյանը երկրի անվտանգության ապահովման հարցում շեշտել է բանակի դիմաց նոր անվտանգային բուֆերներ ավելացնելու անհրաժեշտությունը, որ բանակն անվտանգության ապահովման առաջին մեխանիզմը չլինի՝ «չի կարելի անվտանգության ամբողջ հոգսը դնել բանակի վրա»: «Եվ մենք այսօր շատ բարդ ճանապարհով հասել ենք դրան: Մենք ի՞նչ շարակարգեր ենք դրել բանակի դիմաց: Առաջին շարակարգը լեգիտիմությունն է։ Սա շատ կարևոր հանգամանք է, միջազգային լեգիտիմությունը: Երբ պետությունը և բանակն իր խնդրով հենված է միջազգային լեգիտիմության վրա՝ դա ուրիշ վիճակ է, երբ բանակը հիմնված չէ միջազգային լեգիտիմության վրա՝ դա բոլորովին այլ վիճակ է»,- շեշտել է վարչապետը։
Ըստ երկրի ղեկավարի՝ հաջորդ շարակարգը փոխկապվածությունն է, որով պետք է ապահովվի արտաքին անվտանգությունը: «Արտաքին աշխարհի հետ հարաբերությունների այնպիսի մի միջավայր, որ երկիրը դառնա գլոբալ մատակարարումների շղթայի տնտեսական շրջանառության այնքան կարևոր մաս, որի անվտանգությունն ու կայունությունը կարևոր դառնա բազմաթիվ այլ, այդ թվում՝ հարևան երկրների և գերտերությունների համար։ Եվ ընդհակառակը, որի անկայունությունը՝ որպես սպառնալիք ընկալվի տարածաշրջանի և միջազգային հանրության կողմից։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրանից բխող TRRIP նախագիծը, որոնց իրականացման արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ապրանքներ կհոսեն արևելքից արևմուտք, հյուսիսից հարավ, նման հնարավորություն են ստեղծում մեր երկրի համար և մենք հենվում ենք ու հենվելու ենք ռազմավարական այս ընկալման վրա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սա անվտանգության երաշխիք է:
Վարչապետը նշել է, որ հաջորդ շարակարգը երկարաժամկետ կանխատեսելիությունն է, որը պետք է լրջորեն գնահատել: Նիկոլ Փաշինյանի դիտարկմամբ՝ Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը հենց սրա համար է և սրա մասին է. «Մենք ասում ենք՝ Հայաստանի Հանրապետությունը 29 743 քառակուսի կիլոմետր տարածք է, և այդ տարածքը պետություն է, որի խնդիրն իր քաղաքացիների անվտանգությունը և բարեկեցությունն ապահովելն է իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում»։
Եվ անվտանգության ամենակարևոր շարակարգը, ըստ երկրի ղեկավարի՝ խաղաղությունն է. «Չկա ավելի հուսալի երաշխիք, քան խաղաղությունը։ Եվ մենք այսօր դժվար, ծանր որոշումներով կառուցում ենք խաղաղություն։ Խաղաղության ճանապարհը հեշտ չի լինելու, բայց մենք պետք է շարունակենք այդ ճանապարհը: Եվ նաև այստեղ կարևոր է բանակի և Զինված ուժերի շատ սկզբունքային դիրքորոշումը, որ ինքը կենտրոնացած է իր աշխատանքի վրա: Սա շատ կարևոր բան է, որովհետև անկախ խաղաղությունից, անկախ՝ ինչպիսի, ինչքան հուսալի կլինի խաղաղությունը, մենք պետք է ունենանք ուժեղ և պաշտպանունակ բանակ, որովհետև ցանկացած երկիր, ով չունի ուժեղ և պաշտպանունակ բանակ, ինքը գայթակղություն է բոլորի համար: Եվ հետևաբար՝ Հայաստանի Հանրապետության առաջնային օրակարգում միշտ պետք է լինի ուժեղ և պաշտպանունակ բանակի գոյությունը, բանակի շարունակական զարգացումը՝ այն սկզբունքների շրջանակներում և հիման վրա, որոնք ես նշեցի»։
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է ԶՈւ–երի 34-րդ տարեդարձի առիթով և շնորհակալություն հայտնել բոլորին՝ կատարած ահռելի աշխատանքի համար. «Ուզում եմ իմ գոհունակությունն արտահայտել այն իրավիճակով, որը մենք ունենք այսօր Հայաստանի Հանրապետության բանակում, ոչ թե այն պատճառով, որ մենք հասել ենք մեր ուզած կետին, այլ այն պատճառով, որ միանշանակ և աներկբա գնում ենք ճիշտ ճանապարհով: Վերջին տարիներին, շատ ուղղություններով, պետք է ուղիղ ասել, պարզապես անհնարինն է արվել, անհնարը դարձել է իրականություն, և սա չափազանց կարևոր ձեռքբերում է»։
Նիկոլ Փաշինյանը Բանակի օրվա առիթով, հայրենիքի անվտանգության և պաշտպանության գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ ՊՆ մի խումբ զինծառայողների հանձնել է պարգևներ»։

Хочу выразить удовлетворение текущей ситуацией в армии — Пашинян
«По случаю 34-й годовщины образования Вооруженных сил Республики Армения премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство обороны и принял участие в торжественном заседании.
Премьер-министр Никол Пашинян и министр обороны Сурен Папикян выступили с речами.
В своей речи премьер-министр коснулся проводимых в отрасли реформ и подчеркнул важность этого процесса в меняющемся мире: «Когда в меняющемся мире мы не меняемся, то остаемся вне мира, и это, к сожалению, случалось с нами неоднократно на протяжении нашей истории, и мы решили изменить эту практику».
Глава государства назвал самым важным сегодняшним достижением армии осознание необходимости постоянного расширения горизонта, и необходимость в этом осознанная. В этом контексте премьер-министр также подчеркнул необходимость развития подготовки кадров в этой области, и в этом направлении предпринимаются необходимые шаги. «Сегодня внедряется сержантская система, которая будет иметь поворотное значение в логике боеспособности наших Вооруженных сил, нашей армии. И это существенное изменение, которое очень долго и подробно обсуждалось, и я считаю его очень важным. Мы, по сути, с нуля, создаем совершенно новую систему территориальной обороны. И это тоже очень важно», — сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр коснулся также программы «Защитник Отечества» и отметил, что это хорошая возможность для профессиональной ориентации молодежи в пользу военной службы: «У нас никогда раньше не было такой системы, чтобы постепенно приближать молодежь к военной службе и показывать ее преимущества. Сегодня многие 19-летние военнослужащие ежемесячно получают 500 000, 600 000 драмов и живут в своих домах, далеко от боевых дежурств».
В рамках реформ глава государства подчеркнул важность понимания и осознания со стороны тех, кто осуществляют деятельность в сфере: «что мы делаем, зачем мы это делаем?»
«Это самое важное, потому что вы все знаете, что системное сопротивление — это самое сложное, что порой невозможно преодолеть. Но всё, что происходит, я хочу подчеркнуть, — это результат наших совместных усилий. Я хочу, чтобы мы это ценили, это очень важно и имеет очень высокую ценность», — отметил премьер-министр.
Никол Пашинян коснулся также проводимых в этом секторе других реформ: изменение военной формы, приобретение нового вооружения, цифровизация, обеспечение продвижения персонала на основе индивидуального труда и качества службы. Премьер-министр подчеркнул, что работа в этих направлениях должна быть продолжена.
В вопросе обеспечения безопасности страны Никол Пашинян подчеркнул необходимость создания новых буферов безопасности для армии, чтобы армия не стала первым механизмом обеспечения безопасности: «нельзя возлагать всю ответственность за безопасность на армию».
«И сегодня мы добились этого очень сложным путем. Какой ряд задач мы поставили перед армией? Первоочередная задача — легитимность. Это очень важное обстоятельство — международная легитимность. Когда государство и армия в своей работе опираются на международную легитимность, это одна ситуация; когда армия не опирается на международную легитимность, это совершенно другая ситуация», — подчеркнул премьер-министр.
По словам главы государства, следующей задачей является взаимосвязанность, благодаря которой должна обеспечиваться внешняя безопасность. «Такая обстановка отношений с внешним миром, в которой страна становится настолько важной частью экономического оборота глобальной цепочки поставок, безопасность и стабильность которой важны для многих других, включая соседние страны и сверхдержавы, и наоборот, нестабильность которой воспринимается регионом и международным сообществом как угроза. Проект «Перекресток мира» и вытекающий из него проект TRIPP, в результате реализации которого товары будут перемещаться по территории Республики Армения с востока на запад, с севера на юг, создают такую возможность для нашей страны, и мы рассчитываем и будем рассчитывать на это стратегическое восприятие», — сказал Никол Пашинян, добавив, что это является гарантией безопасности.
Премьер-министр отметил, что следующей задачей является долгосрочная предсказуемость, которую необходимо серьезно оценить. По словам Никола Пашиняна, идеология «Реальной Армении» направлена именно на это: «Мы говорим, что Республика Армения — это территория площадью 29 743 кв.км, и эта территория — государство, задача которого обеспечивать безопасность и благополучие своих граждан на своей международно признанной территории».
И важнейшей задачей в области безопасности, по словам главы государства, является мир: «Нет более надежной гарантии, чем мир. И сегодня мы строим мир трудными, сложными решениями. Путь к миру будет непростым, но мы должны продолжать идти по нему. И здесь также важна принципиальная позиция армии и Вооруженных сил, их сосредоточенность на своей работе. Это очень важно, потому что независимо от мира, независимо от того, каким и насколько надежным будет мир, мы должны иметь сильную и обороноспособную армию, поскольку любая страна, не имеющая сильной и обороноспособной армии, является соблазнительным объектом для всех. И поэтому в первоочередной повестке Республики Армения всегда должно быть наличие сильной и обороноспособной армии, продолжительное развитие армии в рамках и на основе упомянутых мною принципов».
В заключение Никол Пашинян еще раз поздравил Вооруженные силы с 34-летием и поблагодарил всех за проделанную огромную работу: «Хочу выразить удовлетворение текущей ситуацией в армии Республики Армения не потому, что мы достигли желаемого, а потому, что мы определенно и безоговорочно идем по правильному пути. В последние годы во многих направлениях, нужно сказать прямо, было сделано то, что казалось невозможным, невозможное стало действительностью, и это очень важное достижение».
По случаю Дня армии за вклад в обеспечение безопасности и обороны родины Никол Пашинян вручил награды группе военнослужащих министерства обороны Республики Армения».