Հաճույքով եմ արձանագրում, որ վերջին տարիներին հսկայական ներդրումներ եւ բարեփոխումներ ենք արել մեր բանակում. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բանակի օրվա առթիվ.
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության բանակի կազմավորման 34-րդ տարեդարձը։
Մեր բանակն անցել է ձեւավորման բարդ ժամանակաշրջան, առերեսվել է մարտահրավերների ու բարդությունների, բայց այսօր կարող ենք արձանագրել, որ ունենք բանակ, որը փոխվում եւ որի պաշտպանունակությունն ավելանում է ամեն օր։
Վերջին տարիներին հսկայական ներդրումներ եւ բարեփոխումներ ենք արել մեր բանակում։
Առաջինը՝ կամավոր ատեստավորման ծրագիրն է, որը հնարավորություն տվեց զինծառայողների վարձատրությունն ընդհուպ կրկնապատկել` կախված զինծառայողի պրոֆեսիոնալ հմտություններից։ Այսօր մեր բանակի տասնյակ հազարավոր զինծառայողներ կամավոր ատեստավորման բերումով 30, 50, 100 եւ նույնիսկ ավելի տոկոսներով բարձր վարձատրություն են ստանում՝ կամավոր ատեստավորմանը նախորդած շրջանի հեմեմատ։
Մեր բանակում կան 700 հազար դրամ վարձատրություն ստացող շարքային կազմի բազմաթիվ զինծառայողներ։ Սպայական վարձատրությունները կարող են գերազանցել 1, 1․5, 2 միլիոն դրամը։ Սա կարեւոր սոցիալական երաշխիք է զինծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների եւ հանրության համար, որը կարող է վստահություն ունենալ մեր զինծառայողների պրոֆեսիոնալ մակարդակի եւ այն շարունակաբար բարձրացնելու մոտիվացիոն համակարգի գոյության առումով։
Վերջին տարիներին հսկայական քանակությամբ ժամանակակից սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա է ձեռք բերվել, այնպիսի որակի եւ պարամետրերի, որ մեր բանակը երբեք չի ունեցել։ Սրա համար ծախսվել են մեծ ֆինանսական միջոցներ, որովհետեւ ձեռք բերված տեխնիկան թանկարժեք է եւ քանակական։ Բայց նաեւ պետք է պատասխան հնչի մի շատ կարեւոր հարցի․ իսկ ինչու՞ այս նույնը չի արվել 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 թվականներին։
Սպառազինություն եւ տեխնիկայի վաճառքի պոտենցիալ ունեցող մեր գրեթե բոլոր միջազգային գործընկերները քաղաքավարի մերժում էին Հայաստանի Հանրապետությանը զենք վաճառել՝ երկու հիմնական պատճառաբանությամբ․
1․ Վստահ չէին, որ այդ զենքը չէր տեղակայվի ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս։
2․ Վստահ չէին, որ այդ զենքերի գաղտնի պարամետրերը հասանելի չէին դառնա ՀԱՊԿ-ին, որին ՀՀ-ի անդամակցությունը նույնպես խոչընդոտ էր նման գործարքներ կնքելու համար։
Իսկ ՀԱՊԿ գործընկերները 2022 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ հրաժարվում էին կատարել ՀՀ անվտանգությունն ու տարածքային ամբողջականությունը երաշխավորելու մեր նկատմամբ ունեցած պայմանագրային պարտավորությունները։ Հրաժարվում էին նաեւ մատակարարել հարյուր միլիոնավոր դոլարի սպառազինություն եւ տեխնիկա, ինչի համար վճարումները Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն կատարել էր։
Սա գոյաբանական սպառնալիք էր Հայաստանի Հանրապետության համար եւ ակնհայտ էր, որ մեր պետականությունը վերացնելու, մեր ինքնիշխանությունը զրոյացնելու որոշում է կայացված։
Այս օրհասական վտանգը հաղթահարվեց երկու վճռական իրադարձության արդյունքում․ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում քառակողմ ֆորմատով ձեռք բերված քաղաքական պայմանավորվածության, ըստ որի՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ադրբեջանի Հանրապետությունը միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչում են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, եւ ՀԱՊԿ-ում ՀՀ անդամակցությունը սառեցնելու։
Այս ռազմավարությունը մենք հետեւողականորեն շարունակելու ենք։ Հստակ արձանագրել ու արձանագրում ենք, որ ՀՀ բանակն իր միջազգայնորեն ճանաչված 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի պաշտպանությունից դուրս այլ խնդիր չունի եւ չի ունենալու՝ բացառությամբ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցությունը։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ օկուպացված տարածքներին, այդ հարցի լուծման բանաձեւը, որն արձանագրված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգում, արդեն իրավական բարձրագույն ուժ ունի երկու երկրներում եւ խնդիրը կլուծվի սահմանազատման գործընթացում։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Հաճույքով եմ արձանագրում, որ վերջին տարիներին մեր բանակում տեղի ունեցած բարեփոխումները կարող եմ երկար թվարկել։
Հատուկ հիշատակման է արժանի «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը, որում ընդգրկված հազարավոր զորակոչիկները պայմանագրային զինծառայող դառնալու, կամավոր ատեստավորման բարձր վարձատրություն ստանալու եւ ծառայության ընթացքում իրենց տանն ապրելու հնարավորություն են ստացել։
Այսօր մենք 19 տարեկան բազմաթիվ զինծառայողներ ունենք, ովքեր 500, 600 հազար դրամ ամենամսյա վարձատրություն են ստանում։ Համոզված եմ՝ նրանցից շատերը հետագայում պայմանագրային զինծառայությունը շարունակելու, այդ թվում՝ սպայական կրթություն ստանալու եւ որպես սպա ծառայելու որոշում են կայացնելու։
Կրճատվել է պարտադիր ժամկետային զինծառայության ժամկետը՝ 24 ամսից դառնալով 18 ամիս։ Սա էականորեն բարելավում է պարտադիր ժամկետային զինծառայության պայմանները։
Մեծ ծավալի ամրաշինական աշխատանքներ են իրականացվում մեր սահմանների երկայնքով, որոնք նոր խոսք են բերել մեր պաշտպանական համակարգում։
Ուղերձի ժանրը հնարավորություն չի տալիս ավելի ծավալվելու, բայց այն, ինչ բանակում իրականացվել է վերջին տարիներին՝ անկյունաքար է մեր պետության հարատեւության, անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության համար։
Բայց նաեւ ուզում եմ ընդգծել՝ մենք պատերազմի չենք պատրաստվում, որովհետեւ պատերազմ չի լինելու։ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղություն է հաստատված, եւ խաղաղությունից ավելի հուսալի անվտանգության երաշխիք չկա։
Մենք ուժեղացնելու ենք անվտանգության այդ ամենահուսալի երաշխիքը։
Իսկ բանակի զարգացումը շարունակաբար ընթանալու է, որովհետեւ բանակը պետության կարեւորագույն ինստիտուտներից է, եւ չափազանց կարեւոր է ունենալ ուժեղ, պաշտպանունակ բանակ՝ ապագայի պայմանական սպառնալիքներին դիմակայելու համար, այն դեպքերում, երբ դիվանագիտությունն ի վիճակի չի լինի դա անել։
Ուժեղ բանակ չունեցող երկիրը խոցելի է եւ կարող է գայթակղիչ լինել ագրեսիայի համար։ Հայաստանի Հանրապետությունն այսպիսին չպիտի լինի երբեք։

С удовлетворением констатирую, что в последние годы мы осуществили масштабные инвестиции и реформы в нашей армии: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил послание по случаю Дня Армии Армении.
«Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
Сегодня мы отмечаем 34-ю годовщину формирования Армии Республики Армения.
Наша армия прошла сложный период формирования, столкнулась с трудностями и вызовами, но сегодня мы можем заявить, что у нас есть армия, которая меняется и чья обороноспособность растет с каждым днем.
В последние годы мы вложили огромные средства и провели реформы в нашей армии.
Во-первых, это программа добровольной аттестации, которая позволила удвоить заработную плату военнослужащих в зависимости от их профессиональной квалификации. Сегодня десятки тысяч военнослужащих нашей армии получают в результате добровольной аттестации на 30, 50, 100 и даже более процентов более высокую заработную плату по сравнению с зарплатой до аттестации.
В нашей армии много рядовых, получающих зарплату в 700 тысяч драмов. Офицерские жалования могут превышать 1, 1,5, 2 миллиона драмов. Это важная социальная гарантия для военнослужащих, членов их семей и общества, позволяющая им быть уверенными в профессиональном уровне наших военнослужащих и наличии системы мотивации для его постоянного повышения.
В последние годы было приобретено огромное количество современного вооружения и военной техники такого качества и параметров, которых у нашей армии никогда не было. На это были потрачены значительные финансовые ресурсы, поскольку приобретенная техника дорога и многочисленна. Но необходимо также ответить на очень важный вопрос: почему то же самое не было сделано в 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 годах?
Практически все наши международные партнеры, потенциально способные продавать оружие и технику, вежливо отказались от продажи оружия Республике Армения по двум основным причинам:
1. Они не были уверены, что это оружие не будет размещено за пределами международно признанной территории Республики Армения.
2. Они не были уверены, что секретные параметры этого оружия не станут доступны ОДКБ, членство которой в ОДКБ также являлось препятствием для заключения подобных сделок.
А партнеры в ОДКБ по состоянию на сентябрь 2022 года отказывались выполнять свои договорные обязательства перед нами по гарантированию безопасности и территориальной целостности Республики Армения. Они также отказывались поставлять оружие и технику на сотни миллионов долларов, за которые Республика Армения уже произвела оплату.
Это представляло собой экзистенциальную угрозу для Республики Армения, и было очевидно, что было принято решение об уничтожении нашей государственности и аннулировании нашего суверенитета.
Эта смертельная опасность была преодолена в результате двух решающих событий: политического соглашения, достигнутого в Праге 6 октября 2022 года в четырехстороннем формате, согласно которому Республика Армения и Республика Азербайджан признают территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, и замораживания членства Армении в ОДКБ.
Мы будем последовательно продолжать эту стратегию. Мы четко заявляли и продолжаем заявлять, что у армянской армии нет иной задачи, кроме защиты своей международно признанной территории площадью 29 743 квадратных километра, и не будет никакой другой задачи, кроме участия в миротворческих миссиях на основе международных договоров.
Что касается оккупированных территорий Республики Армения, то решение по этому вопросу, зафиксированное в постановлении о совместной деятельности армянской и азербайджанской демаркационных комиссий, уже имеет высшую юридическую силу в обеих странах, и вопрос будет решен в процессе демаркации.
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
С удовлетворением отмечаю, что могу долго перечислять реформы, проведенные в нашей армии за последние годы.
Особого упоминания заслуживает программа «Защитник Отечества», в рамках которой тысячам призывников была предоставлена возможность стать солдатами по контракту, получать высокую зарплату за добровольную сертификацию и жить в собственных домах во время службы.
Сегодня у нас много 19-летних военнослужащих, получающих ежемесячную зарплату в 500-600 тысяч драмов. Уверен, многие из них в будущем решат продолжить свою военную службу по контракту, в том числе получить офицерское образование и служить офицерами.
Срок обязательной военной службы сокращен с 24 до 18 месяцев. Это значительно улучшает условия обязательной военной службы.
Вдоль наших границ ведутся масштабные фортификационные работы, которые придали новый голос нашей системе обороны.
Тема послания не позволяет вдаваться в подробности, но то, что было реализовано в армии в последние годы, является краеугольным камнем устойчивости, независимости, суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности нашего государства.
Но я также хочу подчеркнуть, что мы не готовимся к войне, потому что войны не будет. Мир между Республикой Армения и Республикой Азербайджан установлен, и нет более надежной гарантии безопасности, чем мир.
Мы будем укреплять эту самую надежную гарантию безопасности.
И развитие армии будет продолжаться, потому что армия — один из важнейших институтов государства, и крайне важно иметь сильную, боеспособную армию, способную противостоять будущим условным угрозам, в тех случаях, когда дипломатия окажется неспособной это сделать.
Страна, не имеющая сильной армии, уязвима и может стать объектом искушения для агрессии. Республика Армения никогда не должна быть такой.