Հայոց բանակը մեր պետականության հիմնասյուներից է. մաղթանքս է, որ Հայոց բանակը շարունակի քաջաբար հսկել մեր պետության սահմանները. Վեհափառ Հայրապետ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ուղերձ է հղել Բանակի օրվա առթիվ։
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրական Մեր սերը և Հայրապետական օրհնությունն ենք բերում Հայոց բանակի սպաներին ու զինվորներին և համայն մեր ժողովրդին՝ Բանակի օրվա առիթով։
Նորանկախ մեր պետականության ձևավորման տարիներին ծնունդ առած մեր բանակը իր առաքելության մեջ հատկանշվել է արդարության ու ազատության համար անվեհեր պայքարով: Հայոց բանակը մեր պետականության հիմնասյուներից է՝ կոչված ապահովելու խաղաղությունը մեր երկրի և անվտանգությունը մեր ժողովրդի։ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված Արցախի բռնազավթման պատերազմի ընթացքում մեր բանակի մարտիկները անվեհեր պայքար մղեցին, նահատակվեցին բազում հայորդիներ։ Նրանց հերոսական սխրագործությունները մշտապես ոգեշնչելու են մեր զորականներին իրենց նվիրյալ ծառայության մեջ։
Հայրապետիս մաղթանքն է, որ Հայոց բանակը՝ իբրև մշտարթուն պաշտպանը մեր երկրի, շարունակի քաջաբար հսկել մեր պետության սահմանները՝ իր արիությունն ու տոկունությունը շաղախելով առ Աստված հավատքով՝ ըստ առաքյալի խոսքի. «Զորացե՛ք Տիրոջով և Նրա զորության կարողությամբ. և Աստծու սպառազինությունը հագեք» (Եփ. 6.10)։
Աղոթքով առ Աստված հայցում ենք, որ Տերն Իր Սուրբ Աջով պահապան ու զորակից լինի մեր բանակի սպաներին ու զինվորներին, խաղաղություն հաստատվի համայն աշխարհում ու մեր հայրենիքում, և հավատավոր մեր ժողովուրդը նորանոր ձեռքբերումներով հարատևի ապահովության ու բարօրության մեջ. ամեն»,- ասվում է Վեհափառ Հայրապետի ուղերձում։

Армянская армия — один из краеугольных столпов нашей государственности: моё пожелание — чтобы она и впредь храбро охраняла границы нашего государства: Верховный Патриарх
Его Святейшество Гарегин Второй, Верховный Патриарх и Католикос всех армян, направил послание по случаю Дня армии.
«Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина приносим нашу отеческую любовь и Патриаршее благословение офицерам и солдатам Армянской армии, а также всему нашему народу по случаю Дня армии.
Рождённая в годы становления нашей новонезависимой государственности, армия в своей миссии отличилась бесстрашной борьбой за справедливость и свободу. Армянская армия является одним из краеугольных столпов нашей государственности, призванным обеспечивать мир в нашей стране и безопасность нашего народа. В ходе развязанной Азербайджаном войны по насильственному захвату Арцаха воины нашей армии вели мужественную борьбу, многие сыны армянского народа пали смертью храбрых. Их героические подвиги будут всегда вдохновлять наших военнослужащих в их самоотверженном служении.
Моё Патриаршее пожелание — чтобы Армянская армия, как неусыпный защитник нашей страны, и впредь храбро охраняла границы нашего государства, сочетая своё мужество и стойкость с верой в Бога, согласно слову апостола: «Укрепляйтесь Господом и могуществом силы Его; и облекитесь во всеоружие Божие» (Еф. 6:10).
С молитвой к Богу просим, дабы Господь Своей Святой Десницей был хранителем и помощником офицеров и солдат нашей армии, да установится мир во всём мире и на нашей родине, и да пребывает наш верующий народ в безопасности и благополучии, приумножая свои достижения. Аминь», — говорится в послании Его Святейшества Верховного Патриарха.