Բանակը մեր պետության անկախության միակ շոշափելի և իրական երաշխավորն է. Genesis Armenia
Հունվարի 28-ը կարմիրով է նշված հայոց տոնացույցում, որովհետև այս օրը ՀՀ մարտական մկրտության օրն է, հայ ժողովրդի՝ սեփական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու կամքի արտահայտման օրը:
Մեր բանակն ստեղծվեց՝ պատմական արդարության և հայրենի հողի հանդեպ հայ ժողովրդի զավակների, ծնողների ու առաջնորդների բարոյական գիտակցման, պատասխանատվության զգացումի, նվիրումի և զոհողության շնորհիվ, հայկական շարունակականության և ապագայի գիտակցումով, և մենք պարտավոր ենք այն պահել մեր աչքի լույսի պես:
Անկախ կուսակցական ու քաղաքական գունավորումից, պետական իշխանության նկատմամբ մեր վերաբերմունքից, բանակը մեր պետականության անվտանգության գլխավոր երաշխավորն է, պետության ողնաշարը, հայկական գոյության իրավունքի, իրական անկախության, ինքնիշխանության և ազգային արժանապատվության խորհրդանիշը:
Բանակն իր մղած պատերազմների, կերտած հաղթանակների, սայթաքումների և պարտադրված պարտության արդյունքներն ընդունելու ծանրագույն իրողությամբ հանդերձ շարունակում է մնալ մեր պետության անկախության միակ շոշափելի և իրական երաշխավորը:
ՀՀ Զինված ուժերին մաղթում ենք շարունակական զարգացում, տեխնոլոգիական ու մարտական բարձր աստիճան պատրաստվածություն, կազմակերպվածություն, չսասանվող արժեքային նվիրում, իսկ զինծառայողներին՝ առողջություն, ծառայողական հաջողություններ և անվտանգ ծառայություն հանուն Հայաստանի և հայ ժողովրդի ազգային-պետական նպատակների իրականացման:

Армия — единственный осязаемый и реальный гарант независимости нашего государства: Genesis Armenia
28 января отмечен красным в армянском календаре, поскольку это день боевого крещения Республики Армения, день проявления воли армянского народа жить свободно и независимо на своей земле.
Наша армия была создана благодаря нравственному сознанию, чувству ответственности, преданности и самопожертвованию детей, родителей и лидеров армянского народа во имя исторической справедливости и родины, с осознанием преемственности и будущего Армении, и мы обязаны беречь её, как зеницу ока.
Независимо от партийной и политической принадлежности, нашего отношения к государственной власти, армия является главным гарантом безопасности нашей государственности, позвоночником государства, символом права армянского народа на существование, реальной независимости, суверенитета и национального достоинства.
Несмотря на суровую реальность, связанную с принятием результатов войн, которые она вела, одержанных побед, допущенных ошибок и навязанных нам поражений, армия по-прежнему остается единственным ощутимым и реальным гарантом независимости нашего государства.
Желаем Вооружённым силам Республики Армения постоянного развития, технологической и боевой готовности на высоком уровне, организованности, непоколебимой преданности ценностям, а военнослужащим — здоровья, успехов в службе и безопасной службы во имя реализации национально-государственных целей Армении и армянского народа.