Վեհափառ Հայրապետի հետ որևէ տարաձայնություն չեմ ունեցել. Ռոբերտ Քոչարյան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց, թե իր նախագահության տարիներին Վեհափառ Հայրապետի հետ որևէ տարաձայնություն չի ունեցել։
«Իմ նախագահության տարիներին պարբերաբար հանդիպել ենք Վեհափառի հետ։
Որևէ միտք՝ Վեհափառ Հայրապետին փոխելու, կամ այլ պատմությունների մեջ մտնելու, ոչ թե չի եղել, այլ եթե որևէ մեկն ինձ ասեր, որ գալու է մի պահ ու մենք ունենալու ենք այս պատկերը, ես կասեի, որ հարց տվողը հոգեկան հիվանդ է։
Իմ ղեկավարման ժամանակ ամենից մեծ ծավալի եկեղեցաշինությունն է եղել Հայաստանում՝ հենց Վեհափառի շնորհիվ։ Նա կարողացել է ֆինանսական միջոցներ հայթայթել և բավականին եկեղեցիներ են կառուցվել։ Երբեք չի եղել քննարկում, որը կարող էր փոխադարձ անվստահության մթնոլորտ ձևավորել։ Հակառակը, միշտ ասում էի՝ ի՞նչ է պետք, ինչո՞վ կարող ենք օգնել։ Փոքր երկրի համար ազգային ինքնությունն այն ցեմենտն է, որն այդ պետականությունն ամուր է պահում։ Եթե ուզում ես, որ այդ պետականությունը քանդվի, ուրեմն ինքնությունը թուլացրու։ Դա ինձ մոտ աքսիոմատիկ մոտեցում է, և այդ մոտեցումն ունենալով, չէր կարող ուրիշ կարգի հարաբերություններ ձևավորվել եկեղեցու հետ։ Որևէ տարաձայնություն չի եղել»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։

I have not had any disagreements with His Holiness the Patriarch – Robert Kocharyan
The second President of Armenia, Robert Kocharyan, said today during a meeting with reporters that he had no disagreements with His Holiness the Patriarch during his presidency.
“During my presidency, we met with His Holiness regularly. It wasn’t that there was never a thought of replacing His Holiness or getting involved in other matters, but if someone had told me that a moment would come and we would have this situation, I would have said the person asking the question was mentally ill.
Under my leadership, the largest scale of church construction in Armenia took place, thanks to His Holiness. He was able to raise financial resources and build churches. There was never a discussion that could create an atmosphere of mutual distrust. On the contrary, I always asked, ‘What is needed? How can we help?’ For a small country, national identity is the cement that holds statehood together. If you want that statehood to collapse, you weaken that identity. That has always been my approach, and with this perspective, no other type of relationship could form with the church. There were no disagreements,” Kocharyan concluded.