Մարագոսն ընդգծել է ԵՄ աջակցությունը ՀՀ-ում ճանապարհային անվտանգության ուղղությամբ ծրագրերի հարցում
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը 2026 թվականի հունվարի 29-ին մասնակցել է Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) Ճանապարհային անվտանգության դիտակետի (EaP RSO-Eastern Partnership Road Safety Observatory) երկրորդ տարեկան համաժողովին։
ԱլԳ ճանապարհային անվտանգության դիտակետի երկրորդ տարեկան համաժողովի հիմնական նպատակը դիտակետի և մասնակից երկրների առաջընթացը գործունեության 2-րդ տարում (2025 թվականի փետրվարից մինչև 2026 թվականի հունվար ժամանակահատվածի համար) վերանայումը և դիտակետի ռազմավարական ուղղությունը և գործունեության 3-րդ տարվա (2026թ․ փետրվարից մինչև 2027թ․ հունվար ժամանակահատվածի համար) աշխատանքային պլանի քննարկումն ու հաստատումն էր:
Համաժողովին մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ դեսպանը, FIA Foundation-ի ներկայացուցիչները, դիտակետի քարտուղարության, ԱլԳ անդամ երկրների ազգային ներկայացուցիչներ և համակարգողներ Հայաստանի Հանրապետությունից, Մոլդովայի Հանրապետությունից, Ուկրաինայից (online), դիտակետի քարտուղարության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ ՏԿԵ և ՆԳՆ նախարարությունների, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքում ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանն նշել է, որ տրանսպորտային համակարգի կարևորագույն խնդիրներից է երկրի ճանապարհատրանսպորտային ենթակառուցվածքների գործունեության արդյունավետության բարձրացումը, ինչպես նաև տնտեսության և ազգաբնակչության պահանջների բավարարման որակի բարձրացման միջոցով անվտանգ և արդյունավետ տրանսպորտային ծառայությունների ապահովումը։
Նախարարի տեղակալը, անդրադառնալով ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման կարևոր նպատակներին, առանձնացրել է ճանապարհային անվտանգությունը, այն է՝ բոլորի համար հասանելի դարձնել ապահով, մատչելի, հասանելի և կայուն տրանսպորտային համակարգերը՝ բարելավելով ճանապարհների անվտանգությունը, հատկապես ընդլայնելով հասարակական տրանսպորտը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով խոցելի խմբերում գտնվող անձանց` կանանց, երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց և տարեցների կարիքներին։
Եզրափակիչ խոսքում ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ Արևելյան գործընկերության երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը կարևորում է ճանապարհային անվտանգության բարելավման գործում միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների աջակցությունը:
«Մեր հաջողությունը կախված է ամուր գործընկերություններից, և մենք խորապես շնորհակալ ենք մեր միջազգային գործընկերներին նրանց շարունակական աջակցության համար։ Դեսպան Վասիլիս Մարագոսն իր հերթին ընդգծել է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանում ճանապարհային անվտանգության ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի և նախաձեռնությունների հարցում։ Միջոցառման 2-րդ մասում ներկայացվել է դիտակետի կողմից Հայաստանում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները։

Марагос подчеркнул поддержку ЕС в реализации программ по безопасности дорожного движения в Армении
29 января 2026 года заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Кристине Галечян приняла участие во второй ежегодной конференции Обсерватории безопасности дорожного движения Восточного партнёрства (EaP RSO – Eastern Partnership Road Safety Observatory).
Основная цель второй ежегодной конференции Обсерватории безопасности дорожного движения Восточного партнёрства заключалась в оценке прогресса Обсерватории и стран-участниц за второй год её деятельности (с февраля 2025 по январь 2026 года), обсуждении стратегического направления Обсерватории и утверждении рабочего плана деятельности на третий год (с февраля 2026 по январь 2027 года).
В конференции приняли участие посол ЕС в Армении, представители FIA Foundation, сотрудники секретариата Обсерватории, национальные представители и координаторы стран-членов Восточного партнёрства из Армении, Молдовы, Украины (онлайн), представители министерств территориального управления и инфраструктуры и внутренних дел РА, а также общественных организаций.
В приветственном слове заместитель министра Кристине Галечян отметила, что одной из ключевых задач транспортной системы страны является повышение эффективности работы дорожной и транспортной инфраструктуры, а также обеспечение безопасных и качественных транспортных услуг через улучшение удовлетворения потребностей экономики и населения.
Заместитель министра подчеркнула важность целей устойчивого развития ООН, выделив дорожную безопасность, а именно: создание безопасной, доступной и устойчивой транспортной системы для всех, с повышением безопасности дорожного движения, особенно через развитие общественного транспорта, с особым вниманием к нуждам уязвимых групп населения — женщин, детей, лиц с ограниченными возможностями и пожилых людей.
В заключительном слове заместитель министра подчеркнула, что страны Восточного партнёрства, включая Армению, высоко ценят поддержку международных партнёров и организаций в улучшении безопасности дорожного движения:
«Наш успех зависит от прочного партнёрства, и мы глубоко благодарны нашим международным партнёрам за постоянную поддержку».
Посол ЕС Вассилис Марагос, в свою очередь, подчеркнул поддержку Европейским союзом программ и инициатив по безопасности дорожного движения, реализуемых в Армении. Во второй части мероприятия были представлены результаты исследований, проведённых Обсерваторией в Армении.