Ձմեռային զորակոչի ժամկետը երկարաձգվեց
Ձմեռային զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգվեց մինչև 2026 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ, որոշումն ընդունվեց կառավարության այսօրվա նիստում։
Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է հայտարարված 2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակներում զորակոչի ենթակա քաղաքացիների առողջական վիճակի հետազոտման գործընթացը ավարտին հասցնելու և դրանց արդյունքներով քաղաքացիների զորակոչի կարգավիճակը հստակեցնելու նպատակով զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգելու անհրաժեշտությամբ:
2025 թվականի ձմեռային զորակոչի աշխատանքների ընթացիկ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ զորակոչի ենթակա քաղաքացիների բժշկական հետազոտման հավելյալ ծավալները հաշվի առնելով՝ հունվարի 31-ի դրությամբ հնարավոր չի լինելու ավարտել (ընդ որում՝ որոշման 8-րդ կետի 2-րդ ենթակետով հետազոտություների և վերափորձաքննության վերջնաժամկետ է սահմանված հունվարի 25-ը) քաղաքացիների պատշաճ փորձաքննությունը և դրանց արդյունքներով զորակոչի ենթակա կամ ոչ ենթակա լինելու հանգամանքի որոշման գործընթացը:
Այդ կապակցությամբ և  2025 թվականի ձմեռային զորակոչին ենթակա քաղաքացիներին անհարկի տարկետումներ տրամադրելու կամ նրանց բժշկական փորձաքննությունը 2026 թվականի ամառային զորակոչ տեղափոխելու դեպքերը բացառելու նպատակով, անհրաժետություն է առաջացել զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ։

Сроки зимнего призыва продлены
Сроки проведения зимнего призыва продлены до 13 февраля 2026 года включительно. Соответствующее решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
Принятие проекта решения обусловлено необходимостью завершения процесса медицинского обследования граждан, подлежащих призыву в рамках объявленного зимнего призыва 2025 года, а также уточнения их призывного статуса по итогам этих обследований.
Текущий анализ хода зимнего призыва 2025 года показывает, что с учетом дополнительных объемов медицинских обследований призывников по состоянию на 31 января не представляется возможным завершить их надлежащее обследование и процесс принятия решения о призыве либо непризыве граждан (при том, что подпунктом 2 пункта 8 решения крайний срок обследований и повторных медицинских проверок установлен 25 января).
В этой связи, а также с целью недопущения необоснованного предоставления отсрочек гражданам, подлежащим зимнему призыву 2025 года, либо переноса их медицинского обследования на летний призыв 2026 года, возникла необходимость продлить сроки проведения призыва до 13 февраля 2026 года включительно.