COP17-ի արդյունավետ կազմակերպումը պահանջում է ոչ միայն քաղաքական կամք, այլև մանրակրկիտ կազմակերպչական աշխատանք
Կայացել է COP17-ի կազմկոմիտեի հերթական հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկել ենք համաժողովին առնչվող կազմակերպչական և լոգիստիկ հարցեր։
Հանդիպմանը մասնակցել են Վարչապետի որոշմամբ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի կազմակերպման և անցկացման նպատակով ստեղծված կոմիտեի անդամ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել ենք COP17-ին նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքին, հստակեցրել ենք առաջիկա քայլերը, ինչպես նաև՝ տարբեր գերատեսչությունների և պատասխանատու կառույցների միջև աշխատանքների բաժանումը։
Քննարկել ենք յուրաքանչյուր գերատեսչության լիազորությունների շրջանակում գտնվող տեխնիկական մի շարք հարցեր, համաժողովի անցկացման վայրին և տեխնիկական ապահովմանը վերաբերող նախնական կազմակերպչական քայլերը, տեղեկատվական և աշխատանքային հոսքերի արդյունավետ կառավարման մեխանիզմներ։
Նիստի ընթացքում յուրաքանչյուր պատասխանատու ներկայացրել է նախորդ հանդիպումից հետո իրականացված աշխատանքների ընթացքը և առաջիկա անելիքները։
COP17-ի արդյունավետ կազմակերպումը պահանջում է ոչ միայն քաղաքական կամք, այլև մանրակրկիտ կազմակերպչական աշխատանք, ժամկետների խիստ պահպանում և բոլոր ներգրավված կառույցների սերտ համագործակցություն։ Այս փուլում մեր առաջնահերթությունը հստակ գործողությունների պլանի ձևավորումն է և պատասխանատվությունների ճիշտ բաշխումը։
Քննարկումների արդյունքում նախանշել ենք կոնկրետ քայլեր և ձեռք բերել պայմանավորվածություններ՝ ուղղված COP17 համաժողովի կազմակերպման գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը։

Эффективная организация COP17 требует не только политической воли, но и тщательной организационной работы
Под председательством министра окружающей среды Армении, председателя Организационного комитета COP17 Амбарцума Матевосяна состоялось очередное заседание Организационного комитета, в ходе которого были обсуждены связанные с проведением конференции организационные и логистические вопросы.
Как сообщили в пресс-службе министерства окружающей среды, были уточнены предстоящие шаги, а также распределение работы между различными ведомствами и ответственными структурами.
Каждый ответственный представитель представил отчет о ходе работы, проделанной с момента предыдущей встречи, и о предстоящих задачах.
«Эффективная организация COP17 требует не только политической воли, но и тщательной организационной работы, строгого соблюдения сроков и тесного сотрудничества всех вовлеченных структур. На данном этапе нашим приоритетом является формирование четкого плана действий и правильное распределение обязанностей», — отметил министр.
В результате обсуждений были намечены конкретные шаги и достигнуты договоренности, направленные на эффективное осуществление процесса организации конференции COP17.