Դատարանի միջամտությունը եկեղեցու կառավարմանը հարուցում է սահմանադրականության և իրավունքի գերակայության հետ կապված լուրջ մտահոգություններ. «Amsterdam & Partners»
30/01/2026 11:49
«Amsterdam & Partners» իրավաբանական ընկերությունը խորին մտահոգություն է հայտնում Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների վերաբերյալ, որոնք առնչվում են դատական և քաղաքական միջամտությանը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին կառավարմանը։ Աշխարհիկ դատարանի գործիքակազմի կիրառումը՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եկեղեցական որոշումները քննության առնելու նպատակով (հատկապես՝ հոգևորականների կարգապահական հարցերում), կտրուկ շեղում է Հայաստանի սահմանադրական կարգից և Եկեղեցու ու պետության անջատվածությունը կարգավորող եվրոպական իրավական նորմերից։
Խնդրո առարկան Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից Մասյացոտն թեմի առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին պաշտոնանկ անելն է։ Եկեղեցական կանոնական իրավունքով նախատեսված միջոցներին դիմելու փոխարեն՝ եպիսկոպոս Սարոյանը հայց է ներկայացրել աշխարհիկ դատարան՝ վիճարկելով Եկեղեցու ներքին որոշումը։
Հունվարի 27-ին Եկեղեցին պաշտոնապես կարգալույծ արեց նրան՝ հնազանդության ուխտը դրժելու և սրբազան եկեղեցական վեճն աշխարհիկ դատարանի քննությանը հանձնելու համար։ Չնայած սրան՝ ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հրապարակավ «անվավեր» հայտարարեց Եկեղեցու որոշումը՝ պնդելով, թե կարգալույծ հոգևորականը «շարունակում է մնալ եպիսկոպոս»։ Նա նաև անձնական հարձակումներ հնչեցրեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հասցեին՝ անտեսելով նրա հոգևոր հեղինակությունը և նրան որակելով որպես «ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ»։
Առավել լուրջ մտահոգության առարկան ոչ թե հռետորաբանությունն է, այլ՝ համակարգային վտանգը. աշխարհիկ դատարանին հրավիրել են դատավորի դեր ստանձնել Կաթողիկոսի՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու գերագույն հոգևոր իշխանության կարգապահական որոշումները քննելու համար։ Նման դատական վերահսկողությունը հիմնարար առումով անհամատեղելի է ՀՀ 2015թ. Սահմանադրության հետ։ Հոդված 17(1)-ը երաշխավորում է կրոնական ազատությունը, իսկ Հոդված 17(2)-ը հստակ սահմանում է, որ «կրոնական կազմակերպություններն անջատ են պետությունից»։ Հոդված 18(1)-ն էլ ավելի առաջ է գնում՝ ճանաչելով և պահպանելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը՝ որպես ազգային եկեղեցի, որը կենտրոնական դեր ունի հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, մշակույթում և ազգային ինքնության պահպանման գործում։ Այս դրույթներն ամրապնդվում են «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքով, որն արգելում է պետական միջամտությունը կրոնական կառույցների ներքին կյանքին և բացառում պետական մարմինների կամ պաշտոնատար անձանց կողմից եկեղեցական կառույցներում լիազորությունների իրականացումը։
Հատկանշական է, որ հայաստանյան օրենսդրությունը Հայ Առաքելական եկեղեցուն չի ճանաչում լոկ խորհրդանշական մակարդակում, այլ վերահաստատում է նրա ինքնակառավարումը։ Համապատասխան օրենքի 2(2) հոդվածը սահմանում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը «ճանաչում է Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու ինքնակառավարումը սեփական նվիրապետական իշխանության շրջանակներում»։ Եպիսկոպոսին կարգալույծ անելու որոշումը հենց այդ նվիրապետական իշխանության առանցքն է։ Թույլ տալ աշխարհիկ դատարաններին բեկանել կամ վերանայել նման որոշումները, կնշանակի սահմանադրական երաշխիքները զրկել որևէ գործնական նշանակությունից։
Այս սկզբունքը ոչ նորույթ է, ոչ էլ բացառիկ հայկական երևույթ։ Եվրոպական սահմանադրական համակարգերում աշխարհիկ դատարանները հետևողականորեն ձեռնպահ են մնում կրոնական կարգապահական և դավանաբանական ներքին հարցերի քննությունից։ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի և Միացյալ Թագավորության դատարանները բազմիցս վերահաստատել են, որ հոգևորականի կարգավիճակին, ձեռնադրությանը կամ կարգապահությանը վերաբերող վեճերը դուրս են քաղաքացիական դատարանների իրավասությունից՝ բացառությամբ զուտ քաղաքացիական իրավունքներին առնչվող նեղ շրջանակի գործերից։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նույնպես սահմանել է, որ պետության միջամտությունը եկեղեցու ներքին կառավարմանը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածը, որը պաշտպանում է կրոնական համայնքների ինքնավարությունը՝ որպես կրոնական ազատության անկյունաքարային տարր։
Այս իրավական համապատկերում, հայաստանյան դատարանների կամ քաղաքական իշխանությունների ցանկացած փորձ՝ անվավեր ճանաչել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եկեղեցական որոշումները, ՀՀ Սահմանադրության, ներպետական օրենսդրության և միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտում է։ Ինչպես փաստագրված է «Ամստերդամ ընդ Փարթներս» ընկերության հրապարակած «Սպիտակ թղթում» (White Paper), այս զարգացումները չեն կարող դիտարկվել առանձնացված։ Դրանք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության որդեգրած գործելաոճի մի մասն են, որը նպատակ ունի խարխլել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ինքնավարությունը և Կաթողիկոսի հեղինակությունը՝ ի հեճուկս Հայաստանի սահմանադրական կարգի և կրոնի ու դավանանքի ազատությունը երաշխավորող միջազգային հանձնառությունների։
«Ամստերդամ ընդ Փարթներս»-ը հորդորում է Հայաստանի պետական ատյաններին անհապաղ դադարեցնել դատական ու քաղաքական միջամտությունը Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին կառավարմանը, հարգել Եկեղեցու և պետության սահմանադրական անջատվածությունը և պետական գործելակերպը համապատասխանեցնել ՀՀ օրենսդրությանն ու եվրոպական ժողովրդավարական չափանիշներին։
«Ամստերդամ ընդ Փարթներս»-ը (Amsterdam & Partners LLP) միջազգային իրավաբանական ընկերություն է, որը մասնագիտացած է քաղաքական շահերի պաշտպանության և մարդու իրավունքների ոլորտներում։ Ընկերության գրասենյակները գտնվում են Լոնդոնում և Վաշինգտոնում։ Հավելյալ տեղեկությունների համար խնդրում ենք այցելել www.amsterdamandpartners.com կայքը։ Լրատվամիջոցների հարցումները կարող եք ուղղել [email protected] էլեկտրոնային հասցեին»։

Вмешательство суда в управление Церковью вызывает серьёзные опасения с точки зрения конституционности и верховенства права: «Amsterdam & Partners»
30/01/2026 11:56
Юридическая компания Amsterdam & Partners выражает глубокую обеспокоенность последними событиями в Армении, связанными с судебным и политическим вмешательством во внутреннее управление Армянской Апостольской Святой Церкви. Использование инструментов светского суда с целью пересмотра церковных решений Первопрестольного Святого Эчмиадзина (в частности, по вопросам церковной дисциплины духовенства) представляет собой резкое отступление от конституционного строя Армении и европейских правовых норм, регулирующих принцип отделения Церкви от государства.
Предметом спора является решение Первопрестольного Святого Эчмиадзина об освобождении от должности предстоятеля Масиацотнской епархии епископа Геворга Сарояна. Вместо обращения к механизмам, предусмотренным каноническим правом Церкви, епископ Сароян подал иск в светский суд, оспаривая внутреннее церковное решение.
27 января Церковь официально лишила его сана за нарушение обета послушания и за передачу священного церковного спора на рассмотрение светского суда. Несмотря на это, вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян публично объявил решение Церкви «недействительным», заявив, что лишённый сана священнослужитель «продолжает оставаться епископом». Он также допустил личные нападки в адрес Его Святейшества Гарегина II, Католикоса всех армян, игнорируя его духовный авторитет и характеризуя его как «оппозиционного политического деятеля».
Однако наибольшую тревогу вызывает не риторика, а системная угроза: светский суд фактически привлекается к роли арбитра в рассмотрении дисциплинарных решений Католикоса — высшей духовной власти Армянской Апостольской Святой Церкви. Подобный судебный контроль по своей сути несовместим с Конституцией Республики Армения 2015 года. Статья 17(1) гарантирует свободу вероисповедания, статья 17(2) прямо закрепляет, что «религиозные организации отделены от государства», а статья 18(1) идёт ещё дальше, признавая и охраняя исключительную миссию Армянской Апостольской Святой Церкви как национальной Церкви, играющей центральную роль в духовной жизни, культуре и сохранении национальной идентичности армянского народа. Эти положения дополнительно закреплены Законом РА «О свободе совести и религиозных организациях», который запрещает государственное вмешательство во внутреннюю жизнь религиозных структур и исключает осуществление полномочий государственными органами или должностными лицами внутри церковных институтов.
Примечательно, что законодательство Армении признаёт Армянскую Апостольскую Церковь не на символическом уровне, а подтверждает её самоуправление. В частности, статья 2(2) соответствующего закона устанавливает, что Республика Армения «признаёт самоуправление Армянской Апостольской Церкви в пределах её собственной иерархической власти». Решение о лишении епископа сана является ключевым проявлением именно этой иерархической власти. Допущение возможности для светских судов отменять или пересматривать такие решения означало бы фактическое лишение конституционных гарантий какого-либо практического содержания.
Данный принцип не является ни новым, ни исключительно армянским. В европейских конституционных системах светские суды последовательно воздерживаются от рассмотрения внутренних религиозных дисциплинарных и догматических вопросов. Суды Германии, Франции, Италии, Испании и Соединённого Королевства неоднократно подтверждали, что споры, касающиеся статуса духовного лица, его рукоположения или дисциплины, находятся вне компетенции гражданских судов, за исключением узкого круга дел, затрагивающих исключительно гражданские права. Европейский суд по правам человека также установил, что вмешательство государства во внутреннее управление Церковью нарушает статью 9 Европейской конвенции по правам человека, защищающую автономию религиозных общин как краеугольный элемент свободы вероисповедания.
В этом правовом контексте любая попытка армянских судов или политических властей признать недействительными церковные решения Первопрестольного Святого Эчмиадзина представляет собой грубейшее нарушение Конституции Республики Армения, национального законодательства и международных обязательств страны. Как зафиксировано в опубликованном компанией Amsterdam & Partners «Белой книге» (White Paper), эти события не могут рассматриваться изолированно. Они являются частью линии поведения правительства премьер-министра Никола Пашиняна, направленной на подрыв автономии Армянской Апостольской Святой Церкви и авторитета Католикоса — вопреки конституционному строю Армении и международным обязательствам по обеспечению свободы религии и вероисповедания.
Amsterdam & Partners призывает государственные органы Армении незамедлительно прекратить судебное и политическое вмешательство во внутреннее управление Армянской Апостольской Святой Церкви, уважать конституционный принцип отделения Церкви от государства и привести государственную практику в соответствие с законодательством Республики Армения и европейскими демократическими стандартами.
Amsterdam & Partners LLP — международная юридическая фирма, специализирующаяся в сфере защиты политических интересов и прав человека. Офисы компании расположены в Лондоне и Вашингтоне. Дополнительную информацию можно получить на сайте amsterdamandpartners.com. Запросы СМИ принимаются по адресу: [email protected].