20 և ավելի տարիներ իր հոգևոր ծառայությունը բերած ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է՝ Պաշտպանության նախարարի հրամանով
Տեր Պսակ քահանա Մկրտչյանը հայտնում է՝ Պաշտպանության Նախարարի հրամանով ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է.
«Սիրելի հայրենակիցներ, քանի որ շատերիցդ զանգեր ու հաղորդագրություններ եմ ստանում,թե ինչո՞ւ այլևս Սուրբ Պատարագներ չեն մատուցվելու Կանազի հոսպիտալի Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի եկեղեցում, ուզում եմ պարզաբանել։ Պաշտպանության Նախարարի հրամանով 20 և ավելի տարիներ իր հոգևոր ծառայությունը բերած ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է։ Մենք այլևս որպես հոգևորականներ ազատված ենք մեր պարտականություններից։
Աստված զորացնի Մեր Եկեղեցին, մեր Հայրենիքը ու մեր Բանակը»։
Նշենք, որ ՀՀ զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդությունը հիմնադրվել է 1997 թ. նոյեմբերի 13-ին՝ երջանկահիշատակ Գարեգին Ա կաթողիկոսի և ՀՀ պաշտպանության նախարար լուսահոգի Վազգեն Սարգսյանի համատեղ նախաձեռնությամբ։
1997 թ. Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև ստորագրվել է փոխհամաձայնության հուշագիր: Բանակի հոգևոր առաջնորդությունն սկզբնական շրջանում ստեղծվել է Հայոց բանակի սահմանապահ զորքերի, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի համար:

По приказу министра обороны Армении расформирована Духовная служба Вооружённых сил, которая более 20 лет осуществляла своё служение
30/01/2026 18:49
Священник отец Псак Мкртчян сообщил, что по приказу министра обороны Республики Армения расформирована Духовная служба Вооружённых сил Республики Армения.
«Дорогие соотечественники, так как я получаю множество звонков и сообщений с вопросом, почему больше не проводятся Божественные литургии в церкви Святого Григория Нарекаци при гарнизонном госпитале, хочу разъяснить ситуацию. По приказу Министра обороны расформирована Духовная служба Вооружённых сил, которая более 20 лет осуществляла своё служение. Мы, священнослужители, освобождены от своих обязанностей.
Да укрепит Бог нашу Церковь, Родину и Армию», — отметил священник.
Отметим, что Духовная служба Вооружённых сил РА была основана 13 ноября 1997 года по совместной инициативе покойного Католикоса Гарегина I и покойного Министра обороны Вазгена Саргсяна.
В 1997 году между Первопрестольным Святым Эчмиадзином и Министерством обороны РА был подписан меморандум о сотрудничестве. Духовная служба армии изначально создавалась для пограничных войск Армянской армии, а также для Армии обороны Республики Арцах.