Արշակ Սրբազանի կալանքի երկարացման միջնորդությունը կքննի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը
Արշակ Սրբազանի կալանքի երկարացման միջնորդությունը կքննի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը, այս մասին հայտնել է փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Արշակ Սրբազանի կալանքի երկարացման միջնորդությունը Երևանի դատարանի երեք նստավայրերում պտտվելուց հետո վերջապես գնաց ու գտավ իր սրտի դատավորին։ Եվ այդ դատավորն է Կարեն Ֆարխոյանը։
Կալանքի երկարացման նիստը կկայանա երկուշաբթի օրը՝ փետրվարի 2-ին՝ ժամը 18:30-ին՝ դատարանի Կենտրոնի նստավայրում»,-նշել է նա։
Փաստաբանն ակնկալում էր, որ միջնորդությունը կքննի դատավոր Մասիս Մելքոնյանը, սակայն նա երկրում չէ։
Հիշեցնենք՝ դեկտեմբերի 5-ին կալանավորվեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը։ Արշակ Սրբազանը «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում է։

Judge Karen Farkhoyan to examine petition on extending Archbishop Arshak’s detention
Judge Karen Farkhoyan will examine the petition to extend the detention of Archbishop Arshak, lawyer Arsen Babayan has announced.
“After circulating among three different court venues in Yerevan, the petition to extend Archbishop Arshak’s detention has finally found its ‘judge of choice’ – Karen Farkhoyan,” Babayan stated.
The hearing on the detention extension will take place on Monday, February 2, at 6:30 p.m., at the Kentron residence of the court.
Babayan noted that he had expected the petition to be reviewed by Judge Masis Melkonyan; however, the latter is currently out of the country.
The detention was ordered by Judge Masis Melkonyan. The previous day, December 4, the National Security Service arrested Archbishop Arshak at the Investigative Committee building.