ՄԻՊ-ից այցելել էին ՊՆ Երևանի կայազորային հոսպիտալ․ զինծառայողի ընտանիքը բողոքել էր
2026 թվականի հունվարի 29-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ ՄԻՊ ներկայացուցիչներն արագ արձագանքման այց են իրականացրել ՀՀ ՊՆ Երևանի կայազորային հոսպիտալ։
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ այցը պայմանավորված էր զինծառայողի ընտանիքի անդամի կողմից ստացված բողոքով՝ զինծառայողի առողջական վիճակի և բուժօգնության կազմակերպման վերաբերյալ։
Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել հոսպիտալի բուժանձնակազմի և ղեկավար կազմի հետ, քննարկվել են իրականացվող բժշկական հետազոտությունների ընթացքի, տրամադրվող բուժօգնության, ինչպես նաև՝ առողջական բոլոր խնդիրների հաշվառմամբ` փորձաքննելու և զինվորական ծառայության համար հետագա պիտանիությունը որոշելու հետ կապված հարցերը։
Տեղի է ունեցել նաև առանձնազրույց զինծառայողի հետ, որի ընթացքում վերջինս, ի թիվս այլնի, բարձրացրել է հոգեբանի խորհրդատվության և առանձին պալատում տեղակայվելու անհրաժեշտությանը վերաբերելի հարցեր։ Իրականացված այցի շրջանակում Երևանի կայազորային զինվորական հոսպիտալի հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում ապահովվել է զինծառայողի հոգեբանական խորհրդատվությունը, ինչպես նաև վերջինիս տեղափոխումն առանձին պալատ։
Այս պահին քայլեր են ձեռնարկվում իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մնացյալ հարցերը հասցեավորելու ուղղությամբ:
Զինծառայողին առնչվող բողոքի քննարկման ընթացակարգը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում շարունակվում է, նրա առողջական վիճակը և տրամադրվող բժշկական օգնությանն առնչվող հարցերը Պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո են:
« Իրազեկում.
Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքներին վերաբերելի հարցերով Պաշտպանին կարելի է դիմել՝ զանգահարելով թեժ գծի 116 հեռախոսահամարով, իսկ ոչ աշխատանքային օրերին և ժամերին՝ 096-116-100 հեռախոսահամարով։
Պաշտպանին կարելի է դիմել նաև՝ այցելելով Պաշտպանի աշխատակազմ՝ ք․ Երևան, Պուշկին 56Ա, ինչպես նաև էլեկտրոնային եղանակով՝ [email protected]», - նշված է հաղորդագրությունում։

Представители Омбудсмена посетили Ереванский гарнизонный госпиталь МО: семья военнослужащего пожаловалась
29 января 2026 года по поручению Защитника прав человека Армении Анаит Манасян представители офиса Омбудсмена в рамках оперативного реагирования посетили Ереванский гарнизонный госпиталь Министерства обороны РА.
Как сообщили в офисе Омбудсмена, визит был обусловлен жалобой, полученной от члена семьи военнослужащего, касающейся состояния его здоровья и организации медицинской помощи.
В ходе визита представители Защитника прав человека провели встречи с медицинским персоналом и руководством госпиталя. Были обсуждены вопросы, связанные с ходом проводимых медицинских обследований, оказанием медицинской помощи, а также с учетом всех проблем со здоровьем — в контексте проведения экспертизы и определения дальнейшей пригодности военнослужащего к военной службе.
Состоялась также конфиденциальная беседа с военнослужащим, в ходе которой он, помимо прочего, поднял вопросы необходимости консультации психолога и размещения в отдельной палате. В рамках визита, благодаря эффективному взаимодействию с Ереванским гарнизонным военным госпиталем, была обеспечена психологическая консультация военнослужащего, а также его перевод в отдельную палату.
В настоящее время предпринимаются шаги по урегулированию остальных вопросов, связанных с защитой его прав.
Рассмотрение жалобы, касающейся военнослужащего, продолжается в аппарате Защитника прав человека. Вопросы, связанные с его состоянием здоровья и предоставляемой медицинской помощью, находятся под непосредственным контролем Омбудсмена.
По вопросам, касающимся прав военнослужащих и членов их семей, можно обратиться к Защитнику прав человека по горячей линии 116, а в нерабочие дни и часы — по телефону 096-116-100.
Также можно обратиться лично, посетив офис Омбудсмена по адресу: г. Ереван, ул. Пушкина 56А, либо связаться по электронной почте по адресу [email protected], — говорится в сообщении.