Եկեղեցու շուրջ զարգացումները հանդիսանում են ՀՀ իրավակարգի և միջազգային պարտավորություններով ամրագրված կրոնական ազատության սկզբունքների ակնհայտ խախտում. Տեր Տիրատուր
30/01/2026 12:27
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող վերջին պետական քայլերը՝ մասնավորապես եպիսկոպոսական նշանակման գործընթացի նկատմամբ դատական միջամտությունը, այդ որոշման հարկադիր կատարումը, իսկ այժմ նաև եկեղեցու ներկայացուցիչների նկատմամբ քրեական հետապնդման նախաձեռնությունը չեն կարող ընկալվել որպես իրավունքի չեզոք կիրառություն, այս մասին գրել է Տեր Տիրատուր քահանա Սարդարյանը։
Տեր Հայրն ընդգծել է՝ սա պետք է մտահոգի ոչ միայն Եկեղեցուն, այլև բոլոր նրանց, ովքեր ակնկալում են Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացումը՝ անկախ նրանից՝ ընդունում են արդյոք Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և եկեղեցական իշխանությանը, թե ոչ, անկախ իրենց քաղաքական դիրքորոշումից՝ իշխանամետ կամ ընդդիմադիր։
«Խոսքը վերաբերում է մեր Եկեղեցու՝ Սահմանադրությամբ երաշխավորված ինքնավարության նկատմամբ համակարգային հարձակման մասին։ Պետությունը անտեսում է Եկեղեցու օրենսդրորեն ամրագրված ինքնակառավարման իրավունքը, չի հարգում պետություն–եկեղեցի հարաբերությունների համար սահմանված հատուկ իրավական պաշտպանական շրջանակը և խախտում է պետության և Եկեղեցու տարանջատման սկզբունքը՝ միջամտելով զուտ ներքին, հոգևոր բնույթի հարցերին։
Քրեական իրավունքի գործիքների կիրառումը այս քաղաքականության իրագործման նպատակով լրջորեն խաթարում է իրավական պետության հիմքերը։
Այս զարգացումները հանդիսանում են Հայաստանի իրավակարգի և միջազգային պարտավորություններով ամրագրված կրոնական ազատության սկզբունքների ակնհայտ խախտում»,- նշել է Տեր Տիրատուրը։
Հիշեցնենք՝ Քննչական կոմիտեն վարույթ է նախաձեռնել եկեղեցու դեմ. պարտադրում են տիրադավ Արման Սարոյանին ճանաչել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ։

Происходящее вокруг Церкви является очевидным нарушением правопорядка Республики Армения и закреплённых международными обязательствами принципов свободы вероисповедания: отец Тиратур
30/01/2026 13:24
Последние действия государства в отношении Армянской Апостольской Святой Церкви — в частности судебное вмешательство в процесс епископского назначения, принудительное исполнение соответствующего решения, а теперь и инициирование уголовного преследования в отношении представителей Церкви — не могут рассматриваться как нейтральное применение права. Об этом написал священник Тиратур Сардарян.
Священнослужитель подчеркнул, что происходящее должно вызывать обеспокоенность не только у Церкви, но и у всех, кто ожидает демократического развития Армении, независимо от того, принимают ли они Католикоса всех армян и церковную власть или нет, а также независимо от их политической позиции — провластной или оппозиционной.
«Речь идёт о системной атаке на гарантированную Конституцией автономию нашей Церкви. Государство игнорирует закреплённое законом право Церкви на самоуправление, не уважает специальную правовую защиту, установленную для отношений между государством и Церковью, и нарушает принцип их разделения, вмешиваясь в сугубо внутренние, духовные вопросы.
Применение инструментов уголовного права в целях реализации этой политики серьёзно подрывает основы правового государства.
Эти процессы являются очевидным нарушением правопорядка Армении и принципов свободы вероисповедания, закреплённых международными обязательствами», — отметил отец Тиратур.
Напомним, что Следственный комитет инициировал производство против Церкви, пытаясь принудить к признанию лишённого сана Армана Сарояна предстоятелем Масиацотнской епархии.