Եկեղեցու շուրջ զարգացումները հանդիսանում են ՀՀ իրավակարգի և միջազգային պարտավորություններով ամրագրված կրոնական ազատության սկզբունքների ակնհայտ խախտում. Տեր Տիրատուր
30/01/2026 12:27
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող վերջին պետական քայլերը՝ մասնավորապես եպիսկոպոսական նշանակման գործընթացի նկատմամբ դատական միջամտությունը, այդ որոշման հարկադիր կատարումը, իսկ այժմ նաև եկեղեցու ներկայացուցիչների նկատմամբ քրեական հետապնդման նախաձեռնությունը չեն կարող ընկալվել որպես իրավունքի չեզոք կիրառություն, այս մասին գրել է Տեր Տիրատուր քահանա Սարդարյանը։
Տեր Հայրն ընդգծել է՝ սա պետք է մտահոգի ոչ միայն Եկեղեցուն, այլև բոլոր նրանց, ովքեր ակնկալում են Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացումը՝ անկախ նրանից՝ ընդունում են արդյոք Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և եկեղեցական իշխանությանը, թե ոչ, անկախ իրենց քաղաքական դիրքորոշումից՝ իշխանամետ կամ ընդդիմադիր։
«Խոսքը վերաբերում է մեր Եկեղեցու՝ Սահմանադրությամբ երաշխավորված ինքնավարության նկատմամբ համակարգային հարձակման մասին։ Պետությունը անտեսում է Եկեղեցու օրենսդրորեն ամրագրված ինքնակառավարման իրավունքը, չի հարգում պետություն–եկեղեցի հարաբերությունների համար սահմանված հատուկ իրավական պաշտպանական շրջանակը և խախտում է պետության և Եկեղեցու տարանջատման սկզբունքը՝ միջամտելով զուտ ներքին, հոգևոր բնույթի հարցերին։
Քրեական իրավունքի գործիքների կիրառումը այս քաղաքականության իրագործման նպատակով լրջորեն խաթարում է իրավական պետության հիմքերը։
Այս զարգացումները հանդիսանում են Հայաստանի իրավակարգի և միջազգային պարտավորություններով ամրագրված կրոնական ազատության սկզբունքների ակնհայտ խախտում»,- նշել է Տեր Տիրատուրը։
Հիշեցնենք՝ Քննչական կոմիտեն վարույթ է նախաձեռնել եկեղեցու դեմ. պարտադրում են տիրադավ Արման Սարոյանին ճանաչել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ։

The developments surrounding the Church are a clear violation of the principles of religious freedom: Father Tiratur
30/01/2026 13:45
The recent state steps taken against the Armenian Apostolic Holy Church, in particular the judicial intervention in the episcopal appointments, the forced execution of that decision, and now the initiative to prosecute church representatives, cannot be perceived as a neutral application of law, Father Tiratur Sardaryan wrote about this.
He stressed that these developments should concern not only the Church but all those who value the democratic development of Armenia, regardless of their position on the Catholicos of All Armenians, the Church authorities, or their political alignment.
“We are witnessing a systematic attack on the autonomy of our Church, which is guaranteed by the Constitution. The state is ignoring the Church’s legally enshrined right to self-governance, disregarding the special legal framework for church-state relations, and violating the principle of separation of church and state by interfering in matters of a purely internal and spiritual nature.
The use of criminal law tools to implement this policy seriously undermines the foundations of the rule of law,” Father Tiratur stated.
“These developments are a clear violation of the principles of religious freedom enshrined in Armenia’s legal order and international obligations,” he added.
The Investigative Committee has initiated proceedings against the Church, pressuring it to recognize treasonous Arman Saroyan as Primate of the Masyatsotn Diocese.