Դուք կարծո՞ւմ եք, որ այդ քայլերը կարող են ինչ-որ կերպ հանգեցնել նրան, որ Վեհափառը վերանայի իր դիրքորոշումները. Վեհափառն անսասան է. Գևորգ Դանիելյան
30/01/2026 12:01
Քննչական կոմիտեն վարույթ է նախաձեռնել եկեղեցու դեմ. պարտադրում են տիրադավ Արման Սարոյանին ճանաչել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ։
Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանն անդրադարձել էր ՔԿ-ի այս հաղորդագրությանն ու նշել, որ, ըստ էության, քրեական հետապնդում է հարուցվում Վեհափառ Հայրապետի և Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամների դեմ։
Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ,  իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այս ամենը իրավական որևէ ընկալման հետ բացարձակապես կապ չունի։
Դանիելյանն ընդգծեց՝ օրինական, սահմանադրական ճանապարհով պետք է փորձել այս ամենի դեմն առնել։
Վեհափառ Հայրապետը, ինչպես Դանիելյանն է նշում, անսասան է։
«Դուք կարծո՞ւմ եք, որ այդ քայլերը կարող են ինչ-որ կերպ հանգեցնել նրան, որ Վեհափառը վերանայի իր դիրքորոշումները, համոզված եմ՝ չէ՛, այս ամենն ապօրինի, բացարձակապես իրականության հետ աղերս չունեցող ճիգեր են, թող փորձեն, ինչ ասեմ»,- հավելեց պրոֆեսոր Դանիելյանը։
Հունվարի 27-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի էր ունեցել Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով, որի ընթացքում Գերագույն հոգևոր խորհուրդը առաջարկ էր ներկայացրել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին՝ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին հռչակել կարգալույծ։
Ավելի ուշ Մայր Աթոռը հաղորդագրություն տարածեց, որ հայրապետական տնօրինությամբ՝ կարգալույծ է հռչակել Տ․ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը։
Հիշեցնենք՝ եկեղեցու դեմ արշավին միացած ու տիրադավ անունը ստացած Գևորգ Սարոյանը հայց է ներկայացրել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ: Սարոյանը հայցով պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու մասին Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հունվարի 10-ի հայրապետական տնօրինությունը՝ որպես հետևանք վերականգնելով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում:
Արմավիրի մարզի դատարանի դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանն էլ մեկ օրում որոշում է ընդունել Գևորգ Սարոյանին վերականգնել Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում։
Հիշեցնենք՝ Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Հայրապետական տնօրինությամբ՝ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Գերշ․ Տ․ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը ազատվել է թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից։ Տնօրինության համար հիմք են ծառայել առաջնորդի հանգամանքը չարաշահելու, պարտականությունների մեջ թերանալու, թեմի եկեղեցականաց նկատմամբ հարկադրանք ու ճնշումներ գործադրելու պարագաները։

Do you think that these steps could make His Holiness reconsider his positions? His Holiness is unwavering – Gevorg Danielyan
30/01/2026 13:36
The Investigative Committee has initiated proceedings against the Armenian Apostolic Church, pressuring it to recognize treasonous Arman Saroyan as head of the Masyatsotn Diocese.
Lawyer Ruben Melikyan referred to the Committee’s report, noting that, in essence, criminal prosecution is being directed against His Holiness the Patriarch and members of the Supreme Spiritual Council.
Gevorg Danielyan, Doctor of Law, Professor, and member of the Supreme Spiritual Council, told Aysor.am that these actions have no basis in legal reasoning.
He emphasized that all countermeasures must be pursued through legal and constitutional channels. As Danielyan noted, His Holiness is unwavering.
“Do you think these steps could somehow lead His Holiness to reconsider his positions? I am sure they will not. All of this is illegal and has no connection to reality. Let them try, regardless of what I say,” Professor Danielyan added.
On January 27, the Supreme Spiritual Council held a meeting at the Mother See of Holy Etchmiadzin, chaired by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. During the meeting, the Council presented a proposal for the Catholicos to depose Bishop Gevorg Saroyan.
Following this, the Mother See issued a statement confirming that, by pontifical decree, Bishop Gevorg Saroyan had been deposed.
Gevorg Saroyan, who has joined a campaign against the Church, has filed a lawsuit demanding that the January 10 pontifical decree by Catholicos Karekin II – which dismissed him as Primate of the Masyatsotn Diocese – be annulled and that he be reinstated.
By Patriarchal decree, His Holiness Karekin II relieved Bishop Gevorg Saroyan of his duties as Primate of the Diocese of Masyatsotn. The decree cited abuse of office, failure to fulfill duties, and the use of coercion and pressure against the diocesan clergy as the grounds for dismissal.
Simultaneously, Bishop Ruben Zargaryan was appointed Vicar of the Diocese of Masyatsotn by the Patriarchal decree.