«ռեԱրմենիա» նորաստեղծ ակադեմիան ներգրավել է 10 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գնահատմամբ ներդրում և սկսում է AI կրթության ու տեխնոլոգիաների արտահանումը
30/01/2026 18:48
AI կրթության ու տրանսֆորմացիայի ոլորտում գործող «ռեԱրմենիա» ակադեմիան հայտարարում է ներդրումային առաջին շրջափուլի հաջող ավարտի մասին։
Ընկերությունը 670,000 ԱՄՆ դոլար է ներգրավել տեղական ու միջազգային մեկ տասնյակից ավելի ներդրողներից՝ ընկերության 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գնահատմամբ։ Սա աննախադեպ ցուցանիշ է 2025թ. նոյեմբերին Հայաստանում հիմնադրված և գաղափարի փուլում գտնվող ստարտափի համար: Ներդրումային փուլի ավարտից հետո ստարտափի հիմնական բաժնետերը (90%+) շարունակում է մնալ «ռեԱրմենիա» բարեգործական հիմնադրամը։
«Մեզ վստահված ներդրումը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը սկսում է աշխարհում ընկալվել որպես AI տրանսֆորմացիայի և կրթության ոլորտում արագ զարգացող հուսալի հարթակ», - նշում է «ռեԱրմենիա» հիմնադրամի տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը: - Արտաքին շուկաներ դուրս գալով՝ ընկերությունը ամրապնդում է Հայաստանի դիրքերը` որպես կրթություն և անհատների ու կազմակերպությունների տրանսֆորմացիային ուղղված տեխնոլոգիաներ արտահանող երկիր»։
Առաջին ներդրումային շրջափուլի ավարտին զուգահեռ «ռեԱրմենիա» ակադեմիան հայտարարում է միջազգային շուկա դուրս գալու մասին՝ Հնդկաստանում մեկնարկելով ռազմավարական համագործակցություն։
Հնդկաստանում ակադեմիայի գործընկերն է Հնդկաստանի ամենահեղինակավոր կրթական հաստատություններից մեկը՝ Bharatiya Vidya Bhavan-ը (BVB) և #ai4abillion կամավոր, հասարակական նախաձեռնությունը՝ BVB-ի Պատվավոր հրավիրված պրոֆեսոր Ռոհիտ Բանսալի ղեկավարությամբ։ Այս նախագծի շրջանակում 2026 թվականի փետրվարին Հնդկաստանում առաջին անգամ BVB-ին կգործարկվի «Արհեստական բանականություն և AI4Bharat» նոր ծրագիրը հինդիով և անգլերենով, որը կառուցված է «ռեԱրմենիա» ակադեմիայի մշակած կրթական բովանդակության հիման վրա։
«ռեԱրմենիա» ակադեմիան գործում է 3 հիմնական ուղղություններով՝ AI գրագիտության և մասնագիտական հմտությունների ծրագրեր, ներառյալ 21-րդ դարի հմտություններ և շարունակական կրթություն, AI Agentic Education (AI ագենտների կիրառմամբ կրթություն) հարթակներ, ինչպես նաև AI տրանսֆորմացիայի խորհրդատվություն և AI  ավտոմատացումներ կազմակերպությունների համար։
2025 թվականի ընթացքում ակադեմիան AI կրթություն է տրամադրել ավելի քան 9,000 անձանց Հայաստանից և Սփյուռքից: Այն նաև համագործակցում է Հայաստանի տարբեր ոլորտների առաջատար կազմակերպությունների և համալսարանների հետ՝ AI կրթությունն ու տրանսֆորմացիան խթանելու նպատակով։
«Ակադեմիայում մեր ուշադրությունը սևեռում ենք մարդակենտրոն AI-ի վրա, որը բազմապատկում է ստեղծարարությունը, ուսուցումն ու զարգացումը հանրության բոլոր շերտերում։ Առավելագույնը հինգ տարիների ընթացքում առնվազն մեկ միլիոն հայի AI գրագիտությամբ զորացնելու տեսլականով մենք կառուցում ենք մի էկոհամակարգ, որտեղ անհատներն ու կազմակերպությունները շարունակաբար զարգանում են AI-ի գրագետ և արդյունավետ կիրառմամբ։ Մեր AI կրթական ծրագրերի և AI ագենտներով կրթական հարթակի միջոցով կրթվողները ստանում են անհատականացված կրթակարգերով նորարարական ուսուցում։ Իսկ հաստատությունները անցնում են պարզ ավտոմատացումից դեպի բովանդակային AI տրանսֆորմացիա, որը բազմապատկում է նրանց ներուժը և ապահովում թռիչքային աճ»,- նշում է «ռեԱրմենիա» ակադեմիայի գործադիր տնօրեն Ռեբեկա Հակոբյանը։
Օրերս Երևանում անցավ ակադեմիայի առաջին համայնքային միջոցառումը՝ միավորելով ավելի քան 300 մասնակիցների Հայաստանի կրթական, տեխնոլոգիական և բիզնես ոլորտներից։ Խորհրդանշական է, որ հանդիպումը հյուրընկալվեց Թումոյում՝ կարողությունների զարգացման և տեխնոլոգիական կրթության առաջատար արտահանողի երևանյան կենտրոնում, և մեկնարկեց Թումոյի զարգացման տնօրեն Բեկոր Փափազյանի ելույթով։
Միջոցառման առանցքային պահը բարձր մակարդակի պանելային քննարկումն էր՝ «Ինչպե՞ս համընթաց շարժվել AI-ի հետ», որի բանախոսներն էին կրթության ու բիզնեսի առաջատար գործիչներ Արամ Փախչանյանը (Ayb Educational Foundation), Սյուզաննա Շամախյանը (FAST հիմնադրամի գործադիր տնօրեն), Աննա Վարդանյանցը (Ամերիաբանկի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման ծառայության ղեկավար) և Աննա Կոնջորյանը (AMIO բանկի Կորպորատիվ մշակույթի բաժնի ղեկավար)։ Քննարկումն ընդգծեց Հայաստանում AI գրագիտության և տրանսֆորմացիայի շուրջ աճող ազգային թափը: Խոսնակները լսարանի հետ կիսվեցին AI զարգացումներին համընթաց շարժվելու գործնական խորհուրդներով։
«ռեԱրմենիա» ակադեմիայի մասին
«ռեԱրմենիա» ակադեմիան տրանսֆորմացնող և զորացնող էկոհամակարգ է, որտեղ մարդիկ բացահայտում, զարգացնում և իրացնում են իրենց ներուժը՝ արագ փոփոխվող աշխարհում արդյունավետ և ներդաշնակ կյանք ապրելու համար։
Ակադեմիան գործում է երեք հիմնական ուղղություններով՝ AI գրագիտության և մասնագիտական հմտությունների ծրագրեր (ներառյալ՝ առաջատար «AI քեզ բան» նախաձեռնությունը և 21-րդ դարի «գոյատևման» հմտությունների և շարունակական կրթության նախագծերը), AI ագենտներով կրթական հարթակ (AI Agentic Education Platform), ինչպես նաև AI տրանսֆորմացիայի խորհրդատվություն ու լուծումներ կազմակերպությունների համար։
Մինչև 2030 թվականը ավելի քան մեկ միլիոն հայի AI կարողություններով զորացնելու և հայկական կրթական ու տրանսֆորմացիոն մոդելներն աշխարհ արտահանելու առաքելությամբ «ռեԱրմենիա» ակադեմիան դիրքավորում է Հայաստանը որպես մարդակենտրոն AI կարողությունների զարգացման և նորարարության տարածաշրջանային կենտրոն։
Ընդլայնվելով և շարունակաբար ավելացնելով նախագծերի թիվը՝ ակադեմիան փնտրում է թիմի նոր անդամների։ Ընկերությունը հրավիրում է առաքելությանը միանալու ծրագրավորման և մարքեթինգի մասնագետների, կրթության նախագծողների և դասավանդողների։
Ավելին իմանալու համար այցելել academy.rearmenia.com կամ գրել՝ [email protected]

Newly Established reArmenia Academy Raises Investment at USD 10 Million Valuation and Begins Exporting AI Education and Transformation Technologies
30/01/2026 18:48
The reArmenia Academy, operating in the field of AI education and transformation, announces the successful completion of its 1st investment round. The company has raised USD 670,000 from more than a dozen local and international investors at a total valuation of USD 10 million. This is an unprecedented indicator for a startup in the idea stage, founded in Armenia in November 2025, whose majority shareholder (90%+) remains the reArmenia Charity Foundation after the completion of the investment round.
The investment entrusted to us testifies that Armenia is starting to be perceived globally as a rapidly developing, reliable platform in the field of AI transformation and education,” notes Gevorg Poghosyan, Director of the reArmenia Foundation. At the same time, by entering external markets, the company strengthens Armenia’s position as a country exporting education and transformation technologies.”
Along with the completion of the 1st investment round, reArmenia Academy announces its first step into international markets, commencing with a strategic cooperation initiative in India.
The Academy’s partner in India is one of the most prestigious educational institutions of India, Bharatiya Vidya Bhavan (BVB) and a voluntary, societal initiative #ai4abillion.ai led by Hony. Visiting Professor Rohit Bansal. Within the partnership, in February 2026, BVB will launch India’s first Artificial Intelligence literacy and AI4Bharat” program in Hinglish, built on educational content developed by reArmenia Academy.
reArmenia Academy operates across four core directions: AI literacy and professional proficiency programs, 21st century skills and lifelong learning, AI Agentic Education platforms, and AI Transformation consulting for organizations.
In 2025, the Academy provided AI education to over 9,000 individuals from Armenia and the Diaspora. It has also launched partnerships with leading organizations and universities across different sectors in Armenia to drive AI education and transformation.
At the Academy, our focus is on human-centered AI that amplifies creativity, learning, and growth across all layers of society. With a vision to empower at least one million Armenians with AI literacy within a maximum of five years, we are building an ecosystem where individuals and organizations continuously evolve through the literate and effective application of AI. Through our AI educational programs and AI Agentic Education Platform, learners receive innovative instruction with personalized learning paths. Meanwhile, institutions move from simple automation to meaningful AI transformation, which multiplies their potential and ensures exponential growth,” said Rebecca Hakobyan, CEO of reArmenia Academy.
Recently, the Academy hosted its first community event in Yerevan, bringing together more than 300 participants from Armenia’s education, technology, and business sectors. Symbolically, the meeting was hosted at TUMO, the Yerevan center of a leading exporter of capability building and technology education, and opened with remarks by Pegor Papazian, Development Director of TUMO. The highlight of the event was a high-level panel discussion titled How to Keep Up with AI?,” with speakers including leading figures in education and business: Aram
Pakhchanyan (Ayb Educational Foundation), Suzanna Shamakhyan (Executive Director, FAST Foundation), Anna Vardanyants (Head of Human Resources Management Service, Ameriabank CJSC), and Anna Konjoryan (Head of Corporate Culture Division, AMIO Bank). The discussion underscored the growing national momentum around AI literacy and transformation in Armenia, and speakers shared practical advice with the audience on moving in step with AI developments.
About reArmenia Academy
reArmenia Academy is a transformative and empowering ecosystem where people discover, develop, and realize their potential to live an effective and harmonious life in a rapidly changing world. The Academy operates across three core directions: AI literacy and professional proficiency programs (including the flagship AI Qez Ban” initiative, and 21st century survival” skills and lifelong learning), the AI Agentic Education Platform, as well as AI transformation consulting and solutions for organizations.
With a mission to empower over one million Armenians with AI capabilities by 2030 and export Armenian-developed education and transformation models globally, reArmenia Academy is positioning Armenia as a regional hub for human-centered AI capability building and innovation.
Expanding and continuously increasing the number of projects, the Academy is looking for new team members. The company invites programming and marketing specialists, education designers, and instructors to join the mission.
To learn more, visit academy.rearmenia.com or contact [email protected].