Վստահ եմ, որ հավատավոր ժողովուրդը վաղն այստեղ մասնակցելով Սուրբ Պատարագին՝ իր ներկայությամբ պաշտպանելու է Սուրբ Աստվածածինը. Դանիելյան
31/01/2026 17:12
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը գրել է.
«Այսօր վաղ առավոտից գործընկեր Գեղամ Մանուկյանի հետ գտնվում ենք Քանաքեռի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու մոտ, որտեղ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները ծառայություն են իրականացնում։ Մոտենալով վերջիններիս՝ պահանջել եմ պարզաբանում, թե ինչով է պայմանավորված նրանց ներկայությունը եկեղեցու մերձակայքում։
Աշխատակիցները խնդրեցին, որպեսզի պարզաբանումների համար դիմեմ իրենց վերադասին։ Փորձեցի կապ հաստատել ռազմական ոստիկանության պետի և պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակի հետ, բայց զանգերս մնացին անպատասխան։
Տեղեկացա, որ ՊՆ֊ից փոխանցել են լրատվամիջոցներին, թե իբր ամեն ինչ նորմալ է, և որ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները զորամասերի տարածքում իրականացնում են բնականոն ծառայություն։ Փաստորեն, եկեղեցին այս իշխանությունների ընկալումներում կարող է լինել զորամաս։
Հավատավոր ժողովուրդը, որը չի դադարում այցելել Ս․ Աստվածածին, ապշած է, թե ինչ գործ ունի ռազմական ոստիկանությունը եկեղեցու տարածքում։
Չի բացառվում, որ ինչպես Հովհաննավանքը բռնագրավվեց սրանց կողմից, այդպես էլ փորձ է արվում «սեփականացնելու» Մայր Աթոռին և ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությանը պատկանող եկեղեցին, այս անգամ՝ ՊՆ֊ի միջոցով։
Ակնհայտ է, որ սա կապված է փետրվարի մեկից զինված ուժերում հոգևոր ծառայության կարգը փոփոխելու որոշման հետ, որի համաձայն կդադարեցվի Հայաստանյաց առաքելական եկեղեցու կողմից նշանակված հոգևոր ծառայողների գործունեությունը։
Ըստ էության, Սուրեն Պապիկյանը երեկ ստորագրել է մի ապօրինի հրամանագիր, որով վերացվում է գնդերեցների գունդը։
Սա հերթական հարվածն է ուղղված Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցուն։ Արդեն ութ տարի է, ինչ սրանք բոլոր ճղճիմ և ապօրինի միջոցներով փորձում են խարխլել 1700-ամյա ազգային և հոգևոր ինստիտուտի հիմքերը։
Սա ձեր դեմ է աշխատելու, չե՛ք հաջողելու։ Հայ Առաքելական եկեղեցին այս փորձությունն էլ է հաղթահարելու։ Վստահ եմ, որ հավատավոր ժողովուրդը վաղն այստեղ մասնակցելով Սուրբ Պատարագին՝ իր ներկայությամբ պաշտպանելու է Սուրբ Աստվածածինը»։

Убеждён, что верующий народ, завтра, участвуя здесь в Святой литургии, своим присутствием защитит Святую Богородицу — Даниелян
31/01/2026 17:26
Депутат фракции «Армения» Национального собрания Гарник Даниелян написал:
«Сегодня с раннего утра вместе с коллегой Гегамом Манукяном мы находимся у церкви Святой Богородицы в Канакере, где службу несут сотрудники военной полиции. Подойдя к ним, я потребовал разъяснений относительно причин их присутствия вблизи церкви.
Сотрудники попросили обратиться за разъяснениями к их руководству. Я попытался связаться с начальником военной полиции и пресс-секретарём Министерства обороны, однако мои звонки остались без ответа.
Мне стало известно, что из Минобороны передали СМИ, будто бы всё в порядке и что сотрудники военной полиции в обычном режиме несут службу на территории воинских частей. Фактически, в восприятии этих властей церковь может считаться воинской частью.
Верующий народ, который не перестаёт посещать церковь Святой Богородицы, поражён тем, что военная полиция делает на территории церкви.
Не исключено, что, как ранее ими был захвачен Ованаванк, теперь предпринимается попытка "присвоить" церковь, принадлежащую Первопрестольному Святому Эчмиадзину и Духовному руководству Вооружённых сил РА, на этот раз — через Министерство обороны.
Очевидно, что это связано с решением с 1 февраля изменить порядок духовной службы в Вооружённых силах, согласно которому будет прекращена деятельность духовных служащих, назначенных Армянской Апостольской Церковью.
По сути, Сурен Папикян вчера подписал незаконный приказ, которым ликвидируется корпус полковых священников.
Это очередной удар, направленный против Армянской Апостольской Святой Церкви. Уже восемь лет они всеми мелочными и незаконными средствами пытаются подорвать основы 1700-летнего национального и духовного института.
Это сработает против вас — у вас ничего не выйдет. Армянская Апостольская Церковь выдержит и это испытание. Я убеждён, что верующий народ, завтра, участвуя здесь в Святой литургии, своим присутствием защитит Святую Богородицу».