«Սրբազաններին մեղադրում են, որ առաջարկել են կարգալույծ անել Արման Սարոյանին». Փաստաբան
«Մենք հայտարարությամբ հանդես եկանք, որ ներկայացված հիմնավորումները անհիմն են»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տեր Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի պաշտպան Վրեժ Խաչիկյանը՝ անդրադառնալով Տեր Մուշեղի և մյուս եպիսկոպոսների նկատմամբ երկրից բացակայելու արգելք կիրառելուն։
Այս որոշումը պաշտպանական կողմը բողոքարկելու է։
«Ինչ վերաբերում է մեղադրանքին, ապա բոլոր Սրբազաններին մեղադրում են այն բանում, որ 2026 թվականի հունվարի 27-ին, իբր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով, կարգալույծ են արել  Արման Սարոյանին՝ այդ կերպ խոչընդոտելով տխրահռչակ դատական ակտի կատարմանը։ Մուշեղ Սրբազանը կարգալույծ անելու ծառայողական լիազորություն չունի, հետևաբար չի կարող կատարել այնպիսի գործողություն, որի համար նրան մեղադրանք է առաջադրվել։ Այդ պատճառով նա չի ընդունում մեղադրանքը»,-ասաց պաշտպանը։
Փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանն էլ հավելեց՝  այս վարույթը ոչ միայն անհասկանալի, այլև ամբողջությամբ ապօրինի է և նախադեպը չունեցող.
«Սա պետության ուղիղ միջամտությունն է եկեղեցու ներքին գործերին։ Որևէ քաղաքացիական կամ այլ դատարան իրավասու չէ միջամտել կամ դատական ակտով լուծել եկեղեցու ներքին կարգերին վերաբերող հարցեր։ Սահմանադրությամբ,  «Հայաստանի Հանրապետության և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու միջև հարաբերությունների մասին» օրենքով հստակ ամրագրված է, որ պետությունը չունի նման իրավազորություն։ Վեհափառի տնօրինության վերաբերյալ որևէ դատական ակտ չի կարող իրավական հիմք հանդիսանալ»։

Священнослужителей обвиняют в том, что они предложили лишить Армана Саросяна сана — адвокат
«Мы выступили с заявлением, что представленные основания являются необоснованными», — заявил адвокат епископа отца Мушега Бабаяна, Вреж Хачикян, в разговоре с журналистами, комментируя запрет на выезд из страны в отношении отца Мушега и других епископов.
Это решение будет обжаловано стороной защиты.
«Что касается обвинения, то всех священнослужителей обвиняют в том, что 27 января 2026 года, якобы, используя служебные полномочия, они лишили сана Армана Саросяна, тем самым воспрепятствовав исполнению печально известного судебного акта. Однако у епископа Мушега не было служебных полномочий лишать сана, следовательно, он не мог совершить действие, за которое ему предъявлено обвинение. Поэтому он не признаёт обвинение», — отметил адвокат.
Адвокат Марине Фарманян добавила, что это производство не только непонятно, но и полностью незаконно и беспрецедентно:
«Это прямое вмешательство государства во внутренние дела Церкви. Ни один гражданский или иной суд не имеет полномочий вмешиваться или решать вопросы, касающиеся внутренних правил Церкви, посредством судебного акта. Конституция и закон «О взаимоотношениях между Республикой Армения и Армянской Апостольской Святой Церковью» чётко закрепляют, что государство не обладает такой юрисдикцией. Ни один судебный акт не может служить правовой основой для распоряжений Верховного Патриарха».